Borzęcin. Kultura w czasie epidemii
WYDARZENIA - Borzęcin
wtorek, 14 kwietnia 2020 11:01

Od piątku 20 marca br. - do odwołania - w Polsce obowiązuje ograniczenie działalności instytucji kultury. A wszystko oczywiście w związku z pandemią koronawirusa. W trosce o powszechne bezpieczeństwo anulowano setki koncertów, spektakli, wystaw i spotkań autorskich zamknięto teatry, galerie, muzea i lokalne domy kultury. Niedostępne są także obiekty, w których Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie prowadzi swoją działalność, a korzystają z nich także – niejednokrotnie – różne zorganizowane grupy. Podstawowy sposób kontaktu z biurem GOK to poczta elektroniczna i rozmowa telefoniczna ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 14 68 46 013).  
- Trudna sytuacja nie oznacza wcale, że musimy być odcięci od świata kultury. Próbujemy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zważyć ograniczenia i zagrożenia czyhające na nas i naszych Odbiorców, stąd najbezpieczniej przenieść się do internetu – komentuje Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.  


Pisanki w internecie
Jak przyznaje, pomysł zorganizowania internetowych warsztatów zdobienia pisanek przyszedł naturalnie. – Tegoroczne zajęcia, jak i sam konkurs, musieliśmy odwołać, a przecież co roku swoje talenty prezentowało w nim kilkadziesiąt osób z gminy Borzęcin, w różnym wieku. Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie kultywowaniem i podtrzymywaniem ludowej tradycji zdobnictwa pisanek oraz upowszechnianiem plastyki obrzędowej związanej z okresem Wielkanocy zajmuje się już przynajmniej od ponad 20 lat, stąd trudno było w tym roku zaniechać działań w tym zakresie – przyznaje Piotr Kania.
Nietypowe warsztaty poprowadziła Katarzyna Żurek – instruktor GOK Borzęcin, zajmującą się tą tematyką od ponad dwóch dekad. Pani Kasia mogła - online - pokazać swoje nieprzeciętne umiejętności w zakresie zdobienia pisanek w sposób tradycyjny, metodą rytowniczą, przedstawiając wszystkie etapy powstawania prawdziwej kraszanki. Technika ta polega na upiększaniu wcześniej zabarwionych jaj bądź wydmuszek poprzez wydrapywanie misternych, najczęściej kwiatowych wzorów i okolicznościowych napisów. Kraszanki z gminy Borzęcin bardzo często wygrywały główne nagrody w Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy budząc często zachwyt wśród jurorów i osób odwiedzających wystawę w tarnowskim Muzeum Okręgowym.

Widownia z kilku krajów
Co ciekawe zajęcia obejrzało sporo osób nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. – Wychodziliśmy z założenia, że te warsztaty warto robić nawet, jeżeli skorzysta z nich kilka osób – mówi dyrektor Kania. – Rzeczywistość okazała się jednak trochę inna. Transmitowane przez portal społecznościowy facebook zajęcia miały łącznie 6753 wyświetleń. W 90% były to osoby mieszkające w Polsce, ale jak podają statystyki portalu, warsztaty oglądały też osoby z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Norwegii czy Francji, a nawet z Australii, Libii, Portoryko czy Turcji. Nasze studio było naprawdę prowizoryczne, choć pewnie nie to się liczy a efekt, jakim jest przekazywanie tradycji zdobienia pisanek – przekonuje Kania.

Prace administracyjne
W czasie trwającej pandemii pracownicy GOK zajęli się zaległymi sprawami administracyjnymi i – w części – porządkowymi w użytkowanych obiektach, świetlicach. Pracownicy etatowi – w zdecydowanej większości – wykorzystali zaległy, przysługujący, dwutygodniowy urlop. Biuro GOK zajmuje się bieżącymi sprawami administracyjnymi (roczne sprawozdania finansowe za 2019 rok oraz sprawozdania GUS), przygotowaniem wydania lokalnej gazety „Kurier Borzęcki”. Trwają także prace związane z przygotowaniem postepowań przetargowych dotyczących gruntownej modernizacji obiektu Domu Ludowego w Borzęcinie (aktualizacja dokumentacji i kosztorysów, uzgodnienia z projektantem i instytucjami, konsultacje z urzędem marszałkowskim w sprawach zmian projektowych, przygotowanie specyfikacji i pozostałej dokumentacji do ogłoszenia przetargów). W tym czasie udało się także ogłosić i rozstrzygnąć zapytanie ofertowe na zakup 16 kompletów strojów ludowych wraz z butami dla ZPiT „Borzęcanie”. Ponadto na wniosek UMWM w Krakowie dokonano uzupełnień i korekt w trwającej właśnie ocenie przeprowadzonego wcześniej postępowania przetargowego dot. zakupu sprzętu.

Kultura w internecie
Ze względu na epidemię, GOK w Borzęcinie na bieżąco publikuje na swoim profilu internetowym linki do ciekawych wydarzeń i filmów, wirtualnych wycieczek po interesujących miejscach i przypomina nagrania z imprez odbywających się w gminie Borzęcin. Pracownicy zachęcają także do dzielenia się ciekawymi inicjatywami z zakresu szeroko pojętej kultury i zapraszają na stronę w portalu społecznościowym facebook: https://www.facebook.com/borzecingok/
(h)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .