Reklama
Rozmowa z Januszem Kwaśniakiem, wójtem gminy Borzęcin, a zarazem liderem Porozumienia Jarosława Gowina w powiecie brzeskim
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 27 listopada 2020 18:22

Rozmowa z Januszem Kwaśniakiem, wójtem gminy Borzęcin, a zarazem liderem Porozumienia Jarosława Gowina w powiecie brzeskim.

 

-Co przyczyniło się do Pańskiego zaangażowania się w projekt polityczny, stworzony przez premiera Jarosława Gowina?

- Przede wszystkim przekonało mnie środowisko, które tworzy Porozumienie. Nasz lider, wicepremier Jarosław Gowin, wiele razy udowodnił, że z jednej strony jest człowiekiem kompromisu, ale z drugiej, wielkim propaństwowcem.  Nie kariera polityczna, nie stanowiska, nie zaszczyty, ale przede wszystkim dobro Polski leży mu na sercu. Jest nie tylko wrażliwy na problemy zwykłych ludzi, ale także forsowane przez niego rozwiązania, mają wspierać potrzebujących. Oczywiście nie da się tego realizować bez pieniędzy, dlatego Porozumienie tak mocno wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Do udziału w tym projekcie politycznym przekonała mnie także droga życiowa, postawa i doświadczenie naszego tarnowskiego lidera, posła Stanisława Bukowca. Dał się poznać jako sprawny samorządowiec, był przecież wiceburmistrzem Bochni, wicewójtem gminy Bochnia, radnym powiatu bocheńskiego, ale także menadżerem, przedsiębiorcą. Jest jednym z najbardziej doświadczonych posłów nie tylko z regionu, ale w Polsce.

 

- Porozumienia ma w swoich szeregach wielu młodych ludzi…

- To właściwy kierunek. Sam zresztą, rozpoczynałem swoją karierę samorządową, jako wójt i radny powiatu brzeskiego, mając ponad 20 lat. Byłem wówczas najmłodszym włodarzem gminy w Polsce. W pewnym sensie młodość, fakt, że człowiek nie jest obarczony negatywnymi doświadczeniami jest wielkim atutem. Oczywiście wskazana jest pokora, otwarcie na innych, wsłuchiwanie się w głosy doradców. Jestem przekonany, że młodość jest wielkim atutem naszej formacji politycznej, dobrze jej wróży na przyszłość.

 

-Na młodzieży chce Pan oprzeć budowę struktur w powiecie brzeskim?

- Zapraszam ich do udziału w tym projekcie. Wierzę również, że w naszym gronie znajdą się także osoby z dużym doświadczeniem zawodowym, społecznym czy samorządowym.  Myślę, że sukces partii nie polega na jej masowości, ale raczej na tym, kto ją tworzy. Dlatego chcemy sięgać po osoby zaangażowane społecznie, osoby które w swoich lokalnych społecznościach cieszą się zaufaniem i autorytetem.

 

- Jakieś nazwiska, jakieś konkrety…

- Na to przyjdzie właściwy czas. Aktualnie prowadzimy rozmowy i budujemy struktury w poszczególnych gminach. Zainteresowanie jest spore. Z chwilą kiedy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, odsłonimy karty i pokażemy naszą drużynę w powiecie brzeskim.

 

- Koronawirus nie pomaga w tworzeniu struktur?

- Na pewno nie. W tej chwili, zarówno dla mnie jako wójta, dla naszych liderów, kwestią najważniejszą jest skuteczna walka z pandemią, przy jednoczesnej, jak najmniejszej ingerencji w gospodarkę. To bardzo trudne wyzwanie, ale musimy mu sprostać. Co nie zmienia faktu, że prowadzę konsultacje i rozmowy z kilkunastoma osobami z terenu powiatu brzeskiego. Zresztą bardzo obiecujące…

 

- Wspomniał Pan o walce z pandemią. Jak Pana zdaniem radzi sobie rząd?

- Sytuacja jest dynamiczna. Dotyczy to nie tylko Polski, ale całej Europy i świata. Z dnia na dzień może się to jednak zmienić. Rozmawiamy w dniach, w których – jak wynika z danych – koronawirus dotyka po dwadzieścia tysięcy osób dziennie. Co będzie jutro, za tydzień, miesiąc nie wiemy. My, mówię o środowisku skupionym wokół premiera Jarosława Gowina, uważamy, że życie i zdrowie człowieka to wartości najważniejsze, bezcenne. Ale zdajemy sobie również sprawę z tego, że żeby skutecznie walczyć z patogenem, państwo potrzebuje środków. Dlatego, póki to tylko możliwe, staramy się uniknąć zamrożenia gospodarki. To rozwiązanie ostateczne, ekstremalne i ze wszech miar szkodliwe dla przedsiębiorców. W tym  kontekście pamiętajmy, że wiele zależy od nas samych, od tego czy potrafimy poddać się obostrzeniom sanitarnym. Tylko społeczna dyscyplina i stosowanie się do obowiązujących zaleceń, jest w stanie zahamować rozwój pandemii i odwrócić niekorzystny trend.

 

- Samorząd też pracuje w warunkach reżimu sanitarnego. Jak to wygląda w praktyce?

- W gminie Borzęcin procedury wdrożyliśmy wcześniej, przed decyzją premiera o pracy zdalnej. Kiedy w maju epidemia zwolniła, można było wejść do Urzędu. Apelowaliśmy jednak do wszystkich, by do niezbędnego minimum ograniczyli wizyty w budynkach administracji. Teraz dotyczy to tylko szczególnie uzasadnionych przypadków. W obecnej sytuacji inne sprawy muszą zejść na plan dalszy, najważniejsze jest zdrowie i życie Mieszkańców. Nie zmienia to faktu, że wszystkie przedsięwzięcia i inwestycje realizujemy zgodnie z planem. Urząd funkcjonuje na zasadzie pracy zdalnej i wykonuje swoje ustawowe zadania.

 

- Sen z powiek spędza Panu DPS?

- Sytuacja w domach pomocy społecznej jest trudna, ale podjęliśmy wszelkie możliwe działania, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno personelowi, jak i pensjonariuszom. W tym kontekście niezwykle istotne było wsparcie finansowe w postaci grantów jakie otrzymaliśmy w ramach projektu „Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet społeczny. Bezpieczny dom – wsparcie dla kadry małopolskich domów pomocy społecznej w związku z zagrożeniem COVID-19” oraz dotacje z budżetu państwa. Kiedy przed kilkoma laty uruchomiliśmy placówkę, zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że bierzemy odpowiedzialność za osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne. To była nasza świadoma decyzja. Zawsze uważałem, że naszym obowiązkiem jest pomoc osobom, które z racji stanu fizycznego czy zdrowotnego, nie są w stanie same o siebie zadbać. W kontekście epidemii wirusa SARS-CoV-2 monitorujemy sytuację w podległym gminie DPS-ie. Już wiosną wdrożyliśmy odpowiednie  procedury. Robimy wszystko, co w obecnej sytuacji jest możliwe, aby zapewnić normalne funkcjonowanie placówki, a zarazem chronić zarówno pracowników, jak i Mieszkańców ośrodka przed ryzykiem zakażenia COVID-19.Rozmawiał: Mirosław Kowalski


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

fbprofil

pr122020

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .