Gmina Brzesko. 40 nauczycieli straci pracę
WYDARZENIA - Brzesko
sobota, 01 czerwca 2019 10:03

Potwierdziły się nasze informacje: około 40 nauczycieli, zatrudnionych w placówkach oświaty gminy Brzesko, straci pracę. Indagowany przez naszą redakcję na tę okoliczność Józef Cierniak, szef samorządowej komórki, która administruje szkołami i przedszkolami przyznał, że właśnie o taką mniej więcej liczbę nauczycieli chodzi. – Do 31 maja dyrektorzy szkół mieli czas na wręczenie wypowiedzeń lub nowych propozycji warunków zatrudnienia i płacy. Niektórzy nauczyciele otrzymali ofertę pracy na części etatu. Jak to w praktyce będzie wyglądało, ile osób ostatecznie straci pracę będziemy wiedzieli w poniedziałek. Ostatnie ruchy kadrowe przypadną jednak dopiero na przełom sierpnia i września, kiedy będziemy wiedzieli ilu uczniów jest w naszych przedszkolach i szkołach podstawowych. Potwierdzam, około 40 nauczycieli może stracić pracę – tłumaczy Józef Cierniak.

Powodem masowych zwolnień nauczycieli jest reforma edukacji. Likwidacja trzechletnich gimnazjów i utworzenie ośmioklasowych szkół podstawowych na bazie wcześniejszych szkół podstawowych – sześcioklasowych, znacznie uszczupliła liczbę oddziałów. Z oświatowej mapy gminy Brzesko zniknie nowiem 16 klas. W tylu oddziałach klasowych uczy się ostatni rocznik gimnazjum. W przeliczeniu na etaty daje to około 500 godzin lekcyjnych. Przy osiemnastogodzinnym pensum nauczyciela jasno wynika z tego ile osób musi stracić pracę. Spada także liczba dzieci w gminie: w efekcie oświatę czeka prawdziwy Armagedon. Szansa na znalezienie pracy w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu brzeskiego jest niestety niewielka. Podobnie rzecz się ma w innych gminach. Tam pracy dla nich też nie będzie. Z tylko różnicą, że włodarzom Dębna, Borzęcina, Szczurowej, Gnojnika, Iwkowej i Czchowa, udało się uratować wszystkich nauczycieli. Z naszych informacji wynika, że w powiecie brzeskim, tylko gmina Brzesko masowo zwalnia nauczycieli.
(mir)


Komentarze (6)

Pseudonim : Znawcq 02 czerwiec 2019 16:15
Tomasz Odnowiciel doskonale sobie radzi z rządzeniem... Najlepiej zwalić na reformę oświaty... Dobrze że w Urzędzie Miasta nie masowych zwolnień bo by dopiero był armagedon. Ciekawe gdzie by oni kawę tak często pili...
Pseudonim : Olek 03 czerwiec 2019 13:46
Macie coście chcieli - odnowy
Pseudonim : Aga 03 czerwiec 2019 16:06
Gdyby to zrobił poprzedni burmistrz to by go chyba zjedli a tak to będzie ci
Pseudonim : Aga 04 czerwiec 2019 04:51
A miało być tak ładnie
Pseudonim : Marta 04 czerwiec 2019 06:37
Oj tam. Dzień dziecka ważniejszy. A o ważnych sprawach cisza.
Pseudonim : Maria 29 czerwiec 2019 08:12
Co tam słychać u nauczycieli

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .