Czchów na trasie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego
WYDARZENIA - Czchów
środa, 08 maja 2019 18:32

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego dotrą tym razem do Czchowa. Wybór miasteczka nie jest dziełem przypadku. – Przed kilkoma tygodniami zakończyliśmy realizację inwestycji, która związana jest z zagospodarowaniem wzgórza zamkowego. Przy okazji powstała ścieżka historyczno – militarna. Cieszy mnie, że władze samorządowe województwa małopolskiego wpisały naszą gminę do tegorocznej trasy Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego – mówi naszej redakcji burmistrz Marek Chudoba. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Powstało z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Co roku podczas dwóch majowych weekendów można nieodpłatnie zwiedzać kilkanaście wybranych zabytków, korzystając z materiałów przygotowanych specjalnie na tę okazję, a także poznawać przeszłość i tradycje regionu, uczestnicząc w licznych imprezach towarzyszących.


Malowniczo położony Czchów, będący jednym z najstarszych miast Małopolski, może poszczycić się bogatą historią i wspaniałymi zabytkami, które świadczą o jego dawnej pozycji i bogactwie. Na pobliskim wzgórzu wznosi się czchowska baszta – pozostałość po zamku obronnym, który w dawnych czasach strzegł bezpieczeństwa na szlaku handlowym na Węgry. Później zamkiem dysponował sąd czchowski, który ulokował tutaj więzienie. Od XVIII w. budowla pozostawała w ruinie, dopiero w latach 90. XX wieku wykonano badania i prace archeologiczne oraz konserwatorskie. W 2018 roku przeprowadzono rewitalizację wzgórza, tworząc w tym miejscu militarno-historyczny szlak edukacyjny, na którym zobaczymy typowe maszyny oblężnicze oraz urządzenia bojowe od XVI do XX wieku. W trakcie Dni Dziedzictwa zaprosimy Państwa do zwiedzania zarówno świeżo udostępnionej baszty, jak i do gotyckiego kościoła, opowiemy także, w jakich okolicznościach na rynku w Czchowie ścięto Eliasza – syna hospodara Mołdawii Piotra III Arona, i co robił w Czchowie Franciszek Lismanin, franciszkanin i spowiednik królowej Bony – zapowiadają organizatorzy.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .