Reklama
Józefa Szczurek-Żelazko. Dotacje rządowe dla regionu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 26 lutego 2021 15:02

Środki, które w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły do naszego regionu, już są wykorzystane. W ten sposób kreujemy rozwój przedsiębiorczości, pomagamy firmom w trudnym okresie pandemii. Dobrym tego przykładem jest chociażby gmina Zakliczyn – mówi naszej redakcji Józefa Szczurek – Żelazko, Poseł Ziemi Tarnowskiej.


Przypomina, że w lutym została zawarta umowa pomiędzy gminą Zakliczyn a firmą Neobud z Rożnowa w sprawie budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego w Lusławicach. Za kwotę przeszło 6,8 mln zł w ciągu niespełna 18 miesięcy „pod klucz” oddanych ma zostać 40 mieszkań. Dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych wyniesie 95 procent. Kolejnych 30 mieszkań zostanie wybudowanych w Paleśnicy – wyjaśnia poseł Szczurek – Żelazko. Mieszkania zostały zaprojektowane z myślą o rodzinach z dziećmi, gdyż zależy nam, aby młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać stąd do większych miast, do większych ośrodków właśnie ze względu na brak mieszkania. Ale nie zapominamy również o seniorach. Budynek, który powstanie, będzie wyposażony w windę, będą dostępne wszelkie udogodnienia po to, aby osoby niepełnosprawne w ramach dostępności mogły korzystać z tego obiektu.  Mieszkania „pod klucz” mają być gotowe do września przyszłego roku. Cena czynszu – zgodnie z przewidywaniami gminy – kształtować się będzie na poziomie 10-11 zł za metr kwadratowy. Zainteresowanie realizowanym przez gminę Zakliczyn programem „Mieszkanie Plus” już teraz jest bardzo duże. Wpłynęło 78 ankiet. To – zdaniem burmistrza Dawida Chrobaka – pokazuje jak tego typu inwestycje jest potrzebna. Trwają już przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę kolejnego takiego bloku – w Paleśnicy. Ma tam być 30 mieszkań. Poseł Józefa Szczurek – Żelazko ubolewa, że w ślad za gminą Zakliczyn, póki co nie poszła żadna inna gmina w regionie tarnowskim.  W grudniu 2020 roku gminy powiatu tarnowskiego otrzymały 37 milionów wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ze środków zostanie zrealizowanych 18 inwestycji w tym m.in.: Powiat Tarnowski - przebudowa budynku administracyjno - biurowego Starostwa Powiatowego przy ul. Ostrogskich w Tarnowie, Gmina Ciężkowice - modernizacja budynku Szkoły Podstawowej w miejscowości Bruśnik, Gmina Pleśna - budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Łowczówek i Pleśna, Gmina Ryglice - budowa przedszkola w miejscowości Ryglice, Gmina Rzepiennik Strzyżewski - budowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, Gmina Tarnów - budowa hali sportowej w Woli Rzędzińskiej, Gmina Tuchów - Wykonanie sieci kanalizacji deszczowej, Gmina Wietrzychowice - Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Jadowniki Mokre, Gmina Wojnicz - przebudowa Budynku Szkoły Podstawowej w Wojniczu, Gmina Zakliczyn - Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Lusławicach, Gmina Żabno - Przebudowa istniejącego budynku publicznego przedszkola wraz z salą gimnastyczną o część przeznaczoną na żłobek, Gmina Szerzyny - wykończenie, wyposażenie, zagospodarowanie terenu, parkingów, podjazdów, placów zabaw i ogrodzenia Domu Opieki nad Małym Dzieckiem w Szerzynach.


Poseł ma także inną bardzo dobrą informację  dla Ziemi Tarnowskiej. Kolejny ambulans trafi dla Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie. Minister Zdrowia podjął decyzję o przekazaniu kolejnych ambulansów Na liście beneficjentów znalazła się placówka z Tarnowa. Niezmiernie się cieszę, że to już kolejna karetka w ostatnim czasie, która trafi do regionu tarnowskiego, dzięki czemu skuteczniej będzie chronione zdrowie i życie mieszkańców – dodaje Józefa Szczurek – Żelazko. rządzących. Wierzę, że dzięki rozwiązaniom uda się ograniczyć negatywne skutki kryzysu.


 Ja przypomnę, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w Tarczy Antykryzysowej znalazły się niektóre zapisy, dotyczące m.in. mikroprzedsiębiorców i rolników, ale także pojawił się pomysł utworzenia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać między innymi na  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania. Fundusz jest wsparciem dla samorządów, które odpowiadają za 40 procent publicznych wydatków inwestycyjnych. Pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje. Ale także dla małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy. To środki także dla mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia – dodaje poseł Józefa Szczurek – Żelazko.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

tymeksiepomaga

oferta-edu

pr042021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .