Reklama
Dębno. Zrównoważony rozwój całej gminy
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 09 grudnia 2019 22:29

Gmina Dębno jest bez wątpienia jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin w Małopolsce. Miliony złotych pozyskanych zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych, liczne inwestycje, działania o charakterze społecznym oraz kulturalnym, a także otrzymane nagrody oraz wyróżniania jednoznacznie potwierdzają tę tezę.  


Wójt Wiesław Kozłowski często podkreśla, że celem działań samorządu jest zrównoważony rozwój całej gminy. Dlatego w mijającym roku inwestycje realizowane były we wszystkich sołectwach. Szczególny nacisk kładliśmy na rozwój infrastruktury drogowej, wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz placówek oświatowych.

Fundusz Sołecki
Środki z Funduszu Sołeckiego trafiają bezpośrednio do sołectw i są dzielone w zależności od  liczby mieszkańców. O tym, na co zostaną ostatecznie wydane, decydują sami mieszkańcy. Podział środków w ramach Funduszu Sołeckiego na zebraniach wiejskich jest elementem kształtowania postaw proobywatelskich i prospołecznych. Chcę dodać, że wszystkie inwestycje realizowane w naszej gminie, wpisują się w oczekiwania mieszkańców. Nasza strategia rozwoju powstała po licznych spotkaniach i konsultacjach społecznych. Jest efektem wielu rozmów z mieszkańcami naszej gminy – wyjaśnia wójt Wiesław Kozłowski. Liczne sukcesy gminy w tym, jak i poprzednich latach, są efektem doskonałej współpracy z radnymi. Oczywiście czasem się spieramy, ponieważ mamy odmienne zdania w niektórych sprawach, ale ostatecznie potrafimy znaleźć „wspólny język” i satysfakcjonujący obie strony kompromis. Mogę śmiało powiedzieć, że współpraca jest bardzo dobra. Nam wszystkim, zależy przecież na równomiernym i wszechstronnym rozwoju naszej gminy – tłumaczy wójt Wiesław Kozłowski.

Rok inwestycji
W myśl przyjętej z początkiem kadencji długofalowej strategii, staramy się realizować plany sukcesywnie, krok po kroku – wyjaśnia wójt Wiesław Kozłowski. W  tym roku skala wydatków inwestycyjnych robiła wrażenie. Wielokrotnie informowaliśmy o kolejnych dotacjach pozyskanych przez samorząd.
Jak to się dzieje, że teraz stać nas na takie zaangażowanie inwestycyjne? Staramy się optymalnie wykorzystać możliwości pozyskania środków zewnętrznych: zarówno krajowych, jak i unijnych. Dzięki nim możemy sobie pozwolić na znacznie więcej, niż gdybyśmy mieli opierać się wyłącznie na własnych dochodach. Skoro możemy sięgnąć po pomoc w postaci dodatkowych funduszy, to się na to decydujemy. Oczywiście, musimy dołożyć także nieco z własnego budżetu, ale grzechem byłoby odrzucić wsparcie pokrywające nawet kilkadziesiąt procent kosztów inwestycji – tłumaczy wójt Kozłowski.

Obiekt XXI wieku
Sztandarową realizacją tej kadencji samorządu jest budowa nowoczesnej hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie. O potrzebie tej inwestycji mówiło się przez wiele lat. Teraz staje się ona faktem. W mijającym roku udało się pozyskać dodatkowe środki finansowe z PFRON na dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Powstający obiekt odpowie na potrzeby wszystkich mieszkańców gminy Dębno. Będzie wykorzystywany do uprawiania różnych dyscyplin sportu, a ponadto pozwoli na organizowanie w nim imprez rozrywkowo-kulturalnych. To nie będzie obiekt na „wyrost”, to będzie obiekt na miarę XXI wieku.

Drogi, oświata i ochrona środowiska
Podczas rozmów z mieszkańcami najczęściej powtarzającym się postulatem były remonty dróg oraz budowa chodników. Bez względu na miejscowość mieszkańcy wskazywali właśnie ten problem jako najpilniejszy do rozwiązania. W  tej sytuacji wybór priorytetów wydawał się dla nas oczywisty – wyjaśnia Wójt Wiesław Kozłowski. Wydatki na remonty i  modernizacje dróg stanowiły w 2019 roku znaczną część wydatków inwestycyjnych.
Nie mniej ważne były inwestycje w obszarze szkolnictwa. Rozbudowa oraz remonty obiektów oświatowych, zakup wyposażenia i nowoczesnych pomocy dydaktycznych, a także liczne programy profilaktyczne i rozwojowe – to kolejny priorytet działania samorządu w mijającym roku.
Nie sposób nie wspomnieć również, że gmina Dębno w czerwcu tego roku  zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie otrzymując tytuł ekoLIDERA. Przyznane wyróżnienie jest uhonorowaniem proekologicznych działań samorządu. Wśród nich należy wymienić rozbudowę sieci kanalizacyjnej, inicjowanie wymiany starych pieców na nowoczesne zasilane gazem lub biomasą oraz liczne projekty o charakterze edukacyjnym.

Milion na straże
Rok 2019 był wyjątkowy także dla strażaków – ochotników. Nowe samochody gaśniczo – ratownicze trafiły do Jastwi i Łysej Góry, a quad do Niedźwiedzy. Jedenaście jednostek wzbogaciło się także o dodatkowy sprzęt strażacki, a remiza OSP w Sufczynie zyskała nowy wygląd. Wszystkie wyżej wymienione zadania mogły zostać zrealizowane dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych: z Funduszu Sprawiedliwości, Województwa Małopolskiego oraz z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tylko na wyposażenie jednostek OSP w sprzęt wydano w mijającym roku blisko milion złotych.  Prócz jednostek OSP władze gminy wspierają także organizacje pożytku publicznego: ludowe i uczniowskie kluby sportowe, a także lokalne stowarzyszenia.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

052021

pr052021s

tymeksiepomaga

oferta-edu

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .