Poręba Spytkowska. Pieniądze od marszałka
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 28 października 2019 19:42

W Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej IX Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Organizatorami Przeglądu było Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej, działająca w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, jako część projektu pod nazwą „Dom Rękodzieła”, oraz Starostwo Powiatowe w Brzesku. Celem Przeglądu jest rozwijanie oraz kultywowanie dorobku kulturalnego, tj. rękodzieła i kuchni regionalnej mieszkańców miejscowości Poręba Spytkowska i okolic, które jednocześnie jest formą podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego, a także zachęcanie do podjęcia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę. Spotkanie jest również formą zachęcenia młodego pokolenie do poznawania kultury ludowej, tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń, na których wzorowali się wielcy Polacy, które podobnie jak i naturalne środowisko powoli zanika i odchodzi w zapomnienie. Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne realizuje Projekt pod nazwą „Dom Rękodzieła”, w ramach którego były i są prowadzone warsztaty rękodzielnicze w Świetlicy Wiejskiej Poręba Spytkowska dla wszystkich zainteresowanych o tematyce: bibułkarstwo, decoupage, foamiram, filcowanie.

Cały dorobek oraz wszelkie wykonane przez Uczestników prace podczas tych warsztatów były prezentowane na stoiskach. Wkładem Uczestników w Projekt było przygotowanie stoisk z kuchnią regionalną, gdzie każda miejscowość przygotowała potrawy regionalne charakterystyczne dla danej miejscowości, a wszystkie one podlegały ocenie i były formą konkursu. Warsztaty realizowane są również przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Starostwa Powiatowego w Brzesku. W tym roku w Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej już po raz dziewiąty brały udział Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Świetlice Wiejskie z gmin Brzesko, Borzęcin, Czchów, Gnojnik oraz Nowy Wiśnicz. Gminę Borzęcin reprezentowała Świetlica Wiejska Przyborów, Gminę Czchów reprezentowała Świetlica Wiejska oraz KGW Złota, Gminę Gnojnik reprezentowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki oraz Stowarzyszenie „Wieś Naszych Marzeń” z Zawady Uszewskiej oraz Świetlica Wiejska w Uszwi, Gminę Brzesko reprezentowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Okocimia a także Uniwersytet III Wieku z Brzeska a przede wszystkim Organizatorzy Przeglądu czyli Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne wraz z Świetlicą Wiejską w Porębie Spytkowskiej oraz KGW, zaś Gminę Nowy Wiśnicz reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Kobyla. W Przeglądzie uczestniczyło również Stowarzyszenie agroturystyczne „Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Kraków i Okolice” oraz „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami” – Projekt turystyczny Sądeckiej Organizacji Turystycznej.

Oczywiście Imprezie towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”, którego młodzież zaprezentowała tańce i przyśpiewki naszego regionu, czyli Krakowiaków Wschodnich, Lajkonika oraz tańce rzeszowskie, zaś Grupa Śpiewacza przyśpiewki naszego regionu. Jak co roku nie zabrakło nagród, dyplomów i uhonorowania pracy Uczestników. Nagrody w IX Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni ufundowali :Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Burmistrz Brzeska, Starostwo Powiatowe w Brzesku  ,Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku, Małopolska Izba Rolnicza w Tarnowie, Sołtys wsi Poręba Spytkowska. Organizatorzy dziękują wszystkim Sponsorom i Fundatorom nagród za życzliwość i wsparcie finansowe a wszystkim Uczestnikom Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej za ich zaangażowanie i kreatywność.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .