Reklama
Pracowity rok w gminie Gromnik
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 28 listopada 2019 23:24

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej sanitarnej wraz z gruntowną modernizacją oczyszczalni ścieków w Gromniku, remonty dróg gminnych oraz budowa chodników, inwestycje oświatowe, wsparcie dla jednostek OSP, rozwój infrastruktury sportowo – rekreacyjnej dla dzieci i młodzieży, ale także turystycznej – to priorytety działania samorządu gminy Gromnik w obecnej kadencji. – Pomimo tego, że dużo dopłacamy do utrzymania sieci szkół i przedszkoli, nasza gmina  sporo inwestuje – tłumaczy naszej redakcji wójt Bogdan Stasz.

W tym roku zakończono kolejny etap prac związanych z rozbudową sieci kanalizacyjnej sanitarnej. W styczniu oddano do użytku zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Gromniku. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Małopolsce. Dumną gminy jest nie tylko sama oczyszczalnia, ale także fakt, że opłaty za wodę i ścieki są tutaj znacznie niższe niż w innych gminach powiatu tarnowskiego. – Nie tylko uruchomiliśmy oczyszczalnię ścieków, ale także udało się nam wybudować sieć kanalizacji sanitarnej w Gromniku – Zawodziu. Prace są już praktycznie na finiszu i – jak wynika z umowy – zakończą się do 31 grudnia tego roku. Pozwoli to na podłączenie do sieci blisko 140 gospodarstw domowych – wylicza wójt Bogdan Stasz. Oddanie inwestycji do użytku sprawiło, że blisko 96 procent tak zwanej Aglomeracji Gromnika zostanie skanalizowane. To bodaj najwyższy wskaźnik w powiecie tarnowskim i jeden z największych w Małopolsce. W sumie z sieci kanalizacji sanitarnej będzie mogło skorzystać już blisko 3,5 tysiąca mieszkańców gminy. Żeby cała aglomeracja została skanalizowana trzeba wykonać ostatni etap prac w centrum Chojnika. Tam, gdzie ukształtowanie terenu, a przede wszystkim rozdrobniona zabudowa nie pozwala na budowę kanalizacji sanitarnej, zaplanowano budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Gmina złożyła wniosek o dotację na ten cel. Jeśli wszystko dobrze się ułoży to blisko 150 domów będzie miało swoje przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Na oświatę

Trwa kolejny etap budowy szkoły w Siemiechowie. Będzie tutaj miejsce nie tylko dla uczniów podstawówki, ale także dla przedszkolaków. Cały kompleks obejmuje także dwa place zabaw. Jak wynika z umowy podpisanej z wykonawcą inwestycji, całość prac zostanie zamkniętych do 31 grudnia 2021 roku. Będzie to jedna z największych inwestycji oświatowych w gminie w ostatnich latach. Przypomnijmy, że w ramach kompleksu szkolno – przedszkolnego działa już w tym miejscu hala sportowa. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, prowadzono także prace remontowe w szkołach i przedszkolach. Największy ich zakres dotyczył szkoły w Gromniku, gdzie sukcesywnie wymieniane są instalacje – na razie elektryczna, a w przyszłości zaplanowano także wymianę instalacji centralnego ogrzewania. Budynek ma już pół wieku i jego remont jest nieunikniony.

Na drogach w gminie

Sporo w tym roku działo się także na drogach w gminie Gromnik. Jak już wcześniej wspomnieliśmy poprawa stanu nawierzchni dróg jest jednym z priorytetów działania tutejszego samorządu. Wyremontowano kilka odcinków dróg, o długości ponad 2 kilometry w ramach dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, prowadzono także prace przy remoncie dróg transportu rolnego. Udało się wyremontować dwie drogi o łącznej długości ponad jednego kilometra. – Środki na ten cel pozyskaliśmy z dotacji od marszałka województwa małopolskiego, z tak zwanego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych – wyjaśnia wójt Bogdan Stasz. Poprawił się także stan bezpieczeństwa pieszych. Wspólnie z samorządem województwa małopolskiego zrealizowano budowę chodnika w centrum Chojnika, przy drodze wojewódzkiej Tarnów - Gromnik – Krynica. Tam deptak pojawił się na odcinku około 800 metrów. Z inicjatywy wójta Bogdana Stasza rozpoczęły się także prace przy budowie deptaka w centrum Rzepiennika Marciszewskiego. Tutaj również prace prowadzone są we współpracy z samorządem województwa małopolskiego. Nowy chodnik pojawi się na odcinku blisko pół kilometra. Prace właśnie się rozpoczęły i – jak wynika z umowy z wykonawcę – powinny zakończyć się do 30 czerwca 2020 roku. – Budowa chodników wpisuje się w strategię poprawy bezpieczeństwa przy drogach przebiegających przez naszą gminę. Poprawia to nie tylko bezpieczeństwo pieszych, ale także komfort jazdy kierowców – dodaje wójt Bogdan Stasz.

Plac zabaw
Od jakiegoś czasu dzieciaki mogą korzystać z nowo otwartego placu zabaw oraz siłowni plenerowej w Gromniku. To wspaniała informacja, nie tylko dla najmłodszych, ale również dla rodziców, którzy chcą wspólnie spędzić czas ze swoimi dziećmi na świeżym powietrzu:). W imieniu włodarza Gminy Gromnik serdecznie zachęcamy do aktywnego spędzania tutaj czasu oraz rozsądnego korzystania ze wszystkich sprzętów! Zadanie to zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu Małopolska infrastruktura rekreacyjno – sportowa MIRS. Zgodnie z projektem budowlanym na działce nr 122/4 w Gromniku wykonano zagospodarowanie terenów rekreacyjnych obejmujących: budowę siłowni plenerowej – 105,77m2 o nawierzchni bezpiecznej – poliuretan, składającej się z sześciu urządzeń siłowych, budowę placu zabaw – 206,90m2 o nawierzchni bezpiecznej – poliuretan, składającego się z sześciu urządzeń, budowę ciągów pieszych – 281,78m2, montaż ławek, tablic informacyjnych, ogrodzenie terenu.

Informacja turystyczna
W Gromniku dokonano uroczystego otwarcia Centralnego Punktu Informacyjnego Źródlanego Szlaku. Wydarzeniu towarzyszyło podsumowanie projektów: „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap I” oraz „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap II”. – Punkt  jest jedną z 20 inwestycji zrealizowanych w ramach wspomnianych projektów – mówi Marcin Pałach, prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.   - Centralny Punkt Informacyjny Źródlanego Szlaku pełni rolę swoistych wrót Pogórza. Tutaj turyści uzyskają kompletną wiedzę na temat atrakcji, jakie warto odwiedzić w subregionie – opisuje Bogdan Stasz, wójt gminy Gromnik. Miejscowy samorząd będzie zabiegał o pozyskanie środków na utworzenie łazienek mineralnych.
Święto wina

Po raz VIII w Gromniku odbyło się Pogórzańskie Święto Wina i Miodu. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń wielu winiarzy i gospodarstw pasiecznych. Na placu amfiteatru letniego prezentowało się aż 19 stoisk z różnorodnymi winami, od wytrawnych po słodkie, od białych po czerwone oraz 3 stoiska z miodami. Obecne były także stoisko z pysznymi potrawami regionalnymi, przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich „DWORZANIE” z Gromnika, stoisko z  serami podhalańskimi, rękodziełem, rzeźbą, malarstwem, stoisko z biżuterią, naturalnymi kosmetykami, octami pełnymi probiotyków, oraz wiele atrakcji  dla dzieci. Koło łowieckie „Bór” częstowało gulaszem z dziczyzny i wyrobami z dzika.  Patronat honorowy objęła Anna Pieczarka – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Roman Łucarz Starosta Powiatu Tarnowskiego oraz Wójt Bogdan Stasz. Partnerem Wydarzenia było Województwo Małopolskie.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rt ap

pr012021a

fbprofil

kk2021

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .