Reklama
Rozmowa z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek – Żelazko
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 24 stycznia 2020 23:21

Rozmowa z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek – Żelazko (posłem na Sejm RP).

Trzynasta emerytura, wbrew opiniom opozycji, stałą się faktem…

Tak, bo Prawo i Sprawiedliwość realizuje wszystkie swoje obietnice wyborcze. Trzynasta emerytura nie tylko była w tamtym roku, ale będzie w tym i w latach następnych. Świadczenie będzie na stałe wypłacane, a w tym roku emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze już w kwietniu. Dodam tylko, że to rozwiązanie zostało przyjęte ponad podziałami parlamentarnymi, także przez polityków opozycji. Co więcej wszystkie świadczenia, które były przewidziane dla osób niepełnosprawnych także będą realizowane w pełnej wysokości w tym 500 Plus dla osób niepełnosprawnych. Na te wypłaty zostały przewidziane pieniądze w budżecie państwa, który jest w tym roku zrównoważony.

 

Tak duży wpływ pieniędzy do budżetu to efektm.in. uszczelnienia systemu podatkowego i skutecznej walki z różnymi mafiami paliwowymi czy vatowskimi. Ponadto pod koniec roku obniżone zostały podatki przez co więcej pieniędzy zostaje w kieszeniach Polaków. PIT został obniżony do 17 proc. Można odpisać także większą kwotę jako koszty uzyskania przychodu. Sejm przyjął także zerowa stawka dla osób do 26 roku życia. Programy społeczne powodują, że rodziny kupują więcej towarów co napędza naszą gospodarkę. My to traktujemy jako inwestycję w społeczeństwo, bo to najlepsza inwestycja, która szybko się zwraca. Natomiast ustawa o emeryturach i rentach przewiduje podwyższenie najniższej emerytury, do 1200 zł brutto. Tyle samo będzie wynosiła wypłata tak zwanej trzynastki.

 

Niebawem Sejm zajmie się budżetem na 2020 rok. To pierwszy budżet w Polsce, po 1989 roku, który nie przewiduje deficytu. Opozycja grzmi, że to czcze „gadanie”, a finanse państwa są w katastrofalnym stanie?

Ta sama opozycja, ustami wielu prominentnych polityków Platformy Obywatelskiej przekonywała, że nie ma środków na 500+, na trzynastą emeryturę. Tymczasem 500 plus wpłacamy od marca 2016 roku, trzynastą emeryturę drugi rok z rzędu. Budżet na rok 2020 już w Sejmie. Rząd wskazał źródła pieniędzy na dodatkowe wydatki. Zakłada, że wpływy i wydatki się zrównoważą i wyniosą po 435,3 miliardów zł. Sejm wkrótce zajmie się projektem budżetu na 2020 r., który różni się od wrześniowego, ale nadal zakłada zrównoważenie po stronie wpływów i wydatków. Inflacja ma wynieść 2,5 proc., a wzrost PKB 3,7 proc. Ja przypomnę, że po stronie wydatków znalazły się m.in. pieniądze na wypłaty z programu 500+ na każde dziecko bez progu dochodowego, podwyżki rent i emerytur (o 3,24 proc., ale nie mniej niż 70 zł), zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i obronność, obniżkę PIT i podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Ponadto w budżecie zapisano wydatki na pozostałe programy socjalne oraz transfery do funduszów, z których finansowane będą m.in. trzynaste emerytury. Ponad 40 miliardów zł przeznaczone jest na finansowanie programu 500 plus na każde dziecko. Nasz budżet obejmuje specjalny dodatek dla osób niepełnosprawnych w wysokości 500 zł na miesiąc oraz wyższą kwotę zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego. Obejmuje emerytury dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci; obejmuje 300 zł na wyprawkę szkolną dla dzieci i młodzieży, obejmuje również wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. zł w ramach programu +za życiem+.

 

Skąd środki na to wszystko?

Żeby osiągnąć ten cel, w ustawie budżetowej zapisano m.in. dalsze uszczelnienie systemu podatku VAT, wypłatę 7,1 miliarda zł zysku z NBP, wpływy z podwyżki akcyzy oraz walkę z "szarą strefą" obrotu odpadami. Wpływy podatkowe są wyższe: to efekt programów społecznych rządu. Naszemu rządowi udało się rozruszać gospodarkę. Mamy historyczny poziom eksportu, a programy społeczne nakręciły koniunkturę wewnętrzną, a tym samym wzrost podatków pośrednich. Na zaplanowane dochody będzie miał wpływm.in. wzrost gospodarczy, przewidywany poziom inflacji, a także efekt już wdrożonych i aktualnie przygotowywanych zmian systemowych,m.in. dotyczących dalszego uszczelnienia systemu podatkowego, np.: wdrożenie systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (STIR) i mechanizmu analizy ryzyka wykorzystywania działalności banków i SKOK; dalsze efekty wprowadzenia tzw. mechanizmu podzielonej płatności; wprowadzenie kas on-line. To koniec funkcjonowania państwa „na kredyt”, jak to czyniły kolejne ekipy przez 30 lat, to przede wszystkim sukces premiera Mateusza Morawieckiego, a wcześniej premier Beaty Szydło.

rozmawiał mir


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .