Reklama
Szczucin. Modelowa walka z pozostałościami po azbeście
WYDARZENIA - Region Dąbrowski
czwartek, 20 maja 2021 10:37

Niedawno w Szczucinie odbyło się spotkanie rozpoczynające projekt „Kompleksowe unieszkodliwienie wyrobów azbestowych w gminach subregionu tarnowskiego”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 13 gmin partnerskich: Bolesław, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Lisia Góra, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Radłów, Szczucin, Zakliczyn, Żabno.  Gmina Szczucinie jest liderem tego Projektu.

W ramach głównych działań przewiduje się w projekcie usunięcie wyrobów azbestowych z terenu gmin partnerskich. Prace będą polegały na demontażu pokryć  dachowych zawierającego azbest,  odbiorze, transporcie i unieszkodliwieniu wyrobów zawierających azbest, jak również odbiorze, transporcie i unieszkodliwieniu wyrobów zawierających azbest zgromadzonych na terenie posesji mieszkańców. Jak mówi burmistrz Jan Sipior głównym celem projektu jest poprawa warunków sanitarnych i ochrona środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji włókien azbestowych do powietrza. Projekt będzie trwał do końca 2022 roku. Projekt dofinansowany jest w 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.Pozostałe 15% zabezpieczają w swoich budżetach gminy realizujące projekt. Dla mieszkańców udział w projekcie nie będzie powodował kosztów – zapewnia Jan Sipior, włodarz gminy Szczucin.

Otwarta w 1959 r. fabryka Eternit zatrudniała 600 osób i była jednym z największych pracodawców w gminie. Dzięki niej przez niemal 40 lat miasto tętniło życiem. Zakład wytwarzał blisko tysiąc produktów zawierających azbest. Były uznawane za niemal idealny materiał budowlany i rozchodziły się jak świeże bułeczki. Po rury kanalizacyjne, płyty z azbestowo-cementowej mieszanki i dachówki przyjeżdżały ciężarówki z całego kraju. W kolejce przed bramą fabryki ustawiało się i po kilkaset samochodów. Prosperity Szczucina trwała do połowy lat 90., a jej koniec wyznaczają dwa wydarzenia - przyjazd naukowców badających wpływ fabryki na środowisko oraz upadek pozostałych dwóch pracodawców - fabryki rezystorów i POM-u. Po 40 latach funkcjonowania zakładu mieszkańcom gminy pozostało jeszcze kilka innych pamiątek: choroby układu oddechowego, nowotwory jelit i trzustki, a także najagresywniejszy - międzybłoniak opłucnej. Jan Sipior wspomina, że eternit był obecny dosłownie wszędzie. Szczególnie pylił na drogach. Dlatego w pierwszej dekadzie XX stulecia pokryto asfaltem wszystkie drogi gminne. W sukurs gminie przyszło państwo. Kilka lat temu usuwano azbest w ramach programu szwajcarskiego. Gmina Szczucin była liderem projektu, który obejmował około 70 gmin. Największym problemem okazał się jednak brak świadomości jak bardzo szkodliwy jest azbest. Dlatego też, w ramach projektu podjęto szereg akcji informacyjnych, nie ograniczając się jedynie do właścicieli domów, ale starając się dotrzeć również do młodszych mieszkańców Małopolski. Przeprowadzone w szkołach prelekcje miały uświadomić młodzieży, jak bardzo niebezpieczny może być ten popularny kiedyś materiał budowlany. Prowadzono również akcje informacyjne dotyczące projektu, zachęcając do skorzystania z możliwości darmowego pozbycia się przechowywanego lub wykorzystywanego azbestu. Zainteresowanie było bardzo duże i w trakcie realizacji dołączały do projektu kolejne gminy – wspomina burmistrz Jan Sipior.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .