Czchów miasto średniowieczne czyli Jarmark na Węgierskiej
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 17 maja 2019 00:00

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej serdecznie zapraszają do udziału w „Jarmarku na Węgierskiej”,  który odbędzie się 18 i 19  maja 2019 roku (w sobotę i niedzielę) w godzinach od 10:00 do 18:00 na placu przy ul. Węgierskiej w Czchowie (obok placu zabaw).  Podczas jarmarku pragniemy zaprezentować wytwórców wyrobów lokalnych: produktów spożywczych, rękodzieła, sztuki ludowej. – Zapraszam do Czchowa, przygotowaliśmy wiele atrakcji – zapewnia Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Jarmark na Węgierskiej towarzyszy „XXI Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego”, w ramach których najważniejsze zabytki Czchowa - kościół pw. Narodzenia NMP i zamek w Czchowie będzie można bezpłatnie zwiedzić wraz z  przewodnikami, którzy odkryją tajemnice tych wyjątkowych miejsc. Podczas jarmarku odbędą się

pokazy i widowiska średniowieczne. Liczymy na życzliwe przyjęcie naszego zaproszenia, mając nadzieję, że „Jarmark na Węgierskiej” będzie stałym punktem w czchowskim kalendarzu imprez – mówi burmistrz Chudoba.

„Czchów – średniowieczne inspiracje - spotkanie z tańcem, muzyką i historią”.  W ubiegłym roku Czchów dostarczył wszystkim niebywałej atrakcji a mianowicie w znacznej części został odbudowany zamek w Czchowie. Nie da się ukryć jest to wyjątkowa perełka na terenie powiatu Brzeskiego, która przyciągnęła do siebie dużą liczbę turystów. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej chcą ubogacić atrakcję historyczną, kulturową i turystyczną zostało zaproszone do udziału w Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego jako partner. Korzystając z możliwości wpisania  Powiatu Brzeskiego i Czchowa w tym wydarzeniu planujemy przygotować wyjątkowe przedsięwzięcie kulturalne. W ramach małopolskiej akcji Stowarzyszenie pragnie uatrakcyjnić pobyt turystów (w tym zarówno mieszkańców Powiatu Brzeskiego) poprzez realizację „Jarmarku na Węgierskiej” oraz „Spektaklu tanecznego osadzonego w klimacie późnego średniowiecza”. Wydarzenia te odbędą się 18 lub 19 maja w Czchowie – w Miejskim Parku Zieleni i Wypoczynku Grodzisko”, przy czym spektakl tameczny zrealizowany zostanie na dziedzińcu zamkowym.  „Jarmark na Węgierskiej” polegać będzie min. na przygotowaniu stoisk promujących rękodzieło artystyczne, kulinarne specjały, pamiątki regionalne. Jego elementem będą również: warsztaty rękodzielnicze odwołujące się do tradycji XII – XV wieku na przykład szycia XIV w. nakrycia głowy, sakiewki, krajki; pokaz historycznej żonglerki oraz warsztaty robienia podpłomyków i rozmowy na temat kuchni staropolskiej.
Podczas „Spektaklu tanecznego” widz będzie miał możliwość uczestniczenia i obserwowania średniowiecznej kultury. Występujący tancerze będą mieć na sobie ubiory zrekonstruowane na podstawie średniowiecznych rycin i obrazów. Po przez taniec będą ukazywać nastrój tamtej epoki, obyczaje, staropolski język. Na dodatek miejsce – dziedziniec zamkowy, na którym odbędzie się występ tworzy niebywałą atmosferę – zapewnia burmistrz Marek Chudoba. Oczywiście „stara część Czchowa” będzie w tych dniach tętniła opowieściami historycznymi, spacerami po szlaku militarnym, za które od strony merytorycznej odpowiedzialny jest Małopolski Instytut Kultury.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .