Reklama
Gmina Tarnów. Budżet z nadwyżką
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 11 stycznia 2021 11:31

Kwoty mówią same za siebie, a wykonanie uchwały budżetowej z ubiegłego roku nie pozostawia złudzeń. Różnica między planowanymi dochodami a wydatkami stanowiła nadwyżkę w kwocie przeszło 2 milionów złotych! Planowany na skutek epidemii w sierpniu ubiegłego roku deficyt budżetowy na poziomie 5 milionów złotych, udało się zmniejszyć na koniec roku do kwoty miliona złotych. Podobnie z kredytem – w związku z deficytem na skutek mniejszych wpływów głównie z PIT, zamiast zaplanowanych 9 milionów złotych, ostatecznie wykorzystano niewiele ponad 4 miliony. - Kredyt jest więc znacznie mniejszy. Mowa o dużych oszczędnościach na poziomie przeszło 5 milionów 300 tysięcy złotych – mówi skarbnik, Łukasz Woskowicz.

- Mimo trudnego roku związanego z epidemią koronawirusa, nasze, budżetowe cyfry wyglądają bardzo dobrze.

Powód – ciągłe pozyskiwanie środków zewnętrznych na rozwój oraz wprowadzenie oszczędności zwłaszcza w wydatkach bieżących – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. A przykładów oszczędności jest wiele. Mowa m.in. o wydatkach związanych z niższymi kosztami realizacji inwestycji. - Ku naszemu zadowoleniu, w wielu przypadkach po przetargach okazywało się, że ceny są niższe w stosunku do kosztorysów – dodaje wójt.

Wymierne oszczędności dotyczą także administracji. Pracownicy Urzędu Gminy Tarnów i jednostek podległych nie otrzymali podwyżek wynagrodzeń do wysokości inflacji, a niektóre umowy czasowe nie zostały przedłużone. Wiele natomiast administracyjnych prac pomocniczych wykonują stażyści. To młodzi ludzie wynagradzani w ramach programów przeciwdziałania bezrobociu przez Powiatowy Urząd Pracy. - Są dla nas bardzo pomocni, a dla siebie zdobywają cenne doświadczenie zawodowe – mówi Grzegorz Kozioł. W wielu przypadkach zrezygnowano także ze zlecania usług na zewnątrz. Dotyczy to m.in. realizacji prac porządkowych i upiększających w poszczególnych miejscowościach przez pracowników szkół, żłobka i przedszkoli oraz samego Urzędu Gminy Tarnów czy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek.

Spore oszczędności udało się uzyskać także w gminnej oświacie z powodu zamknięcia ich dla uczniów w czasie epidemii. Zdecydowanie mniejsze były i są  więc opłaty za prąd, nie ma też innych kosztów stałych związanych z mediami. Blisko milion złotych oszczędności to także efekt zwolnień ze składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej w sektorze oświaty. Skorzystały z niej wszystkie uprawnione podmioty – szkoły, żłobek, przedszkole oraz Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

fbprofil

pr122020

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .