Reklama
Zakliczyn. Hala jak marzenie
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 13 września 2020 00:00

W Gwoźdźcu w gminie Zakliczyn odbyła się małopolska inauguracja roku szkolnego 2020/2021, która połączona była z oddaniem do użytku nowej inwestycji – nowoczesnej i pełnowymiarowej sali sportowej. Służyć będzie ona nie tylko uczniom, ale będzie także do dyspozycji całej tamtejszej społeczności. Mszę św. inaugurującą w Małopolsce na nowy rok szkolny odprawił, w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Katarzyny Aleksandryjskiej w Gwoźdźcu, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Następnie przecięto wstęgę przed nowo powstałą salą sportową, wraz z zapleczem szatniowo-socjalnym. Koszt inwestycji przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Gwoźdźcu wyniósł 3,6 mln zł. Gmina Zakliczyn pozyskała na to przedsięwzięcie prawie 1,6 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. Sala będzie ogólnodostępna i nie będzie miała charakteru komercyjnego. Samorząd zadbał także o zagospodarowanie terenu przed nowym obiektem.

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak przypomniał, że tamtejsi radni po transformacji ustrojowej jako pierwsi w ówczesnym województwie tarnowskim, dnia 1 stycznia 1992 roku, zdecydowali się na przejęcie oświaty i wzięcie odpowiedzialności za szkoły. Umożliwiło to zrealizowanie na terenie ziemi zakliczyńskiej wielu oświatowych inwestycji, bo samorząd nie szczędził grosza na ten cel. - Warto mocno podkreślić, że uroczyście otwierany dzisiaj nowy obiekt to kolejny efekt na tym terenie bardzo dobrze układającej się w ostatnim czasie współpracy samorządu ze stroną rządową. Za tę współpracę bardzo serdecznie dziękuję obecnym tutaj parlamentarzystom i pani małopolskiej kurator oświaty– mówił burmistrz. Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak powiedziała, że z ogromną radością wita nowy rok szkolny w gminie Zakliczyn, w której widać dbałość o szkoły, nauczycieli i infrastrukturę sportową. – Witam ten rok szkolny z wielką radością, bo dzieci i młodzież wreszcie wracają do szkół. Mam nadzieję, że już nigdy nie dojdzie do takiego zatrzymania jak w minionych miesiącach – mówiła. – Życzę Wam uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy byście byli mocni duchem i dbali o polskie dziedzictwo. Trzeba opierać się na mądrych ludziach, na fundamentach wiary i tradycji. Proszę też, byście się z wielkim szacunkiem do siebie odnosili i patrzyli na siebie z sympatią.

Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego stwierdziła, że moment rozpoczęcia roku szkolnego to chwila wyjątkowa. Choćby z tego względu, że snuje się plany na przyszłość. - Chcę wszystkim osobom, związanym z szeroko pojętą edukacją, życzyć, aby spełnili swoje plany i zamierzenia. Młodzi ludzie, uczniowie, są przyszłością Małopolski i naszego kraju. Są kluczem do rozwoju tego regionu. Musimy robić wszystko, aby tworzyć jak najlepsze warunki do zdobywania przez nich wiedzy, którą będą mogli wykorzystywać w przyszłości – dodała. Najlepsze życzenia uczniom oraz wszystkim pracownikom oświaty przekazali także parlamentarzyści – Poseł Wiesław Krajewski i Senator Kazimierz Wiatr. Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion odczytała list od zarządu powiatu z gratulacjami otwarcia i oddania do użytku nowego obiektu. Przekazała od władz powiatu życzenia, aby nowy rok szkolny był czasem efektywnej nauki, licznych sukcesów, jak również dalszego rozwoju osobowości młodych ludzi w duchu wartości chrześcijańskich i obywatelskich. Odczytane zostały też  listy nadesłane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę i poseł Annę Pieczarkę. W wydarzeniu uczestniczyli również dyrektorzy szkół z terenu zakliczyńskiej gminy, miejscowi radni i sołtysi, a także niektórzy honorowi obywatele gminy Zakliczyn, na czele z byłym posłem Michałem Wojtkiewiczem. Przed zwiedzaniem nowego obiektu uczestnicy wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego obejrzeli jeszcze okolicznościowy program artystyczny. Wystąpił m.in. zespół „Mały Gwoździec”.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .