Józefa Szczurek – Żelazko: Polityka społeczna rządu nakręca gospodarkę
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 03 lipca 2019 20:51

Od 1 lipca 2019 roku można już składać wniosek o wypłatę 500+ na pierwsze dziecko. – Osoby, które złożą wniosek szybko, pieniądze z wyrównaniem otrzymają już we wrześniu – zapewnia naszą redakcję poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

Wypłata dodatku na pierwsze dziecko to jeden z elementów  nowego programu partii. „Piątka Kaczyńskiego” to nowe zobowiązania Prawa i Sprawiedliwości.  Jednym z elementów „Piątki Kaczyńskiego” jest rozszerzenie programu 500+. – W tym programie 500+ trafi na każde dziecko niezależnie od dochodów. Ten program rozszerzamy bez jakichkolwiek ograniczeń, czyli każde dziecko w rodzinie do 18. roku życia będzie uprawnione do otrzymania dodatku w kwocie 500 złotych. Pieniądze trafią do rodzin już we wrześniu z wyrównaniem od 1 lipca – zapewnia poseł Szczurek – Żelazko.  Kolejnym punktem „Piątki Kaczyńskiego” była wypłata 13. emerytury. Środki wypłaciliśmy w maju.  Rząd Prawa i Sprawiedliwości od maja 2019 roku co roku będzie wypłacał dodatkową emeryturę w wysokości 1100 zł brutto – mówi Józefa Szczurek – Żelazko. W „piątce Kaczyńskiego” znalazł się także punkt, który mówi o likwidacji podatku PIT dla osób do 26. roku życia oraz zwiększeniu kwoty wolnej od podatku. – Na terenie Ziemi Tarnowskiej mieszka ponad pół miliona osób. Zakładamy, ze kilkanaście tysięcy osób będzie mogło skorzystać z tej formy wsparcia. Jest to pokłon w kierunku tych, którzy rozpoczynają pracę zawodową. Jednym z punktów, nowego projektu rządu jest  przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych.
Przez ostatnie lata udało się nam zrealizować kilka programów ogólnopolskich. Rodzina 500+ to znaczna poprawa sytuacji materialnej rodzin, zwłaszcza tych o niskich dochodach i wielodzietnych – tak w skrócie można ocenić rezultaty wprowadzonego przez rząd PiS sztandarowego programu 500+. Podobnie jak w skali kraju, również na terenie województwa małopolskiego i regionu tarnowskiego program wpływa na wzrost liczby urodzeń, spadek ubóstwa, poprawę sytuacji finansowej rodzin. Maluch+ jest to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu. W nowej edycji na rok 2019 samorządy, które zdecydują się utworzyć żłobki, będą mogły otrzymać 30 tys. zł na jedno miejsce. Samorządy, które prowadzą już żłobki, ale chcą stworzyć nowe miejsca opieki nad maluchami, będą mogły starać się o dofinansowanie na przyszły rok w wysokości 22 tys. zł, dotychczas było 20 tys. zł. Ponadto na 2019 r. przewidziano dopłaty do każdego dziecka w żłobku w wysokości 150 zł (rodzice zapłacą za dziecko o 150 zł mniej).


Senior+ ten program polega na wsparciu jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu placówek typu „Senior +”, w tym Dziennych Domów i Klubów „Senior +”. W ramach programu jst mogą ubiegać się o uzyskanie środków finansowych na utworzenie lub wyposażenie placówki lub na zapewnienie funkcjonowania już istniejących. W 2018 r. na bieżące funkcjonowanie placówki Dzienny Dom Senior + znajdującej się na ul. Mościckiego w Dębicy miasto otrzymało dotację w  wysokości 97 tys. zł. Na terenie gminy Dębica w Kochanówce na utworzenie placówki przyznano wsparcie w kwocie 266 tys. zł. W wyniku dofinansowania powstanie Dzienny Dom Senior + z  liczbą 15 miejsc. Dostępność+ ma ułatwić np. seniorom, niepełnosprawnym czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej. Rząd w latach 2018-2025 zamierza przeznaczyć na ten cel ponad 23 miliardy zł.  Program „Dobry start” jest kolejnym elementem kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej rządu PiS. Świadczenie przysługuje raz w roku, w wysokości 300 zł na ucznia, który rozpoczyna nowy rok szkolny i spełnia 2 warunki: nie ukończył 20 lat lub 24 lat – jeśli ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Liczba złożonych wniosków o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start na terenie miasta Dębicy wyniosła 3 390. Przyznano 4808 świadczeń, z czego wypłacono 4 805 na łączną kwotę 1 440 800 zł – wylicza poseł Józefa Szczurek – Żelazko. 

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .