W trosce o bezpieczeństwo i trzeźwość na drogach Gminy Gnojnik
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 18 listopada 2019 19:54

Mając na względzie bezpieczeństwo i trzeźwość na terenie naszej Gminy, a także podejmując działania edukacji publicznej dotyczące ograniczenia szkód związanych ze spożywaniem alkoholu, które wpisują się w założenia Gminnego Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, Gmina Gnojnik bierze udział  XII edycji kampanii społecznej pod hasłem „NO PROMIL – NO PROBLEM”, organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” w Wieliczce, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kampania społeczna ma na celu zmniejszenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą, jak również  zmianę społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców poprzez wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości. 
W 2018 roku na polskich drogach miało miejsce aż 2 779 wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców. W ich efekcie, w samej Małopolsce, zginęło 19 osób. Podkreślenia wymaga fakt, że decyzja kierowcy o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających nie stanowi zagrożenia jedynie dla niego, lecz dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku w ramach kampanii podejmuje działania służące uwrażliwieniu mieszkańców na problem nietrzeźwych kierowców. Jednym z nich jest zbieranie „ Deklaracji odpowiedzialnego pasażera/świadka”. Osoba składająca deklarację zobowiązuje się do niepozostawania obojętnym w sytuacji, gdy osoba nietrzeźwa wsiada są kierownicę pojazdu.
Przykład odpowiedzialnego obywatela dał Wójt Gminy Gnojnik, Pan Sławomir Paterek, a także pracownicy Urzędu i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnojniku, wypełniając „Deklaracje odpowiedzialnego pasażera/świadka”.


Zachęcamy Państwa do aktywnego włączenia się w kampanie i promowanie jej wśród swoich rodzin i znajomych.
Osoby chętne do złożenia deklaracji mogą to uczynić  w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnojniku, III piętro budynku Urzędu Gminy, gdzie dostępne   są także pozostałe materiały kampanijne, takie jak „Mini – liczydełko” pozwalające na oszacowanie po jakim czasie od spożycia alkoholu kierowca może prowadzić samochód, wzory do obliczania stężenia alkoholu we krwi, a dla naszych najmłodszych mieszkańców – balony oraz słodycze.


Szczegółowe informacje dotyczące kampanii dostępne są u Koordynatora Kampanii na terenie Gminy Gnojnik, Marioli Krakowskiej.

GALERIA: https://www.gnojnik.pl/aktualnosci/przetargi/no-promil-no-problem.html

GOPS Gnojnik


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .