Gosprzydowa. 15 sierpnia odbędą się Dożynki Gminy Gnojnik
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 05 sierpnia 2019 18:15

Od kilku wieków wpisują się w tradycję ludową. Dożynki – bo o nich mowa – są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej. W tym roku gospodarzem Dożynek Gminy Gnojnik będzie sołectwo Gosprzydowa. Tradycją jest, że święto plonów odbywa się tutaj 15 sierpnia – w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek. Dożynki rozpoczną się o godzinie 15. Najpierw zaplanowano nabożeństwo w intencji rolników. Msza święta odbędzie się w kościele parafialnym pod wezwaniem świętej Urszuli w Gosprzydowej.

Tutaj zostanie poświęcony chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. Oczywiście nie zabraknie prezentacji wieńców dożynkowych -wieńce będą prezentowane w kategorii tradycyjnej i współczesnej. Przygotowaliśmy także występy artystyczne, degustacje potraw regionalnych oraz wiele atrakcji dla dzieci. Święto plonów zawsze miało istotne znaczenie dla każdego gospodarza. Święto dożynkowe jest ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolników. Choć roczny cykl prac polowych kończy się przed Adwentem, to po żniwach zawsze następował krótki czas odpoczynku i radosnego świętowania. Uroczystości dożynkowe mają charakter ludowy i religijny. Święto Plonów stało się wyrazem kultu maryjnego, szczególnie żywego w środowisku wiejskim. - Razem podziękujmy Bogu za plony i prośmy o potrzebne łaski na kolejne prace. Zapraszam wszystkich rolnik, ale zapraszam także wszystkich mieszkańców naszej gminy – podkreśla wójt Sławomir Paterek. Dodajmy, że świeckim ceremoniom dożynkowym przewodniczą starosta i starościna dożynkowi, którzy wręczają wieniec i bochen chleba gospodarzowi dożynek.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .