Wojnicz. Inwestycje priorytetem rozwoju Gminy
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 10 lipca 2019 20:57

wojnicz1W bieżącym roku samorząd wojnicki, wzorem poprzednich lat, nie zwolnił tempa prac w sferze inwestycji i sukcesywnie realizuje kolejne. Świadczyć mogą o tym zakończone, a także nadal realizowane projekty inwestycyjne, pozyskane nowe środki zewnętrzne, złożone wnioski o dofinansowania i dobra współpraca z instytucjami. O tempie rozwoju świadczy również fakt, że w ostatnich latach gmina pozyskała 8,5 mln zł funduszy zewnętrznych.

- Inwestycje są naszym priorytetem. Cały czas intensywnie pracujemy nad zakończeniem bieżących projektów oraz rozpoczęciem kolejnych. Jesteśmy dobrze przygotowani do ich realizacji. Na terenie gminy prowadzimy szereg inwestycji, które będą służyć jej mieszkańcom. Na ich realizacje staramy się pozyskiwać jak najwięcej środków zewnętrznych, jednak nie zawsze jest to możliwe. Nie zawsze też da się wykonać je od razu, dlatego niektóre zadania etapujemy, by już teraz zacząć podnosić komfort życia mieszkańców – mówi Burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk.

Żłobek, park&ride i Wiejski Dom Kultury

wojnicz2Inwestycyjny początek roku w gminie rozpoczęło zakończenie prac modernizacji pomieszczeń „starej” szkoły  na potrzeby funkcjonowania Żłobka w Wojniczu. Inwestycja ta mogła być zrealizowana dzięki pozyskanym funduszom, w wysokości 400 tyś. zł, z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach resortowego programu „Maluch+ 2018” oraz środkom z budżetu gminy. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 650 tyś. zł. Pierwsze maluszki zawitały w żłobku już w styczniu. Wówczas rodzice mogli zapoznać się z opiekunkami, zwiedzić wnętrza budynku, sprawdzić standard wykonania i wyposażenia oraz uzyskać informacje dotyczące funkcjonowania żłobka. Już pierwszego dnia pracy placówki pod jej opieką znalazło się 15 maluchów w dwóch grupach wiekowych.

Również na początku roku oficjalnie do użytku mieszkańców gminy przekazany został parking park&ride, który zlokalizowany został obok cmentarza komunalnego w Wojniczu, przy wschodnim węźle obwodnicy miasta.
- Dzięki tej inwestycji mogliśmy ruszyć z wnioskiem na rewitalizację rynku w Wojniczu, bez niej nie byłoby to możliwe”. – mówi Burmistrz Wojnicza. – Cieszę się, że wbrew wielu nieprzychylnym opiniom coraz więcej samochodów przybywa na parkingu. Ludzie co raz bardziej przekonują się do tego rozwiązania. Liczę, że przeprowadzenie w dalszej perspektywie rewitalizacji rynku w pełni pozwoli wykorzystać tą inwestycję.

W kwietniu dobiegły końca prace związane z przebudową Remizy OSP w Wielkiej Wsi i zmianą sposobu użytkowania części budynku, która została przeznaczona na Wiejski Dom Kultury. Zakres prac obejmował m.in. przebudowę i remont istniejących pomieszczeń. Łączna wartość zadania wyniosła 505 549,37 zł. Odremontowane pomieszczenia w budynku remizy będą wykorzystane na potrzeby mieszkańców, służyć będą lokalnej społeczności jako centrum kulturalne i rekreacyjne, miejsce działalności organizacji pozarządowych i aktywności społecznej mieszkańców.


Modernizacja, termomodernizacja i remont drogi

wojnicz3Również w kwietniu w gminie ruszyły prace związane z modernizacją Domu Grodzkiego w Wojniczu, który zostanie przystosowany do pełnienia funkcji ośrodka rekreacji w gminie Wojnicz. Adaptacja 13 pomieszczeń do pełnienia określonych funkcji np. łazienki dla osób niepełnosprawnych, czy też zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia gastronomicznego, ma poprawić użyteczność obiektu i przyczynić się do stworzenia warunków rozwoju oraz aktywizacji działań kulturalnych i rekreacyjnych dla mieszkańców gminy. Całkowity koszt realizacji zadania wyniesie 309 465,31 zł z czego 196 912,00 zł to kwota dofinansowania zadania, pozyskana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Obecnie na terenie gminy trwają również prace związane z termomodernizacją budynku Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w miejscowości Biadoliny Radłowskie. Termin zakończenia prac planowany jest na koniec września. Łączna wartość zadania to 1 872 323,42 zł.

Pod koniec maja gmina Wojnicz rozpoczęła remont drogi do pól Grabno-Podsufczyn, na który otrzymała dofinansowanie w wysokości 114 900,00 zł z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Łączna kwota realizacji zadania wyniesie 631 000,00 zł. Wyremontowana nawierzchnia ma być oddana do użytku na początku sierpnia.


Remiza, OSA i kapliczka

wojnicz4Spora liczba zrealizowanych inwestycji nie spowodowała, że włodarze gminy spoczęli na laurach. Gmina w dalszym ciągu szuka nowych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni publicznej i w dalszym ciągu składa wnioski na kolejne inwestycje. Efektem tych działań jest otrzymane dofinansowaniew ramach tegorocznego konkursu „Małopolskie Remizy 2019″ w wysokości 48 tyś. zł, z której skorzysta OSP Dębina Łętowska. Otrzymane środki w całości przeznaczone będą na modernizację budynku remizy jednostki. Jest szansa, że jeszcze w tym roku strażacy-ochotnicy będą się cieszy odnowioną siedzibą.

Kolejnym sukcesem, którym mogą się pochwalić w tym roku pracownicy magistratu jest z pewnością pozyskana dotacja w wysokości 25 tyś. zł na budowę Otwartej Strefy Aktywności, która powstanie obok Orlika przy
ul. Szkolnej w Wojniczu. Projekt zakłada budowę siłowni plenerowej z minimum 6 urządzeniami wraz z mini strefą relaksu.

Oprócz inwestycji w infrastrukturę i rekreację gmina również pamięta o zabytkach kultury. W ramach tegorocznego konkursu „Kapliczki Małopolski 2019” z budżetu województwa małopolskiego gmina Wojnicz otrzymała dofinansowanie w wysokości 18 tyś. zł na realizację prac konserwatorskich figury św. Jana Nepomucena, która jest wkomponowana w jedną ze ścian budynku Szkoły Podstawowej w Wojniczu.

 

Sieć wodociągów i Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Nie tylko urząd miejski prowadzi inwestycje na terenie gminy Wojnicz. W ostatnim czasie Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. podpisało umowę na budowę odcinka sieci wodociągowej wraz z hydrofornią w miejscowości Łopoń. Wartość realizowanej inwestycji wyniesie 1 641 082,32 zł.

Również władze samorządowe powiatu tarnowskiego planują przeprowadzić swoją inwestycję na terenie gminy. Mowa tu o powstaniu Ośrodka Interwencji Kryzysowej, gdzie osoby znajdujące się w nagłym lub przewlekłym kryzysie psychicznym w sytuacji zagrożenia lub po traumatycznych przejściach mogłyby liczyć na pomoc w zakresie specjalistycznych usług miedzy innymi psychologicznych, terapeutycznych, prawnych i socjalnych, a także w uzasadnionej sytuacji na miejsce schronienia w hostelu. Obecnie to zadanie realizuje Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu, na mocy porozumienia pomiędzy powiatem tarnowskim a Miastem Nowy Sącz.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .