Obwodnica Brzeska najdalej za cztery lata
WYDARZENIA - Przegląd Parlamentarny
sobota, 27 lipca 2019 07:51

W 2022, najdalej w 2023 roku Brzesko będzie miało zachodnią obwodnicę. - Dzisiaj, w terenie zastanawialiśmy się co zrobić, by powstające w Brzesku Centrum Bezpieczeństwa (będzie go stanowił szpital, komenda policji i komenda straży) miało bezpieczny wjazd na czteropasmówkę – mówił podczas spotkania z dziennikarzami minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister podkreślał, że ciągłe jest indagowany przez brzeską posłankę Prawa i Sprawiedliwości, wiceministra zdrowia Józefę Szczurek – Żelazko. - Ja mam nadzieję, że w ślad za obwodnica zostanie wybudowana także droga ekspresowa Brzesko – Nowy Sącz. Kiedy? Nie wiem. To w dużej mierze będzie zależało od tego, jak do budowy ustosunkują się samorządy i mieszkańcy – mówił naszej redakcji minister Adamczyk. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko dziękowała za zaangażowanie ministra. - Budowa obwodnicy pozwoli wyprowadzić ruch z Brzeska – mówił Józefa Szczurek – Żelazko.

–Wierzę, że nie tylko obwodnica powstanie, ale także całą droga krajowa: Brzesko – Nowy Sącz. Jest wola rządu, by przekazać na ten cel środki, musi być wola samorządów, by wesprzeć tę inwestycję, poprzez rzetelne informowanie mieszkańców – podkreślała w rozmowie z nasza redakcją minister Józefa Szczurek – Żelazko. Przypomnijmy, że przed kilkoma miesiącami minister Adamczyk zatwierdził aneks do programu inwestycji dla budowy drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko – Nowy Sącz. Z dokumentu wynika, że obwodnica miasta będzie drogą dwujezdniową ruchu przyspieszonego (klasy GP). Co to oznacza? Będzie się na niej można poruszać z prędkością 100 kilometrów na godzinę. Udało się przekonać ministra i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad , by obwodnicę planowaną jako droga jedno jezdniową, przekształcić w dwujezdniową. – Analiza natężenia ruchu i perspektywa jego znacznego zwiększenia w ciągu kilku lat sprawiły, że zmieniono zdanie. Studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowe wykazało, że jedna jezdnia, może się okazać niewystarczający, stąd decyzja o zmianie. Dodajmy, że nowa trasa – obwodnica rozpocznie się od zrealizowanego już i oddanego do ruch w 2016 r. I etapu łącznika: od węzła Brzesko na A4 do DK94 i będzie miała długość ponad trzy kilometry. Dodajmy, że planowane jest włączenie do istniejącej drogi krajowej nr 75 na styku ulic: A. Mickiewicza i Cesarski Gościniec. Jak podkreśla minister Andrzej Adamczyk dla inwestycji wykonane zostało już studium techniczno – ekonomiczno - środowiskowe i trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej.

Budowa obwodnicy, o która brzescy posłowie (Józefa Szczurek - Żelazko a wcześniej Edward Czesak) zabiegali od laty, jest ogromnie ważna. Badania prowadzone przez „drogowców” wskazują, że w rejonie Brzeska, w godzinach szczytu, wyczerpała się przepustowość pojazdów z uwagi na liczne zakłady i sklepy komercyjne, sygnalizacje świetlne oraz nakładanie się ruchu miejskiego na ruch tranzytowy. To paraliżuje miasto Warto dodać, że z danych Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku jasno wynika, że  na odcinku DK94 pomiędzy włączeniem I etapu łącznika Brzeskiego (stanowiącym jednocześnie początek II etapu łącznika) do skrzyżowania z istniejącą drogą krajową nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza, średni dobowy ruch wynosi prawie 18 tys. pojazdów na dobę. Zdaniem samorządowców dzisiaj ten ruch jest większy, w niektóre dni może przekraczać nawet 20 tysięcy aut. – Budowa obwodnicy „odciąży” miasto, ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z centrum – trafnie zauważa minister Józefa Szczurek – Żelazko. Warto dodać, że nowa droga w kierunku Nowego Sącza będzie miała blisko 50 kilometrów.   Warto wspomnieć, że dla odcinka drogi od Brzeska do Nowego Sącza nazywanego „Sądeczanką” GDDKiA prowadzi prace przygotowawcze.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .