Zakliczyn. Cmentarz odnowiony
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 23 kwietnia 2020 20:17

Wojenna nekropolia w Paleśnicy została odnowiona. Pieniądze na ten cel przekazali bracia… Madziarzy. To Węgrzy odnowili cmentarz z czasów I wojny światowej. Prace objęły remont m.in. ogrodzenia nekropolii, schodów oraz renowację mogił i nagrobków. Na cmentarzu wojennym nr 296 w Paleśnicy spoczywa 67 żołnierzy armii austrowęgierskiej w 10 mogiłach zbiorowych i 21 grobach pojedynczych. Polegli 2 października 1914 i 3 kwietnia 1915 roku. Przeprowadzone tam prace to efekt zawartego w ubiegłym roku porozumienia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim między Wojewodą Piotrem Ćwikiem, a Instytutem i Muzeum Historii Wojen na Węgrzech.
W sumie wspólnie (wskutek tego porozumienia) odnowione zostały trzy małopolskie cmentarze z okresu I wojny światowej: nr 131 w Stróżach, który remontowany był z budżetu Wojewody Małopolskiego (koszt około 183 tys. zł) oraz nr 184 w Brzozowej (koszt około 100 tys. zł.) i właśnie nr 296 w Paleśnicy (koszt przeszło 150 tys. zł), których remont został sfinansowany w całości ze środków przekazanych przez stronę węgierską. - Pielęgnacja cmentarzy wojennych jest zarówno dla nas Polaków, jak i naszych przyjaciół z Węgier bardzo ważnym zadaniem. Łączy nas pamięć o I wojnie światowej i wszystkich, którzy wówczas zginęli. Chronimy i zachowujemy dla potomnych ślady naszego dziedzictwa – zauważa burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak.

 
Powiat Brzeski. W czwartek turniej szachowy
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 21 kwietnia 2020 11:25

Już w najbliższy czwartek, 23 kwietnia 2020 roku odbędzie się Turniej Szachowy. To pierwsze tego typu zawody pod patronatem starosty brzeskiego Andrzja Potepy. Uspokojmy wszystkich. To turniej… internetowy. O godzinie 17.30  rusza I Internetowy Turniej Szachowy organizowany przez Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz portal szachowy Chees.com. Zachęcamy do udziału. To nie tylko doskonała promocja królewskiej gry, ale także doskonały sposób na „nudę” w dobie pandemii. Szachy mają ogromny walor edukacyjny, uczą logicznego myślenia. Mam nadzieję, że docelowo powstanie powiatowa liga szachowa – tłumaczy starosta brzeski, Andrzej Potępa.

 
„Małopolskie remizy” zawieszone
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 21 kwietnia 2020 11:24

Wszystko wskazuje na to,  że w tym roku województwa małopolskiego nie będzie stać na realizację tegorocznej edycji programu „Małopolskie Remizy 2020”.  Powodem jest koronawirus, a dokładnie rzecz ujmując mniejsze niż planowano jeszcze kilka tygodni temu, dochody budżetu województwa małopolskiego. Podobny los może spotkać inne programy: w tym Mecenat Małopolski.  Na razie te programy są w „zawieszeniu”. Jakkolwiek trwa ocena wniosków związanych  z infrastrukturą sportową, to także realizacja tego program, może być w tym roku „zagrożona”.

 
Budżet Obywatelski odroczony
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 19 kwietnia 2020 15:49

Podjęliśmy decyzję w sprawie tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – podkreśla w rozmowie z nasza redakcją wicemarszałek Małopolski, Edward Czesak. W związku z obowiązującym na terenie Polski stanem epidemii, Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o kolejnej zmianie harmonogramu 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Propozycje zadań mieszkańcy będą mogli zgłaszać od 1 września do 15 października 2020 roku. Głosowanie zaplanowano na wiosnę 2021 roku. Pierwotnie nabór zadań do tegorocznej edycji BO Małopolska miał się rozpocząć 1 kwietnia. Dbając jednak o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o przesunięciu tego etapu na jesień.

 
Zakliczyn. Remont do końca kwietnia
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 19 kwietnia 2020 15:47

Trzysta tysięcy złotych to szacunkowy koszt remontu dachu ratusza w Zakliczynie. Prace stały się konieczne po tym, jak kilka tygodni temu, ratusz stanął w płomieniach. Tylko sprawna akcja straży pożarnej pozwoliła zminimalizować straty. Spaliła się bowiem tylko część poszycia dachu. – Już kilka godzin po ugaszeniu pożaru, dach został zabezpieczony, zleciliśmy błyskawicznie jego remonty. Pożar sprawił, że trzeba było także sprawdzić instalację elektryczną oraz klimatyzację – mówi naszej redakcji Dawid Chrobak, burmistrz gminy Zakliczyn. Zgodnie z harmonogramem pracę mają zakończyć się najdalej do 30 kwietnia 2020 roku.

 
Pomoc dla powiatów z regionu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 19 kwietnia 2020 15:26

Domy pomocy społecznej aktualnie są przedmiotem naszej szczególnej uwagi. Sytuacja w nich jest na bieżąco monitorowana (codzienny raport), a zebrane informacje przekazywane są do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – zapewnia wojewoda małopolski Piotr Ćwik.  Poza Domem Pomocy Społecznej w Bochni w innych DPS-ach regionu tarnowskiego  dotychczas nie doszło do zakażenia mieszkańców czy personelu. DPS w Bochni składa się z dwóch części: dla osób w podeszłym wieku i przewlekle psychicznie chorych. W części dla osób w podeszłym wieku zakażenie potwierdzono u jednego spośród 85 mieszkańców oraz 1 osoby z personelu. W części dla osób przewlekle psychicznie chorych zakażenie potwierdzono u 25 spośród 66 mieszkańców i 15 osób z personelu.  Wszyscy zakażeni mieszkańcy są aktualnie hospitalizowani.

 
Szczurowa. Deklaracje nieco później
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 16 kwietnia 2020 17:00

Wójt gminy Szczurowa Zbigniew Moskal informuje o przedłużeniu terminu składania deklaracji  o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do końca kwietnia 2020 roku. Warto dodać, że śmieci – dla tych co mają kompostownik – będą kosztowały 22 złote od osoby. Domy bez kopomostowników zapłacą  o złotówkę drożej. Deklaracje, po wypełnieniu i podpisaniu można wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego (Poczty Polskiej). Deklaracja są do pobrania  na stronie internetowej urzędu, tam też jest wniosek o przyjęcie oświadczenia oraz oświadczenie do deklaracji.

 
Powiat Tarnowski. Pamiętamy o Katyniu i Smoleńsku
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 16 kwietnia 2020 16:51

To była największa tragedia w powojennej Polsce. 10 kwietnia 2010 roku rozbił się samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim, jego żoną Marią oraz 94 innymi osobami na pokładzie. Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma złożył wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą Ś.P. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego Żonę Marię oraz osoby z regionu tarnowskiego, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 83

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .