Nowe stawki podatku
WYDARZENIA - Brzesko
czwartek, 29 listopada 2012 00:27

umszerBrzescy rajcy, podczas ostatniej sesji podnieśli podatki i opłaty lokalne. – Podwyżki były nieuniknione. Ale i tak, w porównaniu do podobnych wielkością miast powiatowych w województwie, są niższe – tłumaczą radni Rady Miejskiej w Brzesku. Więcej trzeba będzie zapłacić za nieruchomości przeznaczone pod prowadzenie działalności gospodarczej. To podwyżka wyniesie cztery procent (tak, zdaniem ekspertów będzie kształtowała się również w przyszłym roku inflacj). Za metr kwadratowy w budynkach mieszkalnych zapłacimy 50 groszy, a przeznaczonych na działalność rolniczą: 17.20 złotego. Obniżenie, tak zwanej kwoty bazowej dla podatku rolnego, o 20 złotych, sprawi, że podwyżki podatku rolnego nie będą tak drastyczne. Podatek rolny, zgodnie z ustawą sejmową, zależy od ceny kwintala żyta, szkopuł w tym, że w ostatnim roku ta cena znacznie wzrosła. – Żeby nie zubożyć i tak pozostających w trudnej sytuacji rolników, postanowiliśmy obniżyć, zgodnie z możliwością, cenę wyjściową kwintala żyta. To uchroniło rolników od dużych podwyżek – przekonywali w kuluarach radni. Ich zdaniem podwyżki nie powinny być aż tak odczuwalne, jak to się wydawało jeszcze kilka dni temu.

 
Region: Policjanci na autostradzie
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 28 listopada 2012 21:12

Jutro, w samo południe zostanie otwarta autostrada. – Rano zostanie raz jeszcze zbadana przez policje i około 12, ruszy ruch – mówi nam rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Do akcji gotowa jest także policja. 44 - kilometrowy odcinek autostrady A4, pomiędzy węzłami w Bochni i Tarnowie – Krzyżu, będą patrolowali od czwartku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Taką decyzję podjął komendant wojewódzki policji. Służby są już w pełnej gotowości. - Oprócz samej autostrady policjantów zobaczymy także na czterech węzłach autostradowych: dwóch tarnowskich w Krzyżu i Wierzchosławicach oraz w Brzesku i Bochni. Stróże prawa poruszać się będą oznakowanymi i nieoznakowanymi radiowozami, w tym wyposażonymi w video rejestrator – mówi naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP nadkomisarz Jacek Mnich. Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na autostradzie, w tym także likwidacja skutków zdarzeń drogowych. Chcemy także zachować płynność ruchu i przejezdność, szczególnie na jednojezdniowych odcinkach pomiędzy Bochnią a Wierzchosławicami, gdzie nadal kontynuowane będą prace na drugiej jezdni autostrady – dodaje aspirant sztab. Jerzy Boryczko z drogówki. Przy okazji przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na autostradzie.

 
Kupcy w brzeskiej kręgielni
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 28 listopada 2012 21:03
Sporym zainteresowaniem cieszył się XII Turniej Kręglarski Kupców o Puchar Prezesa Krakowskiej Kongregacji  Kupieckiej. Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: Grzegorz Wawryka, burmistrz Brzeska oraz starosta Andrzej Potępa. Jak nie trudno się domyślić gościny miłośnikom tej dyscypliny gry udzieliła kręgielnia Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Brzeski turniej kupców jest jedną z najdłużej organizowanych co roku imprez  przez kongregację. W tym roku z zaproszenia skorzystali przedstawiciele Limanowej. Tradycyjnie już impreza gromadzi całe rodziny: ma charakter rodzinny, integracyjny. Warto przy tej okazji dodać, że w zawodach – zabawie uczestniczyło około 30 dzieci, najmłodszy kręglarz miał zaledwie… dwa latka. W gronie dzieci wygrała Bartosz Pośladek, na II miejscu był Patryk Kicka, a na trzecim Janusz Bulanda (dwaj pierwsi z Brzeska, ostatni z Limanowej). Bogusława Góra, Agnieszka Dubiel i Kasia Pacewicz – Pyrek – tak przedstawia się klasyfikacja końcowa w gronie płci pięknej. Natomiast w kategorii mężczyzn wygrał Marcin Pazdur z Limanowej, drugi był burmistrz Grzegorz Wawryka, a trzeci Bogdan Baranek Prezes KKK o/Brzesko. W rywalizacji drużynowej I miejsce wywalczyło Brzesko, drugie Limanowa. Najmłodszym zawodnikiem turnieju był Filip Kukla z Limanowej, dwulatek. Pomimo, iż w turnieju uczestniczyło w tym roku  około 80 uczestników ,  zabawa i miło spędzony czas  pozostają na długo w pamięci , najmłodsi uczestnicy  zapowiedzieli swój udział już w następnym turnieju. Brzeski oddział Krakowskiej kongregacji Kupieckiej dziękuję sponsorom, firmie Carlsberg – browar Okocim, restauracji Klimaty, Barbarze Kopacz, Firmie Usługowej Roberta Dubiela, kwiaciarni Kasi Pacewicz – Pyrek, firmie Bomas, sklepowi Groszek, brzeskiemu magistratu i Starostwu Powiatowemu.
 
Bezpłatne porady prawne z posłem Ziobro
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 27 listopada 2012 22:21

Najlepsi prawnicy pojawią się w Brzesku, by udzielać bezpłatnych porad. Zaprosił ich poseł Jan Ziobro z Solidarnej Polski. Przez pięć godzin będą wspierali potrzebujących. Akcja odbędzie się już w najbliższy czwartek, w godzinach od 10 do 15 w dawnej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Kościuszki 7. – Zaprosiłem do pomocy najlepszych specjalistów. Wiele razy mieszkańcy powiatu brzeskiego zwracali się do nas z prośbą o interwencję, o pomoc. Dlatego zapraszam wszystkich zainteresowanych na bezpłatne porady prawne. Dotyczyć mogą spraw cywilnych, rodzinnych, majątkowych, ale także związanych ze spadkami, finansami, ubezpieczeniami, podatkami. Jeśli zainteresowanie będzie spore, to tego typu akcje będziemy kontynuowali cyklicznie. Warto, bo ludzi potrzebujących pomocy jest coraz więcej. Nie wszystkich stać na wizytę u adwokata czy radcy prawnego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to poprowadzimy sprawy przez jakiś czas, pomożemy napisać pozew, jakiś wniosek – zapewnia poseł Jan Ziobro.

 
Znamy stawki podatku śmieciowego w gminie Brzesko
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 26 listopada 2012 23:11

radniumbrzeksoDziewięć złotych i pięćdziesiąt groszy od osoby za śmieci posegregowane i czternaście złotych za niesegregowane. Takie stawki podatku śmieciowego uchwalili dzisiaj radni Rady Miejskiej w Brzesku. Zgodnie z ustawą śmieciową do końca tego roku każdy samorząd w Polsce musi uchwalić wysokość opłat. Jak nam tłumacza urzędnicy brzeskiego magistratu, samorządy musza także uchwalić regulamin utrzymania czystości w gminie oraz wybrać metodę, według której będą naliczane stawki za usuwanie śmieci. Radni Rady Miejskiej uchwali, że stawka za posegregowane śmieci wyniesie 9,5 złotego. Znacznie drożej zapłacą ci, którym segregować się nie będzie chciało. Oni będą musieli wysupłać 14 złotych. Mowa oczywiście o opłacie od osoby. Maria Kądziołka, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Brzesku postulowała, by uchwalenie stawki przenieść na następna sesję, ale radni nie zgodzili się z jej tokiem rozumowania. – Szkoda, bo mogliśmy jeszcze raz przeanalizować wszystkie za i przeciw, zastanowić się nad tym jaki ustalić podatek śmieciowy. Z jednej strony, by nie drenować kieszeni mieszkańców miasta, z drugiej, by tak zoptymalizować koszta odbioru, transportu śmieci, by były najniższe z możliwych – mówi nam Maria Kądziołka. Zgodnie z ustawą radni mogli wybrać jeden z czterech sposobów naliczania podatku: od osoby, od zużytej wody, od powierzchni domu/mieszkania lub od gospodarstwa domowego. Każda z tych metod obarczona jest niedoskonałością. Wybrali sposób pierwszy: od zamieszkałych osób. Ta metoda wydaje się najbardziej optymalna.

 
Kolej: Za dwa lata łatwiej, ale w przyszłym roku… dramat
WYDARZENIA - Brzesko
sobota, 24 listopada 2012 22:56

Nie mamy dobrych wieści dla korzystających na co dzień z kolei. Powodów jest kilka: mniej pociągów, wydłużenie w przyszłym roku czasu przejazdu i opóźnienia w realizacji inwestycji. Na razie półroczne, ale jak przypomnimy sobie, jak realizowana była budowa autostrady A4, to…

 
Autostrada w grudniu
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 23 listopada 2012 21:00

autostradawierzNa początku grudnia zostanie uruchomiona autostrada z Szarowa do Tarnowa. Oczywiście pod warunkiem, że ten 57. kilometrowy odcinek zostanie dopuszczony do ruchu. Ale przez jakiś czas będzie można jechać tedy tylko… 50 kilometrów na godzinę. Jest już zgoda na użytkowanie odcinka pomiędzy Wierzchosławicami i węzłem Tarnów – Krzyż. Jak dowiedzieliśmy się Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego chce wydać zgody na użytkowanie pozostałych dwóch odcinków: Szarów - Brzesko (23 km) i Brzesko - Wierzchosławice (21 km) do końca listopada. Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że po uzyskaniu zezwoleń wydanych przez nadzór budowlany, zarządca dróg będzie potrzebował jeszcze 1-2 dni na ostateczne przygotowania przed puszczeniem ruchu na tej trasie. GDDKiA chce żeby trasa, podzielona na trzy inwestycje, była dostępna dla kierowców od razu w całości, pomimo iż środkowy jej fragment, od Brzeska do Wierzchosławic, nadal jest w budowie. - W związku z tym ruch już od Bochni, gdzie istnieje możliwość zorganizowania zjazdu na jedną jezdnię, do Wierzchosławic będzie się odbywać jedną nitką w obie strony. W wielu miejscach będzie tam obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h – mówią w GDDKiA. Dodajmy także, że na tymczasowych zjazdach z autostrady na drogi lokalne w Bochni i Brzesku zostaną wprowadzone ograniczenia dla samochodów ciężarowych. Autostrada w całości będzie gotowa w kwietniu lub maju 2013 roku. Jak mówi Iwona Mikrut inwestycja jest dofinansowana w znacznej części z unijnego Funduszu Spójności. Jej koszt wynosi w sumie blisko 2 mld zł.

 
BZK w pogotowiu
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 23 listopada 2012 11:23

bzkodsnBrzeskie Zakłady Komunalne zajmą się odśnieżaniem ulic miejskich oraz dróg w Jadownikach. Spółka, w której miasto Brzesko ma sto procent udziałów, wygrała przetarg ogłoszony przez władze samorządowe. W sumie Brzeskie Zakłady Komunalne będą odśnieżały ulice o długości około 50 kilometrów. W skład floty pojazdów BZK, które zostaną użyte do akcji, wchodzą między innymi trzy pługopiaskarki,  trzy traktory z zamontowanymi pługami. Pługi do odśnieżania zostaną zamontowane także na kilku innych samochodach. – Mamy odpowiedni sprzęt. Wszystko jest już od kilkunastu dni gotowe. O każdej porze dnia i nocy jesteśmy wstanie wyjechać na ulice miasta. Obserwujemy pogodę, jeśli prognozy będą mówiły o zbliżających się opadach śniegu ludzie i sprzęt będą w pełnej gotowości. My zapewnimy odśnieżane przez 24 godziny na dobę – mówi nam Janusz Filip, prezes Brzeskich Zakładów Komunalnych. W gminie przyjęto standardy odśnieżana, podzielono drogi na kilka kategorii. Jak nie trudno się domyślić najpierw pługopiaskarki pojawiają się na najważniejszych ulicach miejskich. Potem na pozostałych ulicach, a na końcu na drogach osiedlowych. Praktyka ostatnich lat wykazała, że służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg, reagowały znacznie szybciej niż wynikało to ze zobowiązania wobec gminy. – Oczywiście przy bardzo intensywnych, długotrwałych opadach śniegu, na drodze mogą pojawić się pewne problemy. Nikt, nawet najlepiej do zimy przygotowani Amerykanie, nie są wstanie, w jednym momencie odśnieżyć wszystkich dróg i ulic – trafnie ocenia prezes Filip. Wszystkie ulice zostaną odśnieżone, najdalej w ciągu dwóch godzin jezdnie maja być przejezdne – tak jest w przypadku: głównych traktów komunikacyjnych. Te najważniejsze ulice będą posypywane piaskiem z ewentualnym dodatkiem soli. Natomiast na pozostałych ulicach, standardem będzie biała, odśnieżona jezdnia. Oczywiście piasek pojawi się na podjazdach, skrzyżowaniach, łukach i zakrętach jezdni. – My nie używamy żużlu. Drogi posypujemy piaskiem: to rozwiązanie bezpieczniejsze dla pojazdów i ekologiczne – mówi nam prezes Janus z Filip. Firma, w ramach utrzymania czystości w mieście, będzie odśnieżała także niektóre place i parkingi. - Oferujemy profesjonalne odśnieżanie dróg, ulic, parkingów, posesji, placów itp., mechanicznie oraz ręcznie. Jesteśmy dyspozycyjni o każdej porze dnia i nocy, działamy 24 godziny przez siedem dni w tygodniu oraz co ważne - od zaraz, tj. od momentu otrzymania zgłoszenia stawiamy się w umówionym miejscu w przeciągu maksymalnie 2 godzin – zapewnia prezes Filip.

 
<< pierwsza < poprzednia 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 następna > ostatnia >>

Strona 141 z 292

pr022017 

Relacje wideo z regionu brzeskiego

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .