Reklama
Żłobek i przedszkole w Strzelcach Małych niebawem otwarte
WYDARZENIA - Szczurowa
czwartek, 04 lutego 2021 19:27

Prace związane z adaptacją budynku po starej szkole w Strzelcach Małych zostały zakończone. Obiekt zyskał drugie życie, a jego edukacyjny charakter został zachowany. Zlokalizowany będzie tutaj  żłobek oraz przedszkole integracyjne – mówi naszej redakcji Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.


O potrzebie rozwiązania problem opieki nad najmłodszymi mieszkańcami gminy  mówiło się w gminie od wielu lat. Kończyło się na bliżej niesprecyzowanych czasowo deklaracjach. To co niemożliwe było w poprzednich kadencjach, udało się szybko zmaterializować w obecnej. Zresztą dla nowego wójta Zbigniewa Moskala, było to jedno z wyborczych zobowiązań. - Jako radny, a potem kandydat na wójta, wielokrotnie rozmawiałem z mieszkańcami o ich oczekiwaniach i potrzebach. Żłobek i przedszkole integracyjne przewijały się często podczas naszych rozmów. Tego typu instytucja pozwala, zwłaszcza tym rodzicom, którzy nie mogą liczyć na pomoc babci i dziadka, szybko powrócić do pracy. Zastanawialiśmy się, gdzie zlokalizować taką instytucje. Wybór padł na Strzelce Małe. Realizacja tego przedsięwzięcia jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie wśród mieszkańców naszej gminy - podkreśla wójt Zbigniew Moskal. Obiekt powstaje w budynku, w którym przed wieloma laty była szkoła. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się nam zagospodarować wszystkie niszczejące obiekty gminne. Szkoła w Strzelcach Małych była pierwsza na tej liście. Kolejne inwestycje zrealizowane w niewykorzystywanych dotychczas lokalach to placówka wsparcia dziennego w Niedzielskach, czy Klubu Seniora w Rudy-Rysiu. Te zadania są już zakończone, jednak takich niszczejących  obiektów jest bardzo dużo. Cały proces związany z ich zagospodarowaniem  potrwa kilka lat - dodaje wójt Gminy Szczurowa, Zbigniew Moskal.  Wybór tego miejsca na żłobek i przedszkole integracyjne, nie jest dziełem przypadku. - Strzelce Małe leżą niemal w samym centrum naszej gminy,  z każdej miejscowości jest podobny dojazd, zajmujący kilka maksymalnie kilkanaście minut. To sprawia, że zarówno ci którzy pracują w Szczurowej, jak i w Brzesku, będą mieli po „drodze” placówkę. Mam nadzieję, że najdalej na przełomie pierwszego i drugiego  kwartału 2021 roku zostanie uruchomiony żłobek, a wraz z nadejściem kolejnego roku szkolnego również przedszkole.


Zakres obejmował wykonanie robót budowlanych wewnątrz budynku w tym robót wykończeniowych, instalacji sanitarnych, elektrycznych, wentylacji, klimatyzacji. Powstała też nowa kotłownia. Na dachu zostały zamontowane panele fotowoltaiczne, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową wewnętrzną i zewnętrzną, ściany zostały ocieplone. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budynek uzyskał wysokie parametry energooszczędności. Na zewnątrz powstały podjazdy dla niepełnosprawnych, monitoring, parking, wiata na odpady, plac zabaw dla małych dzieci, a cały teren został ogrodzony. Pomieszczenia żłobka, kuchni, szatni i socjalne są już wyposażone. W najbliższym czasie wyposażenie zyska też pomieszczenie przedszkola, a wiosną ukończone zostaną prace na zewnątrz budynku z dodatkowym placem zabaw dla przedszkolaków. Przypomnijmy, że pod koniec czerwca 2020 roku podpisano umowę z Wykonawcą na realizację robót budowlanych. Łączna wartość zaplanowanych robót opiewa na kwotę blisko 2.6 miliona złotych; z czego 637 tysięcy złotych pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, 561 tysięcy złotych stanowi dotacja z rządowego programu „MALUCH+”, 380 tysięcy złotych to środki z PFRON.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr032021p

reklamamariola

140965717 228116245471959 5494594367710544261 o-768x401

 

rtwk

fbprofil

kk2021

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .