Józefa Szczurek – Żelazko. Rząd dla KGW
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 14 maja 2020 21:25

Mamy dobrą informację dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wszystkie KGW, które są zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mają szansę na dodatkowe wsparcie – od 3 do 5 tys. zł. Sejm przyjął zmiany w ustawie o KGW, które umożliwiają ten dodatkowy zastrzyk pieniędzy. O wsparcie mogą się starać zarówno już zarejestrowane KGW, jak i te, które dopiero wpiszą się do rejestru. Pula środków to 40 mln zł. - Środki z budżetu państwa mają pozwolić na sfinansowanie wybranych działań około 11,6 tysięcy kół. Jak wynika z szacunków, wsparcie otrzymają wszystkie zarejestrowane dotychczas KGW (ok. 9,1 tys. kół) oraz dodatkowo 2,5 tys. kół, które dopiero się zarejestrują w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – mówi wiceminister Józefa Szczurek – Żelazko, poseł z Regionu Tarnowskiego.

Wnioski o dotacje należy złożyć w ARiMR. Każde wnioskujące o dotację KGW może liczyć na wsparcie w wysokości od 3 do 5 tys. zł. Dotychczas rząd przyznał wsparcie w wysokości ponad 46,3 mln zł. To jednak nie jedyne działania, jakie kieruje do KGW. Wśród planowanych są również: szkolenia nt. sprzedaży produktów i rękodzieła, rozliczania dotacji oraz profilaktyki zdrowotnej; utworzenie platformy internetowej, która umożliwiłaby KGW sprzedaż np. żywności czy rękodzieł.  Koła Gospodyń Wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Samodzielność organizacyjna i podmiotowość prawna zapewniają niezbędne warunki do realizacji zadań ustawowych i statutowych KGW, które będą również mogły być wspierane finansowo środkami publicznymi w formie dotacji. KGW reprezentują interesy kobiet wiejskich, działają na rzecz poprawy ich sytuacji oraz ich rodzin. Działalność ta skupia się m.in. na rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego oraz zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w propagowaniu kultury i kultywowaniu tradycji – mówi wiceminister Józefa Szczurek – Żelazko.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .