Reklama
Brzesko. Apel starosty: 4 listopada oddaj osocze...
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 02 listopada 2020 21:03

Już w najbliższą środę, 4 listopada, wielka akcja w Brzesku. Mowa o oddawaniu osocza. - Zapraszam i zachęcam do udziału w tej szczytnej akcji – mówi Andrzej Potępa, starosta brzeski. Osocze od ozdrowieńców COVID-19 jest bezcennym lekiem dla pacjentów z ciężkimi objawami zakażenia koronawirusem. Sytuacja w Małopolsce jest trudna. Zachorowań jest coraz więcej, ale też z drugiej strony, coraz więcej jest ozdrowieńców. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje do wszystkich, którzy wygrali z chorobą – podzielcie się swoim zdrowiem i oddajcie osocze.

 

4 listopada będzie można to zrobić również w dodatkowo w Brzesku – przyjedzie tam krwiobus, w którym będzie można oddać krew, z której wyodrębnione zostanie osocze. Osocze z krwi ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Można je oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz wszystkich Oddziałach Terenowych. 4 listopada przy szpitalu w Brzesku (ul. Kościuszki 68) będzie możliwość oddania krwi od ozdrowieńców, z której zostanie wyodrębnione osocze. Wszelkie informacje dla chętnych można uzyskać w dniu dzisiejszym i w najbliższy poniedziałek pod numerem telefonu – 603 697 534 w godz. 15:00 – 18:00. Pod tym numerem pracownik RCKiK będzie też prowadził preselekcję i umawiał na konkretną godzinę chętnych do oddania krwi, z której będzie wyodrębnione osocze. Ekipa wyjazdowa w Brzesku będzie pracowała od 10:00 do 15:00. W tym czasie w krwiobusie można będzie też oddać krew pełną.

 

Zabieg oddawania osocza polega na pobraniu od dawcy jedynie płynnej części krwi. Oprócz wody, która jest głównym składnikiem osocza (90%), zawiera ono również związki organiczne i nieorganiczne, takie jak białka, kwasy tłuszczowe, glukozę, witaminy i sole mineralne. W tym czasie dawca jest podłączony do tzw. separatora, który rozdziela pełną krew na część komórkową i osocze. Po oddzieleniu, krwinki czerwone wracają do krwiobiegu, a osocze do pojemnika. Całość trwa ok. 30 minut i podczas jednego zabiegu pobiera się ok. 650/700 ml osocza. Zabieg można powtórzyć po co najmniej dwóch tygodniach lub po 30 dniach od oddania krwi pełnej. Do oddania osocza mogą się zgłaszać osoby w wieku od 18 do 60 lat, które dodatkowo: zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT, lub ​ przeszły zakażenie SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT, lub przeszły zakażenie SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, lub stwierdzono u nich przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał, nie miały transfuzji.

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr112020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .