Brzesko. Obwodnica miasta będzie pierwsza
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 08 kwietnia 2019 13:34

Budowa drogi krajowej Brzesko – Nowy Sącz nabiera przyspieszenia. Juz dzisiaj wiadomo, że w pierwszej kolejności powstanie południowo – zachodnia obwodnica miasta. Od wielu lat, o realizację tej inwestycji, zabiegali politycy Prawa i Sprawiedliwości (poseł Edward Czesak oraz poseł Józefa Szczurek – Żelazko), starosta brzeski Andrzej Potępa oraz były burmistrza miasta – Grzegorz Wawryka. Do tej koncepcji udało się przekonać ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Niedawno minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Edward Czesak zapewniali naszą redakcję, że powstanie zachodnio – południowa obwodnica Brzeska, ty tylko kwestia czasu.

Poseł J. Szczurek – Żelazko zapewnia

Jestem głęboko przekonana, że nie tylko powstanie obwodnica, ale także całą droga krajowa: Brzesko – Nowy Sącz. Jest wola rządu, by przekazać na ten cel środki, musi być wola samorządów, by wesprzeć tę inwestycję, poprzez rzetelne informowanie mieszkańców – podkreślała w rozmowie z nasza redakcją minister Józefa Szczurek – Żelazko. Przypomnijmy, że minister Adamczyk zatwierdził niedawno aneks do programu inwestycji dla budowy drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko – Nowy Sącz. Z dokumentu wynika, że obwodnica miasta będzie drogą dwujezdniową ruchu przyspieszonego (klasy GP). Co to oznacza? Będzie się na niej można poruszać z prędkością 100 kilometrów na godzinę.

Poseł E. Czesak: lobby od lat

Natomiast poseł Edward Czesak podkreśla, że udało się przekonać ministra i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad , by obwodnicę planowaną jako droga jednojezdniową, przekształcić w dwujezdniową. – Analiza natężenia ruchu i perspektywa jego znacznego zwiększenia w ciągu kilku lat sprawiły, że zmieniono zdanie. Studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowe wykazało, że jedna jezdnia, może się okazać niewystarczający, stąd decyzja o zmianie. Dodajmy, że nowa trasa – obwodnica rozpocznie się od zrealizowanego już i oddanego do ruch w 2016 r. I etapu łącznika: od węzła Brzesko na A4 do DK94 i będzie miała długość ponad trzy kilometry. Dodajmy, że planowane jest włączenie do istniejącej drogi krajowej nr 75 na styku ulic: A. Mickiewicza i Cesarski Gościniec. Jak podkreśla minister Andrzej Adamczyk dla inwestycji wykonane zostało już studium techniczno – ekonomiczno - środowiskowe i trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej.

Kiedy obwodnica

Wiele wskazuje na to, że inwestycja rozpocznie się w 2022 roku i potrwa dwa lata – dodaje minister Józefa Szczurek – Żelazko. Budowa obwodnicy, o która brzescy posłowie (Józefa Szczurek - Żelazko i Edward Czesak) zabiegali od laty, jest ogromnie ważna. Badania prowadzone przez „drogowców” wskazują, że w rejonie Brzeska, w godzinach szczytu, wyczerpała się przepustowość pojazdów z uwagi na liczne zakłady i sklepy komercyjne, sygnalizacje świetlne oraz nakładanie się ruchu miejskiego na ruch tranzytowy. – Nie mam wątpliwości, że to paraliżuje miasto – tłumaczy starosta Andrzej Potępa Warto dodać, że z danych Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku jasno wynika, że  na odcinku DK94 pomiędzy włączeniem I etapu łącznika Brzeskiego (stanowiącym jednocześnie początek II etapu łącznika) do skrzyżowania z istniejącą drogą krajową nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza, średni dobowy ruch wynosi prawie 18 tys. pojazdów na dobę. Zdaniem samorządowców dzisiaj ten ruch jest większy, w niektóre dni może przekraczać nawet 20 tysięcy aut. – Budowa obwodnicy „odciąży” miasto, ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z centrum – trafnie zauważa minister Józefa Szczurek – Żelazko. Warto dodać, że nowa droga w kierunku Nowego Sącza bedxzie miała blisko 50 kilometrów.   Warto wspomnieć, że dla odcinka drogi od Brzeska do Nowego Sącza nazywanego „Sądeczanką” GDDKiA prowadzi prace przygotowawcze. Poseł Edward Czesak mówi, że póki co analizowane są różne warianty przebiegu trasy, głównie na skutek protestów kilku gmin, przez które ma przebiegać projektowana droga. – Jest szansa, zapewniał nas minister Andrzej Adamczyk, że droga powstanie do 2027 roku - mówią zgodnie Józefa Szczurek – Żelazko i Edward Czesak.

Jest wspólna koncepcja

Niedawno w Iwkowej odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin i miast: Brzesko, Gnojnik, Lipnica Murowana, Czchów, Iwkowa, Łososina Dolna, Chełmiec oraz Nowy Sącz w sprawie podpisania wspólnego stanowiska samorządów dotyczącego przebiegu korytarza DK 75.

Działając dla dobra lokalnej społeczności, z myślą o przyszłych pokoleniach, ze świadomością, iż nie ma idealnych rozwiązań, a każda dobra decyzja  wymaga olbrzymiej pracy, ale też wielu kompromisów, Prezydent, Burmistrzowie i Wójtowie gmin, przez które przebiegają propozycje budowy drogi krajowej GP DK 75, zajęli wspólne stanowisko dotyczące jej przebiegu. - Wybrano wariant najlepszy z możliwych, dopuszczając późniejsze korekty w obrębie poszczególnych gmin, z zachowaniem  uzgodnień na granicach terytorialnych.Stanowisko wypracowane przez samorządy zostanie przekazane Ministrowi Infrastruktury, firmie projektowej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do której należeć będzie ostateczna decyzja o przebiegu drogi – mówią inicjatorzy spotkania.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr012020

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .