SEJMIK. Rozmowa z Edwardem Czesakiem, wicemarszałkiem Małopolski
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 30 października 2019 23:03

asPTR 2082Chcemy zrównoważonego rozwoju. Rozmowa z Edwardem Czesakiem, nowym członkiem zarządu województwa małopolskiego.

 

Historia zatoczyła koło. Do wielkiej polityki wszedł Pan z samorządu i po 17 latach wrócił do niego z powrotem: oczywiście w innej roli...

Rzeczywiście moja służba publiczna rozpoczęła się jesienią 1998 roku, kiedy to zostałem radnym, a z woli radnych miejskich, przewodniczącym Rady Miejskiej. Dzisiaj, po kilkunastu latach, znowu pracuje w samorządzie. Radni sejmiku zdecydowali, że zostałem członkiem zarządu województwa małopolskiego, reprezentującym subregion tarnowski.

 

To wielkie wyzwanie, bo przecież oczekiwania mieszkańców regionu tarnowskiego są ogromne?

Nie tylko wielkie wyzwanie, ale także i zobowiązanie zarazem. Cieszy mnie, zaufanie którym obdarzył mnie zarówno Marszałek Małopolski Witold Kozłowski, jak i radni sejmiku samorządowego. Zrobię wszystko, by spełnić pokładane we mnie nadzieje. Liczę na owocną współpracę radnych wojewódzkich, ale także samorządowców zarówno działających na szczeblu powiatów, jak i gmin w regionie tarnowskim, ale w całej Małopolsce.

 

Co jest Pana największym atutem?

Trudno oceniać się samemu. Ale myślę, że mogę powiedzieć, że ma spore doświadczenie. W latach 2005 – 2015 pełniłem funkcję posła na Sejm RP. Potem przez cztery lata byłem posłem do Parlamentu Europejskiego, mam doświadczenie samorządowe, bo przecież bylem przewodniczącym rady Miejskiej w Brzesku, prowadziłem własną firmę, ale byłem także w kadrze zarządzającej firmy prywatnej, w latach 90. tamtego stulecia. Myślę, że moje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, liczne kontakty na szczeblu centralnym, ale także w Brukseli uda się wykorzystać dla rozwoju regionu tarnowskiego i całej Małopolski.

 

Na co chce Pan zwrócić szczególną uwagę?

Filozofia zarządzania Małopolska, którą od roku z powodzeniem realizuje Prawo i Sprawiedliwość, opiera się na przekonaniu, że najlepszym rozwiązaniem dla całego województwa jest jego zrównoważony rozwój. Dlatego od roku, realizujemy politykę alokacji środków, wzmocnienia najbardziej zaniedbanych pod względem inwestycyjnym terenów, grup społecznych i zawodowych. Na pewno należy zwrócić uwagę na rozwój infrastruktury komunalnej, drogowej, sportowej, edukacyjnej, nie zapominając jednocześnie o potrzebie inwestowanie człowieka: kulturę, sport, rekreację, turystykę. Nie mniej istotna jest kwestia związana z rozwojem gospodarczym regionu, tworzeniem miejsc zwanych strefami aktywności gospodarczej, wspieraniem przedsiębiorczości.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .