Uście Solne. Kościół do renowacji
WYDARZENIA - Szczurowa
sobota, 04 maja 2019 21:16

Ponad 40 tysięcy złotych udało się pozyskać na renowację wyposażenia kościoła w Uściu Solnym.  Niedawno z rąk Pani Anny Pieczarki- członka Zarządu Województwa Małopolskiego Wójt Gminy Szczurowa Zbigniew Moskal oraz przewodniczący Rady Gminy Szczurowa Marek Biernat, w imieniu Proboszcza Parafii ks. Alberta Urbasia odebrali symboliczny czek potwierdzający otrzymanie dotacji z budżetu województwa małopolskiego w wysokości 40 900 zł, dla Parafii Rzymsko- Katolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Uściu Solnym na realizację zadania pod nazwą- „Uście Solne, ołtarze i rzeźby z barokowego kościoła parafialnego wykonane przez miejscowego artystę Antoniego Wróbla, XVIII-XX w.” Dzięki przyznanym środkom możliwa będzie dalsza kontynuacja prac związanych z konserwacją ołtarza oraz zabytkowych rzeźb znajdujących się w miejscowym Kościele.

W 1360 roku król Kazimierz Wielki nadaje leżącej przy ujściu Raby do Wisły wiosce Uście Solne prawa miejskie. Miasteczko rozwijało się wówczas znakomicie, na słynnym wiślanym kupieckim szlaku solnym z Bochni do Gdańska Uście stanowiło ważny punkt tranzytowy i przeładunkowy bocheńskiej soli. Mieszkańcy zaopatrywali dwór królewski oraz zamek w Niepołomicach w chleb, piwo i warzywa, czyli wszystko to czego potrzebował dwór po wysiłku polowań w Puszczy Niepołomickiej. Zachowane do dzisiaj zabytki, jakie można zobaczyć w Uściu Solnym to kościół parafialny p.w. Nawrócenia św. Pawła, wzniesiony w latach 1833-1839, którego wystrój i wyposażenie pochodzi z okresu drugiej połowy siedemnastego wieku. Po drugiej połowie dwudziestego wieku przebudowany i powiększony. Na cmentarzu zachowała się neogotycka kaplica cmentarna z 1899 roku, oraz liczne na terenie tejże miejscowości zabytki budownictwa drewnianego, przez które prowadzi Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .