Reklama
Tylko dwadzieścia projektów z Polski – w tym jeden z gminy Czchów
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 23 października 2020 22:33

Tylko dwadzieścia projektów zgłoszonych do konkursu grantowego otrzymało finansowe wsparcie. – Cieszy mnie, że na tej liście jest nasza gmina. Mam nadzieję, że mimo koronawirusa, uda się projekt zrealizować – mówi Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.
To wielki sukces Urzędu Miejskiego w Czchowie oraz Zespołu Szkół i Przedszkola  im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach. Projekt przygotowasny przez te dwie instytucje otrzymał grant w wysokości ponad 205 tysięcy złotych na realizację projektu LOWE. – Jakiś czas temu otrzymaliśmy wiadomość o przyznaniu grantu w wysokości 205 105,00 zł na realizację zadania – stworzenie Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji (LOWE) – „Domosławicka Akademia Umiejętności”. W ramach tegorocznego konkursu grantowego na terenie całego kraju powstało 20 takich ośrodków. Wnioskodawcą grantu jest Gmina Czchów. Organizatorem konkursu grantowego jest Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie – dodaje burmistrz Chudoba. W marcu 2020 roku przy wsparciu i zaangażowaniu Burmistrza Czchowa Marka Chudoby został opracowany przez dyrektora Zespołu Szkół w Domosławicach Kazimierza Wojnickiego wraz z nauczycielami i pracownikami wniosek na konkurs grantowy w ramach projektu pn. „Domosławicka Akademia Umiejętności”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 nr Osi Priorytetowej II – Efektywne Polityki Publiczne na Rynku Pracy, Gospodarki i Edukacji, Działanie 2.14. Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozyskana dotacja zostanie przeznaczona na zajęcia, warsztaty i kursy dla społeczności lokalnej gminy Czchów i Zakliczyn Realizacja projektu odbywać się będzie od września 2020 do sierpnia 2021 roku. Celem LOWE jest aktywizowanie społeczności lokalnej na rzecz rozwoju kompetencji stanowiących podstawę uczenia się przez całe życie. Doskonalenie umiejętności kluczowych niezbędnych na rynku pracy. Rozwój osobisty uczestników projektu i rozwój lokalnej wspólnoty. Wprowadzanie i rozwijanie metody uczenia się poprzez doświadczenie i empirycznego modelu uczenia się osób dorosłych.

 
Czchów. Patriotyczne miasto
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 16 października 2020 18:45

Zapraszamy wszystkie dzieci przedszkolne i uczniów klas I-III szkoły podstawowej do wzięcia udziału w quizie wiedzy o Polsce, którego celem jest pielęgnowanie patriotyzmu wśród najmłodszych. Konkurs dzieli się na dwie kategorie: I kategoria - dzieci przedszkolne II kategoria - uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. Quiz online odbędzie się na platformie https://kahoot.it/, a wszystkie pytania będą odpowiednio dobrane do wieku uczestników. Aby wziąć udział w quizie wystarczy przesłać wypełnioną kartę zgłoszenia (dostępną poniżej) na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 20 października 2020 r. Quiz będzie dostępny 28 października 2020 w godzinach 9:00 do 21:00. Dla pierwszej piątki cenne nagrody funduje gmina Czchów.

 
Czchów. Prawie pół wieku w urzędzie
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 06 października 2020 22:07

Na zasłużoną emeryturę przeszedł Stanisław Obal – Kierownik Referatu Społeczno-Organizacyjnego w Urzędzie Miejskim w Czchowie. Przez 48 lat swojej aktywności zawodowej był związany z pracą na rzecz samorządu Gminy Czchów. Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat wykazywał się wysokim profesjonalizmem i dużym zaangażowaniem w realizację powierzanych mu zadań. Nie sposób wymienić wszystkich jego zasług i zrealizowanych przedsięwzięć. Warto tylko wspomnieć o jego pracy na rzecz spraw osobistych mieszkańców (37 lat jako kierownik referatu społecznego), spraw bezpieczeństwa przeciwpożarowego w gminie Czchów (Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej), obsługę spraw z zakresu stanu cywilnego (przez 30 lat Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego).

 
Czchów. Pandemia a finanse gminy
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 02 października 2020 21:01

Trudno dzisiaj oszacować jakie straty z powodu koronawirusa poniosła nasza gmina. Spadły nam dochody z udziału w podatku PIT, mamy mniejsze wpływy z podatków i opłat lokalnych, mamy mniejsze wpływy z czynszów dzierżawnych. Nie wiemy jak sytuacja będzie rozwijała się jesienią tego roku. Ostrożnie licząc nasze wpływy będą mniejsze o jakieś milion złotych. Boje się, że ta sytuacja odbije się na gminie w latach następnych. Prognozowany spadek PKB w Polsce o około 10 procent, na zasadzie per analogiam przeniesie się na budżet gmin i powiatów. Spadek dochodów o kilka milionów będzie dla nas „zabójczy” - ocenia burmistrz Marek Chudoba.

 
Najwyższa Izba Kontroli zbada kwestie romskie – wniosek burmistrza Czchowa
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 25 września 2020 11:38

Wiele wskazuje na to, że Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się: jak doszło do tego, że Romowie z Limanowej, zamieszkali w Czchowie? Inspektorzy z NIK będą mieli do zbadania kilka tomów akt. Zdaniem burmistrza Marka Chudoby zakup domu miał wady prawne, tak samo jak cały proces uchwał i decyzji wydawanych przez władze Limanowej oraz wojewodę małopolskiego. - Zdaje sobie sprawę z tego, że wielu postrzega mnie jako osobę, która jest negatywnie nastawiona do społeczności romskiej. To bzdura. Mnie chodzi o prawo. A to – naszym zdaniem – zostało wielokrotnie złamane przez władze Limanowej oraz wojewodę małopolskiego – przekonuje.
Od kilku lat samorząd Limanowej robi wszystko, by wysiedlić mieszkających tam, od czasów II Rzeczpospolitej, Romów. Po transformacji ustrojowej, do której doszło w Polsce w latach 80. tamtego wieku, kilka razy dochodziło tam do napięć pomiędzy Polakami a Romami. Nie udało się tam, zresztą z założenia jest to błędna teza, do asymilacji limanowskich Romów z mieszkańcami miasta. Władze miejskie Limanowej zakupiły doi jednej z rodzin dom w Czchowie. Pikanterii całej tej sprawie dodaje fakt, że zakup ten sfinansowano ze środków pochodzących z rządowego programu integracji społeczności romskiej. Czu ustawodawcy chodziło o taki sposób rozwiązywania problemów romskich? Burmistrz Marek Chudoba ma jasne zdanie na ten temat. - Podejrzewam, że nikt z twórców tego programu, nawet nie pomyślał, nad takim rozwiązanie, To inżynieria społeczna i falandyzacja prawa – podkreśla Marek Chudoba. Długo Romowie przeprowadzić się nie chcieli. Ulegli, pod presją, namową, a nawet „szantażem” limanowskich notabli. W tym momencie zaczęła się kolejna odsłona sporu Czchowa z Limanową. Burmistrz Czchowa Marek Chudoba odmówił bowiem zameldowania Romów, którzy – jego zdaniem – od maja 2019 roku mieszkają nielegalnie w domu przy ulicy Sądeckiej. Twierdzi, że wydając zgodę na ich zameldowanie złamałby prawo, skoro Naczelny Sąd Administracyjny swoim orzeczeniem, jasno stwierdził, że nie istnieje prawna możliwość realizacji zadań w zakresie mieszkalnictwa komunalnego w oparciu o budynki zakupione na terenie innej gminy.

 
Nowe dojście na wzgórze zamkowe
WYDARZENIA - Czchów
niedziela, 13 września 2020 00:00

W ramach poprawy dostępności do wzgórza Zamkowego burmistrz Czchowa podjął decyzję o modernizacji dojścia od ul. Basztowej. – Sam obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów – mówi Jarosław Gurgul, sekretarz gminy Czchów.

 
Czchów pamięta o wojnie
WYDARZENIA - Czchów
środa, 02 września 2020 22:08

Dla upamiętnienia 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę Burmistrz Czchowa złożył kwiaty pod pomnikami w Czchowie, które są związane z tymi trudnymi kartami w historii naszej Ojczyzny. - Nie możemy pozwolić, aby upływ czasu prowadził do zacierania się pamięci o bohaterskiej postawie milionów Polek i Polaków oraz wielkiej ofierze, jaką poniosło polskie społeczeństwo. Naszym zadaniem jest dbałość o tę historyczną spuściznę. Niech pamięć o ofiarach, tamtych trudnych czasach będzie motywacją do pracy na rzecz Polski oraz naszej małej ojczyzny” - Marek Chudoba Burmistrz Czchowa.

 
Piękny jubileusz 100 – lecia urodzin Teresy Leśnik
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 28 sierpnia 2020 15:28

Niecodzienną uroczystość obchodziła Pani Teresa Leśnik  z Czchowa. Seniorka rodu świętowała uroczyście swoje urodziny. Okazja ku temu była nader wyjątkowa, ponieważ nasza Czcigodna Jubilatka niedawno  ukończyła 100 lat!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 70

pr112020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .