Strażacy z OSP Zawada Uszewska doczekali się nowszego wozu strażackiego
WYDARZENIA - Gnojnik
czwartek, 28 listopada 2019 01:10

Blisko półtora roku trwały zabiegi o to, by jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie Uszewskiej wzbogaciła się o nowszy samochód. Starego, wysłużonego Mercedesa z 1975 roku, zastąpił kilkunastoletni MAN. Zakup nowego pojazdu przeróśł bowiem możliwości finansowe jednostki.

Starego Mercedes z 1975 roku, skądinąd mocno wysłużonego, mówiąc wprost nie nadającego się dłużej do udziału w akcjach na nierównym i pagórkowatym terenie gminy Gnojnik. zastąpił nowszy, bardziej zaawansowanym technicznie: MAN 14.220, który z pewnością będzie odpowiedni na miarę XXI wieku. Auto zostało wyprodukowane w 2006 roku, ale całość zabudowy jest nowa, pochodzi bowiem z tego roku. Auto jest wyposażone w zbiornik 300l. na środek pianotwórczy, który jest użyteczny przy akcjach związanych z gaszeniem pożarów o charakterze chemicznym. OSP Zawada Uszewska obejmuje swoim zasięgiem drogę krajową nr 75 oraz drogę powiatową, gdzie niejednokrotnie zdarzają się wypadki i kolizje, w których strażacy biorą udział m.in. przy usuwaniu plam oleju, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia itp. Nowszy samochód pozwoli na szybkie ograniczenie i likwidację skutków skażeń powypadkowych na drogach. Dzięki napędowi 4x4 oraz bliźniaczym kołom tylnym strażacy będą mogli pokonać bezdroża czy nieutwardzone, leśne czy polne drogi. Dodajmy, że wśród udogodnień, które ułatwią i przyspieszą pracę strażaków jest także hak holowniczy, wciągarka o udźwigu min. 7500kg, pneumatyczny maszt oświetleniowy, sygnały pneumatyczne czy lampy robocze LED  oświetlające miejsce pracy ratowników. To tylko niektóre elementy wyposażenia, których brakowało w poprzednim aucie, a już niejednokrotnie przydałyby się podczas akcji ratowniczych. 

Dodajmy, że pojazd dotarł do jednostki pod koniec listopada. Ponad 500 dni ciężkiej pracy, w tym czasie złożonych zostało ponad 100 wniosków, pism, próśb do różnych firm i instytucji, prawie 1000 kilometrów pokonanych w celu szukania środków na zakup auta, wiele godzin rozmów telefonicznych i negocjacji. To i wiele innych trudności po drodze nie przeszkodziło w działaniu i dzięki determinacji druhów, starania o średni samochód bojowy dla OSP Zawada Uszewska nie poszły na marne.

Zakup samochodu nie byłby jednak możliwy, gdyby nie wsparcie kilku instytucji, które współfinansowały zadanie. Oprócz środków jakie wygospodarowała jednostka, strażacy otrzymali dotację z programu „Bezpieczny Strażak”, który jest prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Wsparcie dotarło także z PZU w ramach programu „Pomoc to moc”. Ponadto swoją cegiełkę dołożył prywatny przedsiębiorca, właściciel stacji LOTOS w Gnojniku i Centrum Motoryzacji Czyżycki –Piotr Czyżycki. Pomoc finansową zapewnił także Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek oraz sołectwo wsi Zawada Uszewska. Podziękowania należą się także minister  Józefie Szczurek-Żelazko. Sami strażacy nie byliby w stanie samodzielnie sfinansować zakupu samochodu strażackiego, gdyż działają jako stowarzyszenie – nie prowadzą działalności gospodarczej, nie zarabiają, natomiast koszt samochodu marki MAN, jaki został zakupiony to kwota 279 997 zł. Z tego miejsca należą się ogromne podziękowania dla wyżej wymienionych instytucji i osób oraz wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do spełnienia wielkiego marzenia strażaków z OSP Zawada Uszewska – mówią druhowie.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

82481828 955228938204057 6882106877572808704 n

pr122019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .