Patriotyczna sztafeta pokoleń w Zakliczynie
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 05 czerwca 2019 21:13

W Sali im. Spytka Jordana w Ratuszu w Zakliczynie odbyła się Gala z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, pierwszych po latach komunizmu częściowo wolnych wyborach do parlamentu. Uczestniczyła w niej młodzież szkolna, pedagodzy, samorządowcy, obecni parlamentarzyści oraz świadkowie historii - posłowie Sejmu X kadencji tzw. kontraktowego i dawni działacze solidarnościowej opozycji. Otwierając galę burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak podzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami sprzed trzydziestu lat, gdyż wówczas jego ojciec – ś.p. Stanisław Chrobak startował w wyborach jako reprezentant opozycji solidarnościowej i został wybrany senatorem z najlepszym wynikiem w okręgu tarnowskim. - Wybory 4 czerwca różnie oceniają historycy, dziennikarze i publicyści, ale niewątpliwie był to moment przełomowy. Wtedy rozpoczęła się polska droga do wolności, wówczas rozpoczął się demontaż komunizmu w całej Europie Wschodniej. Wspominamy tę historyczną chwilę także po to, aby udowodnić, że pamiętamy w naszej gminie o ideach Solidarności, które wciąż są dla nas bardzo ważne – powiedział burmistrz.

 

Po obejrzeniu prezentacji „Droga Polaków do wolności”, przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach, wręczone zostały nagrody, dyplomy i wyróżnienia laureatom szkolnych konkursów – plastycznego „30 lat samorządności” oraz wiedzy o przemianach demokratycznych w naszym kraju. - Kolejna patriotyczna sztafeta pokoleń Polaków spotyka się dziś w Zakliczynie, by podziękować pokoleniu Solidarności – mówił etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach. Reprezentował Starostę Tarnowskiego Romana Łucarza, który objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Przemawiali obecni parlamentarzyści – Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz oraz Senator RP Kazimierz Wiatr. Świętego Jana Pawła II, patrona Zakliczyna, ojcem naszej wolności określił w swoim wstąpieniu legendarny działacz tarnowskiej „S” Karol Krasnodębski, wybrany 4 czerwca 1989 roku posłem z listy Komitetu Obywatelskiego. - Dzięki Janowi Pawłowi II policzyliśmy się i podjęli walkę z komunizmem. A był on złem, wielkim złem. Strzelano do robotników. Było dużo ofiar, wielu księży poległo. Ginęli nawet jeszcze po Okrągłym Stole – stwierdził.

 

Przekonywał, że polityka to nie jest coś złego, to najwyższy wymiar miłości Ojczyzny. – Mamy wielkie szczęście, że żyjemy w takich czasach, że mamy taki rząd. Żaden dotychczasowy tak nie dbał o ludzi. Jaka wielka radość spotkała emerytów, którzy dostali „trzynastki”. I nie chodzi tylko o te pieniądze, ale o to, że ktoś wreszcie o nich pomyślał, docenił ich – mówił ze wzruszeniem Karol Krasnodębski. Swoje pamiątki z dawnych lat pokazał Władysław Żabiński, internowany w stanie wojennym, również poseł pierwszego częściowo demokratycznego Sejmu po II wojnie światowej. Koncert, w którym m.in. wybrzmiały utwory bardów solidarnościowych, zaprezentował Cantando Canzoni z Zakliczyna. Okraszony był poezją i cytatami z wystąpień Jana Pawła II, odtwarzanymi przez dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wróblowicach, przygotowane przez Panią A.Łazarek. Wielkie słowa uznania należą się Irenie Kusion, wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Tarnowskiego i dyrektor ZSPiP w Filipowicach, Ewie Nijak – wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Zakliczynie oraz Waldemarowi Chrobakowi – nauczycielowi historii za czuwanie na realizacją projektu, w który zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie z gminy Zakliczyn.

(pr)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .