Gmina Gnojnik. Narodowe Święto Niepodległości
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 18 listopada 2019 19:51

W poniedziałek 11 listopada cała Polska świętowała 101 rocznicę odzyskania niepodległości, także mieszkańcy Uszwi w piękny sposób uczcili ten dzień. W samo południe od Bałtyku po gór szczyty, w malutkich wsiach i największych metropoliach, w kraju i za granicą miliony Polaków i przyjaciół Polski odśpiewało polski Hymn. Z inicjatywy pana prezesa OSP w Uszwi, także nasza miejscowość włączyła się w tę piękna akcję. Pan prezes wraz z instruktorem świetlicy zaprosił poczty sztandarowe   z rodzimej jednostki oraz z OSP Zawada Uszewska i z  Akcji Katolickiej z parafii Uszew. Pod obeliskiem upamiętniającym 100 lecie Odzyskania Niepodleglości w samo południe zebrali się przedstawiciele w/w organizacji ze sztandarami, pan wójt Sławomir Paterek wraz z Radnymi Gminy z Uszwi i Zawady Uszewskiej, strażacy w galowych mundurach, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewcząt i chłopców, rada sołecka na czele z sołtysem, panowie z grupy teatralnej działającej przy świetlicy oraz mieszkańcy, którzy pamiętają o wielkich rocznicach ważnych dla naszej Ojczyzny.


Na początku nastąpiło uroczyste podniesienie flagi na maszt, następnie głos zabrał pan wójt, który dziękując wszystkim za przybycie podkreślił wielką wagę uczestniczenia w takich uroczystościach. Co jest wyrazem szacunku i miłości do naszej Ojczyzny. Po czym  wszyscy zebrani odśpiewali cztery zwrotki hymnu.  Dalej ks. wikariusz Piotr Gwóźdź odmówił modlitwę za Ojczyznę i udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Wieczorem w kościele parafialnym odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, a zaraz po niej miały miejsce Wypominki Narodowe połączone z koncertem najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Śpiew poprowadzili panowie z grupy teatralnej działającej przy świetlicy, którym przygrywał pan Jakub Tota wraz ze swoimi uczniami. Dzieci i młodzież przypomniały imiona i nazwiska bohaterów, dzięki którym nasza Ojczyzna cieszy się wolnością. Na koniec modlitwę za Ojczyznę odmówił ksiądz Prałat Jan Kudłacz i udzielił wszystkim błogosławieństwa.


Jan Paweł II powiedział kiedyś „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.„  Dziękuję wszystkim, którzy dając wyraz tej miłości przygotowali te uroczystości i w nich uczestniczyli.

GALERIA: https://www.gnojnik.pl/aktualnosci/informacje/narodowe-swieto-niepodleglosci.html


Autor: Lucyna Wnęk
Zdjęcia: Anna Cichostępska i Szymon Świerad


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .