Brzesko. Minister apeluje
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 15 marca 2020 22:00

O bezwzględne przestrzeganie kwarantanny osób, które wracają zza granicy, zaapelowała właśnie wiceminister zdrowia, brzeska posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Józefa Szczurek – Żelazko. Jej zdaniem tylko w ten sposób możemy zapobiec rozprzestrzeniania się koronawirusa. Model zastosowany przez Chiny w Prowincji Wuhan są najlepszym tego dowodem. Włoskie społeczeństwo do tych apeli się nie zastosowało, w efekcie mamy tam ogromny wysyp chorych. Podobnie rzecz się ma w Hiszpanii. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego było koniecznością. Zdajemy sobie sprawę z niedogodności, ale to jedyna szansa na to, by pokonać jak najszybciej koronawirusa – mówi poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Poseł przypomina, że za łamanie kwarantanny grozi mandat do pięciu tysięcy złotych, a nawet areszt.

O północy zamknęliśmy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców – dodaje poseł Szczurek – Żelazko. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń. W Polsce osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przywozić wirusa do Polski, żeby zarażać kolejnych naszych obywateli. Dlatego też zdecydowaliśmy się przywrócić tymczasowe kontrole graniczne.  Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową
Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Jak mówi Józefa Szczurek – Żelazko wyjątkiem są osoby: z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr042020

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .