Małopolska uhonoruje gospodarzy
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 25 lutego 2020 00:00

Tylko do 20 marca potrwa nabór do kolejnej edycji nagrody, która honoruje najlepszych gospodarzy małopolskich zabytków architektury drewnianej. Nagradzane mogą być również promujące to dziedzictwo projekty kulturalno-edukacyjne. To wyjątkowe wyróżnienie stworzone z myślą o spuściźnie, która w szczególny sposób jest narażona na niszczące działanie upływu czasu. Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego honoruje najlepszych opiekunów zabytkowych kościółków, cerkwi, dworów, domostw oraz wszelkich innych obiektów z drewna. To właśnie dzięki ich troskliwej opiece, wspomniane budynki są nie tylko rewitalizowane, ale też wpisują się w zbiór najcenniejszych zabytków kultury materialnej. Na wyróżnienie mogą liczyć także projekty kulturalno-edukacyjne, które promują tego typu architekturę.


Jak mówi wicemarszałek Małopolski Edward Czesak zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł. Jest ona przyznawana za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski w zakresie: dbałości o zachowanie zabytkowych obiektów architektury drewnianej, ich utrzymanie i należyte wykorzystanie, w tym zapobiegania zagrożeniom mogącym powodować ich niszczenie; adaptacji zabytkowych obiektów architektury drewnianej do nowych funkcji związanych z turystyką, kulturą i nauką oraz na inne cele publiczne; adaptacji zabytkowych obiektów architektury drewnianej do celów mieszkaniowych i działalności gospodarczej, przeprowadzonych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkowych obiektach architektury drewnianej; badania i dokumentowania zabytkowych obiektów architektury drewnianej; promocji zabytkowych obiektów architektury drewnianej; "ożywiania" zabytkowych obiektów architektury drewnianej poprzez m.in. organizację koncertów, wystaw i innych wydarzeń artystyczno-kulturalnych i naukowych.
Nabór do tegorocznej edycji Nagrody im. Mariana Korneckiego trwa do 20 marca. Zgłoszenia mogą składać członkowie Kapituły Nagrody oraz: instytucje i organizacje pozarządowe realizujące zadania statutowe w sektorze kultury i ochrony zabytków, instytucje kultury, stowarzyszenia i izby konserwatorów zabytków, podmioty gospodarcze prowadzące działalność w zakresie konserwacji zabytków i dzieł sztuki, dyplomowani  konserwatorów zabytków i dzieł sztuki, uczelnie wyższe, kościoły i związki wyznaniowe, jednostki organizacyjne administracji publicznej, samorządowej i rządowej, organy administracji samorządowej - wyjaśnia Edward Czesak.  Zgłoszenia przyjmuje Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków). Laureat zostanie ogłoszony w maju, na uroczystym spotkaniu organizatorów i opiekunów obiektów zabytkowych podczas tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

 
(pr)

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

skarbnikaudytm

pr042020

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .