Reklama
Inwestycje mimo epidemii
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 21 sierpnia 2020 18:17

Rozmowa z Robertem Wardzałą, prezesem Tarnowskiego Klastera Przemysłowego S.A.

- Alarmujące dane o efektach epidemii koronawirusa dla gospodarki docierają z całej Europy. Jak w tych niecodziennych okolicznościach radzi sobie Tarnowski Klaster Przemysłowy?

- Szczęśliwie na razie nie odczuwamy skutków pandemii. Mówię to z dużą ostrożnością, bo nie wiemy, co jeszcze może się zdarzyć. Jednak na razie nie możemy narzekać. Nasze działania, zmierzające do pozyskiwania inwestorów, są systematycznie finalizowane. Przedsiębiorcy lokują swoje biznesy zarówno w Strefie Aktywności Gospodarczej „Mechaniczne”, jak i Inkubatorze Przedsiębiorczości, który cieszy się ich szczególnym zainteresowaniem.

- Za nami pierwsze sześć miesięcy tego roku. O jakich konkretnych efektach działalności klastera w tym okresie mówimy?

- Z ośmioma przedsiębiorcami podpisaliśmy umowy na wynajem powierzchni produkcyjnych, usługowych i biurowych, które znajdują się w Inkubatorze Przedsiębiorczości, a także w halach, które są w naszej dyspozycji. Podpisaliśmy również umowy, przenoszące prawo własności gruntów. W praktyce oznacza to sprzedaż kilku działek w Strefie Aktywności „Mechaniczne”, na których filmy będą lokowały swoje zakłady.

- W jakich branżach działają przedsiębiorcy, którzy decydują się teraz właśnie na inwestycje?

- Spektrum jest bardzo szerokie. Jeżeli chodzi o inkubator, to przede wszystkim firmy, które zajmują się odnawialnymi źródłami energii, doradztwem technicznym, przygotowywaniem i realizacją inwestycji z obszaru budownictwa, ale także sprzedażą internetową, działalnością wydawniczą czy konserwacją dzieł sztuki. Co do inwestycji planowanych w Strefie Aktywności Gospodarczej „Mechaniczne”, to tu ma powstać główna siedziba spółki zajmującej się szeroko pojętą inżynierią procesów oraz produkcją maszyn. Tutaj swój zakład chce wybudować firma, zajmująca się produkcją aluminiowych okien, drzwi, witryn sklepowych, a także kompletnych ogrodów zimowych. Naszą strefę, jako miejsce głównej siedziby, wybrał też jeden z liderów branży fotowoltaicznej. Planuje także wzniesienie tutaj budynku, w którym zostanie uruchomiona linia produkcyjna systemów montażowych oraz magazyny. Na budowę zakładu w strefie zdecydował się również przedsiębiorca zajmujący się mechaniką samochodową.

- Pokusi się Pan o prognozy na drugie półrocze?

- Pracownicy Tarnowskiego Klastera Przemysłowego robią wszystko, byśmy byli gotowi wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom przedstawić interesujące ich oferty. Prowadzimy rozmowy, negocjujemy, przygotowujemy grunty. Tak zamierzamy pracować także w kolejnych miesiącach tego roku. To mogę powiedzieć z pewnością. Co do prognoz ogólnych, biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację, trudno o taką pewność. Ja mimo wszystko mam nadzieję, że – choć trendy gospodarcze ulegają poważnym przemianom – nie zostaną znacząco zahamowane. Na podstawie analiz i obserwacji trzeba się spodziewać przewartościowań na rynku. Jednak przedsiębiorczość i umiejętność reakcji naszych firm na zmieniającą się sytuację pozwala zachować pewien optymizm.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .