Reklama
Małopolska Tarcza Antykryzysowa
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 10 maja 2020 00:00

Słowo „koronawirus” jest odmieniane przez wszystkie przypadki, chyba we wszystkich zakątkach świata. Rząd dwoi się i troi, by nasza gospodarce udało się przejść w miarę obronną ręką. Od tego będzie bowiem zelżała sytuacja milionów Polaków. Gruszek w popiele nie zasypia także samorząd województwa małopolskiego. Z tygodnia na tydzień więcej konkretów…


Oczywiście w tej sytuacji trudno byłoby przejść do porządku dziennego nad tym co dzieje się w Polsce. Zdajemy sobie sprawę z tego, że cała nasza gospodarka dostanie „zadyszki”. Są takie gałęzie, jak chociażby turystyka, gastronomia, usługi, handel, transport, które w sposób szczególny ucierpią w wyniku koronawirusa. Gospodarka Małopolski w dużej mierze oparta jest na turystyce. Dlatego marszałek Witold Kozłowski wraz z zarządem, gdzie się tylko da, zabiega o środki, kumuluje pieniądze, by przekazać je na walkę ze skutkami pandemii korona wirusa. Nawet jeśli spieramy się z opozycją o szczegółowe rozwiązania, to jednak kierunek zmian budżetowych, alokacja środków, znajduje uznanie u wszystkich radnych.

Już od 7 maja małopolscy przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek pandemii, będą mogli ubiegać się o przyznanie bonu rekompensacyjnego w ramach Pakietu Przedsiębiorczości w obrębie Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Na jakie wsparcie mogą liczyć?
Przede wszystkim będą mogli składać wnioski o bezzwrotną dotację na utrzymanie etatów w swoich firmach. Już dzisiaj wiadomo, że kwota wsparcia, na jaką może liczyć pracodawca to 9 tysięcy złotych na każdy zadeklarowany do utrzymania etat w pełnym wymiarze czasu pracy. Mamy na ten cel blisko dwieście milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dysponentem tej kwoty jest Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie. Jak widać bardzo konsekwentnie realizujemy założenia Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Wszyscy właściciele firm, którzy dają pracę mieszkańcom chociażby regionu tarnowskiego, otrzymają od nas konkretną pomoc w postaci tak zwanego bonu rekompensacyjnego. Zachęcam firmy z Tarnowa, z powiatu tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego, dąbrowskiego do skorzystania z tej oferty. Za wszelką cenę chcemy ratować miejsca pracy i wspierać tym samym pracodawców i pracowników, wspierać nasze małopolskie, nasze tarnowskie rodziny.

Do kogo kierowany jest ten program?
Nasz program skierowany jest do firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Innymi słowy mogą z niego skorzystać firmy zatrudniające od 1 do 49 osób. O pomoc publiczną mogą ubiegać się właściciele wszystkich firm, które spełniają kryteria – warunki określone przez samorząd województwa małopolskiego.

Jakie są to kryteria?
Firma musi posiadać siedzibę lub w przypadku osoby fizycznej prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego. Oczywiście musi borykać się z trudnościami finansowymi, które zaistniały wskutek epidemii COVID-19. Jej obroty w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do średnich miesięcznych obrotów w drugim półroczu 2019 r. spadły o co najmniej 50 procent. Firma musiała działać na koniec 2019 roku i nie być na 31 grudnia 2019 roku w stanie upadłości lub likwidacji. Nie mniej istotne jest to, aby na koniec tamtego roku nie miała zobowiązań z tytuły podatków czy ubezpieczeń. Ponieważ przedsiębiorca może liczyć na 9 tysięcy złotych na każdy zadeklarowany do utrzymania etat w pełnym wymiarze czasu pracy, a co za tym idzie, wartość pomocy dla jednego przedsiębiorstwa może wynieść od 9 do nawet 441 tysięcy złotych.

W jakim okresie można składać wnioski?
Zgodnie z decyzją zarządu i sejmiku wnioski można składać od 7 maja 2020 r. od godziny 12.00 (dzień otwarcia naboru), aż do 30 października 2020 r. do godziny 15.00 (dzień zamknięcia naboru) lub do momentu gdy wartość grantów w złożonych wnioskach przekroczy 130% kwoty alokacji przeznaczonej na udzielenie grantów. Wcześniej, 4 maja 2020 r. od godziny 12.00 zostanie umożliwiona praca nad wnioskami w generatorze, jednakże złożenie wniosku będzie możliwe dopiero w terminie od dnia 7 maja 2020 roku. Dodam, że wniosek o przyznanie bonu rekompensacyjnego przyjmowany jest wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej
www.tarcza.malopolska.pl
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102020

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .