Dębno. Udana kwesta
WYDARZENIA - Dębno
środa, 06 listopada 2019 21:19

Kiedy przed milowa laty Jerzy Waldorf organizował pierwsze kwesty na rzecz ratowania nagrobków warszawskich Powązek, pewno nie przypuszczał, że wiele lat później, podobne kwesty będą organizowane w wielu miejscach w Polsce. Po raz piętnasty taką zbiórkę zorganizowano w Dębnie. - Zebraliśmy ponad siedem tysięcy złotych – mówi Wiesław Kozłowski, wójt gminy, a zarazem jeden z kwestujących. We wszystkich edycjach zbiórki zebrano łącznie ponad 80 tysięcy złotych.

Tradycyjnie już listopada br. Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie zorganizowało i przeprowadziło już po raz XV kwestę na cmentarzu parafialnym w Dębnie. Zebrano kwotę w wysokości ponad 7 tys. złotych. Kwota ta w całości zostanie przeznaczona na konserwację witraży w Kaplicy Grobowej Jastrzębskich. W ciągu wszystkich lat zebrano łączną kwotę w wysokości 80 433,00 złotych. Środki te zostały przeznaczone na dofinansowanie renowacji następujących obiektów tzw. zabytków ruchomych, znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Dębnie Obelisku Wojciecha Jurgowskiego zmarłego w 1854 roku (2005 r.) – najstarszego datowanego pomnika nagrobnego na tym cmentarzu; Piety (2006 r.); pomnika nagrobnego Stanisława Chodackiego (2010 r.); pomnika nagrobnego Franciszka Gali (2011-2012 r.); figury Chrystusa Frasobliwego (2013 r.); Obelisku Pamięci (2014 r.) oraz prace przy odwadnianiu i piaskowaniu Kaplicy Grobowej Jastrzębskich (2007-2009 r.)

Od 2015 roku gromadzone są środki finansowe na renowację witraży w Kaplicy Grobowej Jastrzębskich. Podczas ostatnich pięciu kwest zebrano 33 364,00 zł, czyli połowę kwoty potrzebnej na zakończenie prac konserwatorskich przy witrażach. W tym miejscu pragniemy przypomnieć jak wyjątkowym obiektem jest Kaplica Grobowa Jastrzębskich zbudowana w 1906 roku, a w szczególności jej piękny, secesyjny, barwny, witrażowy wystrój zaprojektowany przez Amelię z Jastrzębskich hr. Ponińską. Amelia była córką Marii Jastrzębskiej – właścicielki Dębna i fundatorki tej kaplicy. Witraże wg jej projektu wykonane zostały w znanym krakowskim Zakładzie Witraży im. S.G. Żeleńskiego. Od samego początku była to pracownia artystyczna działająca na bardzo wysokim poziomie i zatrudniająca całą plejadę najlepszych młodopolskich artystów. Byli wśród nich: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer, Henryk Uziębło, Franciszek Mączyński, Kazimierz Sichulski. Sam Stanisław Gabriel Żeleński – właściciel zakładu, to syn wybitnego kompozytora i publicysty Władysława Żeleńskiego i starszy brat Tadeusza „Boya” Żeleńskiego. Dzisiaj uznawany jest za twórcę i najwybitniejszego przedstawiciela polskiego witrażownictwa.

Możemy być dumni iż w naszej miejscowości jest tak wiele wspaniałych zabytków i pomników przeszłości, które są wyrazem i świadectwem kultury całego regionu i jako takie stanowią dobro kulturowe nas wszystkich. Miejsca takie jak stare cmentarze z zespołami nagrobków, rzeźb, epitafiów, samych napisów nagrobnych czy kompleksami starych drzew, będą zawsze niewyczerpanym źródłem wiedzy o życiu w przeszłości zarówno pojedynczych ludzi jak i całych wspólnot. Są też odzwierciedleniem życia religijnego parafii i powszechnie dostępną każdemu kroniką jej dziejów. Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom Dębna i tym, którzy w ciągu minionych lat odwiedzając cmentarz parafialny w Dębnie wspierali prowadzone przez nas kwesty na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego. Dziękujemy za zrozumienie dla naszej inicjatywy, za poczucie odpowiedzialności i wielką troskę o to co pozostawili nasi przodkowie. Mamy nadzieję, że przy tak dużym zaangażowaniu tak wielu osób uda nam się w najbliższym czasie dokończyć dzieło konserwacji witraży w Kaplicy Grobowej Jastrzębskich.

Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie dziękuje wszystkim kwestującym w bieżącym roku. Byli wśród nich: Sylwia Bolek, Sebastian Sacha, Justyna Witek, Jolanta Januś-Koczwara, Józef Ciuruś, Wojciech Hebda, Halina Gurgul, Anna Sumara, Dominik Kołodziej, Agata Jankowska, Paweł Biliński, Małgorzata Sacha, Wiesław Kozłowski, Agnieszka Fikas, Andrzej Potępa, Anna Gurgul, Krystyna Gurgul, Włodzimierz Gurgul, Grzegorz Gurgul, Marzena Góra.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .