Reklama
Jaworsko było gospodarzem Święta Plonów
WYDARZENIA - Dębno
środa, 21 sierpnia 2019 21:21

W tym roku gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek, które odbyły się w niedzielę 18 sierpnia, było Jaworsko. Tradycyjne Święto Plonów rozpoczęło się polową Mszą Świętą sprawowaną w intencji rolników oraz w podzięce za tegoroczne zbiory. Głównym punktem świętowania niezmiennie pozostał obrzęd przekazania chleba gospodarzowi gminy oraz konkurs wieńców dożynkowych. W homilii ksiądz proboszcz Kazimierz Piekarski podkreślił jak ważną rolę pełnią rolnicy. Zaapelował do zebranych, by okazywać im należny szacunek. Zaznaczył, że ciężka praca jakiej się podejmują, wsparta bożym błogosławieństwem przynosi owoce, z których wszyscy korzystamy.

Po zakończonej Eucharystii przystąpiono do rozpoczęcia oficjalnej części uroczystości. 
W tegorocznym dziękczynieniu za zebrane plony wzięli udział zaproszeni goście: m.in. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski, jego zastępca Jacek Szklarz, sekretarz gminy Justyna Wójtowicz-Woda, przewodniczący rady gminy Piotr Matura z radnymi, kapłani: ksiądz Proboszcz parafii Jaworsko Kazimierz Piekarski, ksiądz Dziekan parafii Porąbka Uszewska Józef Golonka oraz ksiądz Dziekan parafii Dębno Jerzy Krzanowski. Ponadto sołtysi poszczególnych sołectw wraz z delegacjami grup wieńcowych.

W swojej mowie pani wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zaznaczyła, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa trud rolników, podkreśliła, że w swojej pracy na szczeblu rządowym, jako reprezentantka naszej społeczności usilnie stara się forsować plany i projekty służące rozwojowi rolnictwa na polskiej wsi. Zapewniła, że w przyszłości dołoży wszelkich starań, by były one kontynuowane. Słowa podziękowań w stronę rolników padły również z ust starosty powiatu brzeskiego. Zaznaczył, iż należy docenić ich poświęcenie, szczególnie w tym roku, który nie „rozpieszczał” warunkami atmosferycznymi. Słowa uznania padły także z ust gospodarza gminy. Wójt Wiesław Kozłowski podkreślił, że dożynki to szczególny czas i wielkie święto. W imieniu całej gminnej społeczności wyraził podziękowanie za codzienny trud i pracę, którą rolnicy wkładają w rozwój swoich gospodarstw, a także za przywiązanie do tradycji oraz szacunek do ziemi. Zwrócił również uwagę na piękno wykonania wieńców dożynkowych. Zapewnił, że zdaje sobie sprawę, jak wiele mozolnej pracy zostało włożone w ich uwicie. Na zakończenie podziękował również wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i organizację dożynek w Jaworsku. 

Wzorem lat ubiegłych punktem kulminacyjnym obchodów był konkurs wieńca dożynkowego. Do rywalizacji zgłosiło się dwanaście sołectw. Rękodzieła oceniła profesjonalna komisja w składzie: Irena Kopeć oraz Monika Koczwara. Prace zgodnie z regulaminem sklasyfikowano w dwóch kategoriach – tradycyjnej oraz współczesnej.  Podczas oceny Panie brały pod uwagę jakość oraz sposób wykonania prac, a także zachowanie wierności klasycznym metodom tworzenia wieńców. Jury po dokonaniu szczegółowej i wnikliwej oceny zadecydowało o przyznaniu następujących nagród: W KATEGORII WIEŃCA TRADYCYJNEGO: I miejsce i nagrodę finansową delegacjom wieńcowym z Maszkienic, Jastwi i Biadolin Szlacheckich; II miejsce i nagrodę finansową; delegacjom wieńcowym z Jaworska, Dębna i Dołów. III miejsca nie przyznano. Natomiast w KATEGORII WIEŃCA WSPÓŁCZESNEGO: I miejsce i nagrodę finansową delegacjom wieńcowym z Łoniowej, Woli Dębińskiej i Porąbki Uszewskiej; II miejsce i nagrodę finansową; delegacjom wieńcowym z Łysej Góry, Sufczyna i Niedźwiedzy; III miejsca nie przyznano. Komisja zaznaczyła, że poziom wykonania wieńców pod względem zastosowania tradycyjnych technik, jak również pod względem artystycznym był niezwykle wysoki. Wszystkie prace były zawarte w tradycyjnych ramach i wykorzystywały płody ziemi, dlatego wybór najlepszego wieńca był niezwykle trudny.   
Nagrody w konkursie wieńców dożynkowych zostały ufundowane przez Wójta Gminy Dębno.

Drugą część święta rolników rozpoczął występ gospodarzy, którzy przedstawili tradycyjny obrzęd dożynkowy, w dalszej kolejności nastąpiły prezentacje wszystkich grup wieńcowych. W wieczornym bloku na jaworskiej scenie zaprezentowali się w trzech odsłonach lokalni artyści: dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”.


W ostatniej części licznie zebranych mieszkańców w taneczny nastrój wprowadził Zespół Góralska Hora, zaraz po nich na scenie wystąpiła gwiazda ogólnopolskich talent show - Mirosław Witkowski wraz chórem Dębińskiego Centrum Kultury. Finałem muzycznych dożynek był koncert Zespołu "SONIC” oraz zabawa taneczna. 

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102020

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .