Inwestycyjny głód
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 06 kwietnia 2009 21:32
Najwyraźniej inwestycyjny głód panuje na lokalnych rynkach. Stosunkowo niewielka inwestycja, adaptacja części budynku szkoły w Maszkienicach na potrzeby przedszkola, zwróciła uwagę aż dziewięciu firm. Przetarg ogłoszony przez Gminę Dębno w tej sprawie okazał się dla firm budowlanych bardzo interesującym zleceniem. Skorzysta na tym budżet gminy, bo rywalizacja konkurentów spowodowała, że zaoferowano lepsze warunki finansowe niż zakładano w chwili ogłaszania przetargu. Zwycięska oferta opiewa na 127 tys. zł, podczas gdy oferta najdroższa zakładała koszty wyższe ponad 50 tys. zł.
 
Laureat z Porąbki
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 03 kwietnia 2009 12:51
Krzysztof Fejkiel, uczeń III klasy Publicznego Gimnazjum w Porąbce Uszewskiej znalazł się w gronie laureatów tegorocznego Małopolskiego Konkursu Historycznego organizowanego przez kuratorium oświaty. Tytuł ten gwarantuje celującą ocenę roczną z historii oraz zwolnienie z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. Konkurs, którego tematem był „Dramat Polaków spowodowany II wojną światową. Polskie losy 1939-1949”, zgromadził kilka tysięcy uczestników z całego województwa. Każdy z nich zobowiązany był opanować literaturę konkursową obejmującą materiały dla licealistów, a także literaturę obowiązującą studentów. Krzysztof Fejkiel przygotowujący się do rywalizacji od kilku miesięcy pod kierunkiem nauczyciela Izabeli Machety- Kornaś udowodnił, że czasu nie zmarnował.
 
107 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych
WYDARZENIA - Dębno
czwartek, 02 kwietnia 2009 00:16
Ponad 107 tys. zł z otrzymały organizacje pozarządowe z budżetu gminy Dębno na realizację w tym roku programów, których celem ma być zapobieganie alkoholizmowi i narkomanii. Pieniądze zostaną wykorzystane na prowadzenie zajęć sportowych i rekreacyjnych, prowadzenie świetlic środowiskowych oraz program stypendialny dla uczniów. W wyniku konkursu ogłoszonego na realizację tego typu zadań 50 tys. zł trafi do klubów sportowych, które zadbają o to, by członkowie ich sekcji młodzieżowych otrzymali interesującą ofertę zajęć sportowych. Pulą tą podzieli się osiem klubów, z których najwięcej (15 tys. zł) otrzyma LKS „Orzeł” Dębno skupiający najliczniejszą grupę młodych zawodników. Kwotę 25 tys. zł przeznaczono na potrzeby dziesięciu uczniowskich klubów sportowych. Każdy z nich dostanie od tysiąca do czterech tysięcy złotych na działalność profilaktyczną. Na prowadzenie czterech świetlic środowiskowych wyłożono 12 tys. zł.
 
DCK w nowej siedzibie
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 24 marca 2009 22:20
Oddanie Dębińskiemu Centrum Kultury nowej siedziby w Jastwi umożliwiające uruchomienie bogatej oferty zajęć sportowych i kulturalnych okazało się „strzałem w dziesiątkę”. Najlepszy dowód to sięgająca 300 liczba osób, które zdecydowały się z nich skorzystać. Nie bez znaczenia dla tak udanego naboru była zarówno szeroka akcja informacyjna przeprowadzona przez DCK jak również szybkie przygotowanie obiektu do zajęć. – Przeprowadzka zabrała nam niespełna miesiąc, dzięki czemu zajęcia mogliśmy rozpocząć niedługo po oficjalnym oddaniu obiektu do użytku – podkreśla Andrzej Potępa, dyrektor DCK. Satysfakcję z tak dużego zainteresowania propozycjami DCK ma także sołtys Jastwi Tadeusz Hebda. W związku z likwidacją szkoły przeżywał ciężkie chwile wysłuchując od niektórych mieszkańców, że sam jest za to współodpowiedzialny. Dzisiaj przeciwnicy utworzenia siedziby DCK w dawnej szkole kształcącej garstkę uczniów muszą być w defensywie. – Miło patrzeć jak ludzie się garną na zajęcia – cieszy się sołtys Hebda, który często odwiedza DCK.
 
Mniej imprez plenerowych w gminie Dębno
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 06 marca 2009 22:52
Zdecydowanie zmniejszy się w tym roku liczba imprez plenerowych organizowanych przez Dębińskie Centrum Kultury dla mieszkańców. To skutek decyzji Rady Gminy, która reaguje w ten sposób na gospodarczy kryzys i zmianę charakteru pracy DCK. W ubiegłym roku DCK przygotowało 12 imprez plenerowych w różnych sołectwach na terenie Gminy Dębno. W tym roku zaplanowano tylko cztery imprezy. – Komisja po analizie wydatków doszła do wniosku, że należy zredukować liczbę imprez do czterech i wskazała, które należy kontynuować – poinformował Jan Kołodziej, przewodniczy Komisji Finansów wnioskującej do całej rady o przyjęcie tej propozycji. Sugestia, by w kalendarzu pozostały dożynki gminne, Turniej Rycerski w Dębnie, Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Krakowiaczek” oraz Biesiada Agroturystyczna w Porąbce Uszewskiej została przyjęta przez Radę. Do przekonania trafiła radnym argumentacja finansowa. Tłumaczono, że w związku z uruchomieniem w tym roku siedziby DCK w Jastwi i związanymi z tym dużymi kosztami modernizacji i wyposażenia budynku należy poszukać oszczędności. Redukcja imprez uznana została za dobry sposób na zmniejszenie wydatków i propozycja została przyjęta.
 
Połączenie przedszkola i szkoły w Maszkienicach
WYDARZENIA - Dębno
czwartek, 05 marca 2009 13:12
Niższe koszty utrzymania i poprawa warunków opieki nad dziećmi – to główne motywy decyzji samorządu gminy Dębno o połączeniu w przedszkola i szkoły w Maszkienicach oraz przedszkola i szkoły w Łysej Górze. Pomysł o utworzeniu dwóch zespołów przedszkola i szkoły wejdzie w życie od pierwszego września tego roku. Dzisiaj sytuacja przedszkola w Maszkienicach i Łysej Górze jest podobnie. Zarówno jedno jak i drugie korzysta z pomieszczeń należących do ochotniczej straży pożarnej, która z tytułu najmu pobiera czynsz. Pomieszczenia będące do dyspozycji przedszkolaków nie rozpieszczają nadmiarem miejsca, a w pobliskich szkołach w związku ze zmniejszaniem się liczby uczniów jest go wystarczająco dużo. Chcąc obniżyć koszty związane z utrzymaniem dwóch osobnych lokali (dla szkoły i przedszkola) samorządowe władze postanowiły ulokować przedszkolaków i uczniów w jednym obiekcie. – Dzięki temu będzie on w pełni wykorzystany, a wydatki ulegną zmniejszeniu – tłumaczył Grzegorz Brach,. Wójt gminy Dębno. W obu przypadkach część wykorzystywana przez przedszkole będzie dysponować osobnym wejściem oraz większą liczbą pomieszczeń. W efekcie opieka i nauka będzie mogła się odbywać w bardziej komfortowych warunkach.
 
Sprawcy zatrzymani
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 03 marca 2009 12:56
Pod koniec stycznia w Sufczynie dwie młode kobiety pieszo wracają do domu  z dyskoteki. Jest już bardzo późno. Kobiety nawet nie przypuszczają co może ich za chwilę spotkać. Niespodziewanie podchodzi do nich dwóch mężczyzn. Mężczyźni mają założone kaptury na głowy oraz twarze zakryte szalikami. Jeden z nich nagle wyciąga nóż i kierując go w stronę jednej z kobiet żąda od niej wydania telefonu i portfela. Tego samo mężczyźni żądają od drugiej kobiety. Kobiety bojąc się o swoje życie oddają telefony komórkowe i portfel. Pokrzywdzone wracają do domu i informują o wszystkim rodzinę. Niestety obie nie potrafią podać rysopisów sprawców.  Po pewnym czasie działania brzeskich kryminalnych doprowadzają do zatrzymania 16-latka i dwóch 18-latków – mieszkańców gminy Zakliczyn.
 
Utrudnienia na krajowej czwórce
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 16 lutego 2009 16:02
To skutek wypadku, do którego doszło w miejscowości Jastew w gminie Dębno. W zdarzeniu uczestniczył samochód ciężarowy przewożący stalowe rury oraz dwa pojazdy osobowe. Podczas kolizji naczepa przewróciła się do góry kołami, a ładunek rozsypał po jezdni. Sytuacja była groźna, ale ranna jest tylko jedna osoba, podróżująca samochodem osobowym. Natomiast kierowcę TIR-a strażacy musieli wydobywać z wraku kabiny przy pomocy specjalistycznych narzędzi hydraulicznych. Służbom ratunkowym udało się już udrożnić jeden pas jezdni, dzięki czemu ruch odbywa się wahadłowo. Utrudnienia potrwają co najmniej dwie godziny. W tym czasie możliwe są też krótkie, ale całkowite blokady na drodze, zwłaszcza gdy straż pożarna będzie stawiała przewróconą naczepę na koła. Dodajmy, że na miejscu zdarzenia działają zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Brzeska, a także z Tarnowa oraz jeden zastęp ochotników z Jadowniki.
 
<< pierwsza < poprzednia 71 72 73 74 75 76 następna > ostatnia >>

Strona 74 z 76

pr102017

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .