Bądźmy odpowiedzialni za siebie i bliskich
WYDARZENIA - Borzęcin
środa, 01 kwietnia 2020 01:03

Rozmowa z Januszem Kwaśniakiem, wójtem Gminy Borzęcin.

Od kilkunastu dni rozmowy wszystkich Polaków zdominował koronawirus.
Trudno żeby było inaczej. Dzisiaj nie da się określić przebiegu epidemii, jak również jej skutków. Najważniejszą sprawą jest zadbanie o zdrowie i życie nas wszystkich, a inne sprawy są drugorzędne. Dlatego rząd, podległe mu służby, wojewoda, starosta i my, samorządowcy na poziomie gmin, podejmujemy wszelkie działania, by maksymalnie jak to możliwe, uchronić mieszkańców przed skutkami pandemii.
Podejmowane działania to jedno, a postawa nas wszystkich to drugie.
Właśnie. Dlatego wiele zależy od nas samych: od naszej postawy i przestrzegania zasad kwarantanny. W apelu Premiera oraz Ministra Zdrowia nie ma krzty przesady: zostańmy w domu, a tym samym zmniejszymy ryzyko zarażenia się, ale także – w przypadku osób już zarażonych – rozsiewania koronawirusa na innych. Zauważmy, jak boleśnie brak właściwego podejścia odczuli Włosi, a także mieszkańcy kilku innych krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Chińskie doświadczenia z prowincji Wuhan pokazują, że tylko zdecydowane działania dają szansę na skuteczne „zduszenie” epidemii. Nie bagatelizujmy apeli służb!

Jak w tym wszystkim odnajdują się mieszkańcy gminy Borzęcin?
Są odpowiedzialni. Z mojej obserwacji wynika, że znakomita większość dostosowała się do zaleceń i wprowadzonych ograniczeń. Niezwykle ważnym jest, abyśmy nie tylko do nich się stosowali, ale także zwracali uwagę tym, którzy podchodzą do zagrożenia lekceważąco. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich proszę o pozostanie w domach. To od naszej samodyscypliny i stosowania się do zaleceń zależy, czy i w jakim stopniu epidemia nas dotknie. Bądźmy odpowiedzialni za wspólne dobro, jakim jest Polska, Nasze Małe Ojczyzny i ich Mieszkańcy.

W związku z koronawirusem wprowadzono także ograniczenia w zakresie bezpośredniej obsługi interesanta w Urzędzie Gminy Borzęcin?
Było to niezbędne działanie. W trosce o bezpieczeństwo Mieszkańców zrezygnowaliśmy z obsługi bezpośredniej celem ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdecydowaliśmy, że obowiązek płatności podatku od nieruchomości oraz opłat od użytkowania wieczystego dla osób, które nie mogły uregulować należności drogą elektroniczną w obowiązujących terminach ustawowych zostanie przesunięty do końca II kwartału 2020 roku. Osoby, które nie dokonały płatności za śmieci i nie posiadają możliwości płatności drogą elektroniczną  mogą wystąpić z wnioskiem o przedłużenie terminu. Istnieje również możliwość odroczenia terminu płatności za wodę dla odbiorców z miejscowości Bielcza, Przyborów i Łęki, gdzie administratorem sieci wodociągowej jest Urząd Gminy Borzęcin. Przypominam, że wnioski administracyjne adresowane do Urzędu Gminy Borzęcin można składać drogą elektroniczną, a w sprawach nie wymagających profilu zaufanego, czy podpisu elektronicznego za pośrednictwem e-mail, jak również poczty tradycyjnej (przesyłka listowa).
Druki można pobrać ze strony www.borzecin.pl za pośrednictwem zakładki: https://borzecin.pl/formularze.html

Pracownicy Urzędu Gminy Borzęcin i jednostek organizacyjnych pracują bez zmian, ale od dnia 16 marca br. obsługują mieszkańców wyłącznie w trybie elektronicznym i telefonicznym.
Urząd i podległe mi jednostki funkcjonują normalnie, w dotychczasowych godzinach pracy i realizują zadania z zachowaniem elementarnych i koniecznych w tym czasie zasad bezpieczeństwa. Wszelkie sprawy można załatwiać w trybie telefonicznym lub elektronicznym, za pośrednictwem e-mail lub platformy ePUAP. Tylko w  sprawach wyjątkowych  możliwy jest kontakt osobisty, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu odczytów liczników wodociągowych. Mieszkańcy miejscowości Przyborów i Łęki, dla których administratorem sieci jest Urząd Gminy Borzęcin mogli podawać odczyt stanu licznika telefonicznie. Ci, którzy tego nie zrobili w terminie do 25 marca br., rozliczeni zostaną na podstawie wartości szacunkowych opartych na wcześniejszym okresie rozliczeniowym. Płatności za wodę realizowane są drogą elektroniczną.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie dla potrzeb Mieszkańców pracuje w dodatkowych godzinach...
Od czwartku, 19 marca br. pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borzęcinie pełnią dyżury telefoniczne w celu udzielania niezbędnych informacji osobom, które potrzebują pomocy, zwłaszcza osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym oraz osobom pozostającym w kwarantannie. Dyżury pełnione są każdego dnia w godzinach od 7:30 do 19:00. W godz. od 7:30 do 15:30 pod numerami telefonów: 14 68 46 075 oraz 14 68 46 032, a w godz. od 15:30 do 19:00 oraz w dni wolne od pracy (soboty i niedziele) pod numerem telefonu: 14 68 46 032.
Na bieżąco, 24 godz/dobę prowadzone są także działania związane z zarządzaniem kryzysowym na terenie gminy Borzęcin.

Stan epidemii w znacznym stopniu odbije się na kondycji lokalnych firm?
Z pewnością tak. Z wstępnej analizy, na etapie obecnej fazy rozwoju epidemii wynika, że kryzys szczególnie dotknął branżę transportową (transport publiczny), gastronomiczną i usługową. Przedsiębiorcy to grupa, która powinna być objęta szczególnym wsparciem zarówno ze strony Państwa, jak i samorządów lokalnych. Dlatego, podobnie jak rząd - mimo trudnej sytuacji finansowej samorządów i znacznych ograniczeń prawnych – pracujemy nad pakietem pomocowym dla lokalnych firm. Będziemy walczyć solidarnie, ze skutkami tego wyjątkowego kryzysu, z jakim przychodzi nam się mierzyć.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .