Brzesko: Szkoła Muzyczna startuje
WYDARZENIA - Brzesko
czwartek, 16 sierpnia 2012 22:28

Prawie 70 dzieci będzie uczyło się w Szkole Muzycznej I stopnia w Brzesku. – Nabór bardzo nas cieszy, a jeszcze bardziej wysoki poziom uczniów. Wszyscy przeszli przez „ostre sito” selekcji – tłumaczy burmistrz Brzeska, Grzegorz Wawryka. O potrzebie uruchomienia szkoły muzycznej w Brzesku mówiło się od lat. Jakoś ciągle brakowało na to nie tyle kasy, co bardziej pieniędzy. Dopiero pomysł, który ni stąd ni zowąd rzucił szef samorządu Krzysztof Ojczyk spotkał się przychylną aprobatą radnych i gospodarza miasta. – Najpierw była uchwała Rady Miejskiej w Brzesku. To otwarło nam drogę do wystapienia do ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego o dotację na ten cel. Niedawno podpisaliśmy umowę z ministrem. Rozpoczęliśmy przygotowania do uruchomienia placówki. Bardzo szybko okazało się, ze zainteresowanie dzieci jest ogromne. Ostatecznie trudny egzamin z rytmiki i umuzykalnienia zdało 68 dzieci. Zdaniem jurorów, poziom był bardzo wysoki. Ta grupa z powodzeniem powinna poradzić sobie w szkole i sprostać niełatwemu skąd inąd programowi – mówi nam burmistrz Grzegorz Wawryka.

 
Szczepanów w zeszytach turystycznych
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 14 sierpnia 2012 22:01
Po raz kolejny „Gazeta Krakowska” drukuje swoje zeszyty turystyczne. Na „mapie” ciekawych miejsc, polecanych przez to wydawnictwo, znalazł się Szczepanów. Nie bez kozery. Bo to bodaj jedyna wieś w Polsce, licząca kilkaset osób, która ma kościół podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej. Powód: to miejsce, w którym na świat przyszedł patron Polski, święty Stanisław. Zakończył się właśnie tygodniowy odpust ku jego czci. Szczepanów to jedna z niewielu miejscowości w Polsce, w której gościli, jako kardynałowie, dwaj późniejsi papieże: kardynał Karol Wojtyła oraz kardynał Joseph Ratzinger. Papież Polak gościł w Szczepanowie kilka razy. Po raz ostatni był tutaj na kilka miesięcy przed rozpoczęciem swego pontyfikatu, brał udział w uroczystościach związanych z jubileuszem 900 – lecia śmierci Świętego Stanisława.
 
Duża spinka góralska dla 'Porębian'
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 14 sierpnia 2012 21:38

Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” wrócił z tarczą z 46. Sabałowych Bajań, w Bukowinie Tatrzańskiej. Duża spinka góralska, nagroda pieniężna w kategorii śpiewu grupowego - to tegoroczny dorobek zespołu przywieziony z Podhala. - Sabałowe Bajania to Festiwal Polskiego Folkloru który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Biorą w nim udział śpiewacy, instrumentaliści, gawędziarze, drużbowie i starości weselni z całej Polski. W tegorocznym konkursie udział wzięło ponad 200 uczestników. Wśród takiej konkurencji jury konkursu doceniło bardzo wysoko męski zespól śpiewaczy (Andrzej Babraj, Klemens Góral, Henryk Piela, Lech Pikuła, Antoni Sumara) Porebian- przyznając mu I miejsce, a także wyróżnił solistkę zespołu Zofię Kordecką. Przypomnieć należy ze w roku ubiegłym ta sama grupa śpiewacza otrzymała w Bukowinie wyróżnienie. ZPiT Porębianie obchodzi w tym roku 20 lecie istnienia - a wynik konkursu znakomicie podkreśla wysoki poziom i osiągnięcia zespołu - mói nam Krszytof Bigaj, szef Biura promocji brzeskiego magistratu.

 
Kardiologia w ramach oddziału wewnętrznego
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 12 sierpnia 2012 17:02

Doktor Iwona Keller – Konopka kieruje poddziałem kardiologicznym. Działa on w ramach oddziału wewnętrznego szpitala powiatowego w Brzesku. - Jest to pododdział, do którego kierowani są pacjenci po zawałach lub zabiegach na sercu – mówi Józefa Szczurek – Żelazko, dyrektor szpitala powiatowego w Brzesku.

 
By wspierać wykluczonych społecznie
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 12 sierpnia 2012 16:05

Po raz piąty z rzędu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzesku realizuje projekt, który ma na celu aktywizację osób bezrobotnych w gminie Brzesko. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego – Kapitał Ludzki. Problem jest coraz większy: stopa bezrobocia rośnie, bez pracy jest coraz więcej osób starszych, po 50. roku życia i młodych, absolwentów szkół średnich i studiów. - Główny cel, jaki postawiliśmy przed sobą, to aktywizacja bezrobotnych kobiet oraz ich rodzin – wyjaśnia dyrektor MOPS Bogusława Czyżycka-Paryło. -Z roku na rok projekty są ciekawsze i oferują coraz bogatszy program wsparcia. W tym roku w projekcie udział bierze 40 kobiet oraz ich rodziny. Beneficjentki, w ramach działań projektowych objęte są w szczególności instrumentami aktywizacji zawodowej, społecznej i zdrowotnej. Wsparcie obejmuje porady psychologiczne, doradztwo zawodowe, badania specjalistyczne oraz z zakresu medycyny pracy. Organizowane są szkolenia zawodowe z elementami obsługi kasy fiskalnej i podstawami języka angielskiego w zawodach: pracownica małej gastronomii, pracownica handlu i florystyka z elementami de coupage, stylistka - wizażystka, pracownica recepcji i usług hotelarskich, ponadto kursy komputerowe, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i kurs przedsiębiorczości. Zakres tematyczny szkoleń wynika z rozeznania potrzeb ze strony uczestniczących w projekcie kobiet.

 
Gęste sito przeszedł co trzeci
WYDARZENIA - Brzesko
sobota, 11 sierpnia 2012 22:20

Tylko 68 dzieci, spośród około 180, przeszło gęste sito naboru do Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzesku. – Chodziło nam o wyłonienie najlepszych, tych którzy mają słuch, a nie o to, by przyjąć wszystkich, dać im nadzieję, a potem, usunąć z powodu braku talentu – mówią członkowie komisji rekrutacyjnej. W szkole będzie uczyło się 68 dzieci, w wieku od 5 do 16 lat. Placówka, podległa Ministrowi Kultury i Dziedzictwa narodowego, rozpocznie działalność  1 września. Organem założycielskim i prowadzącym będzie gmina Brzesko. Już dzisiaj wiadomo, że uczniowie szkoły muzycznej uczyć się będą gry na jedenastu instrumentach - fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, oboju, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce, akordeonie i perkusji. Nauka odbywać się będzie w dwóch cyklach: 4. i 6. letnim. Siedziba szkoły muzycznej znajdować się będzie w Szkole Podstawowej nr 2. Dyrektorem szkoły została Agnieszka Tęczar.

 
Solary na brzeskiej pływalni
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 10 sierpnia 2012 22:09

Dach Krytej Pływalni w Brzesku pokryją solary. Te nowoczesne urządzenia mają obniżyć koszta funkcjonowania obiektu nawet o ponad 30 procent. – Warto pomniejszyć koszta działalności. A to rozwiązanie ma właśnie taki wymiar – mówi Marek Dadej, dyrektor Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jego zdaniem oszczędności spodziewać się należy wiosną, wczesną jesienią, a przede wszystkim latem. Rokrocznie BOSiR wydaje na podgrzewanie wody około 250 tysięcy złotych. Przy założeniu, że zużycie gazu spadnie o 30 procent, oszczędności wyniosą jakieś 75 tysięcy złotych. I chociaż montaż instalacji pochłonie około 800 tysięcy złotych, gra warta jest świeczki. Dlaczego? To proste: 700 tysięcy złotych to unijna dotacja. - Energii na krytej pływalni zużywa się sporo, dlatego warto zainwestować aby te koszty obniżyć. To się zwróci, Jak wynika ze wstępnych wyliczeń bardzo szybko - mówi Grzegorz Wawryka, burmistrz Brzeska. Marek Dadej podkreśla, że solary pojawią się jeszcze w tym roku. Tym samym BOSiR przyczyni się do tego, by Polska spełniała europejską normę i 15 procent energii miało charakter energii odnawialnej.

 
Porozumienie coraz bliżej
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 06 sierpnia 2012 18:42

Brzeskie Zakłady Komunalne administrują w chwili obecnej dwoma cmentarzami: Komunalnym w Brzesku i parafialnym w Jasieniu. – Prowadzimy także rozmowy z Proboszczami w Szczepanowie, Maszkienicach, Jadownikach i Okocimiu – mówi nam Janusz Filip, prezes zarządu BZK w Brzesku. Administrowanie cmentarzami przez BZK ułatwia pochówek rodzinom zmarłych. Wszystkie formalności można bowiem załatwić w jednym miejscu. To wygodne rozwiązanie zarówno dla rodzin zmarłych, jak również dla parafii. Nie bez znaczenia jest fakt, że BZK w tej sytuacji zajmuje się nie tylko administrowaniem cmentarzem, ale także wykonuje prace pielęgnacyjne, wywozi nieczystości,  porządkuje i remontuje. Najbardziej zaawansowane są rozmowy z parafią w Szczepanowie. Kilka razy rozmawialiśmy na ten temat z księdzem prałatem Władysławem Pasiutem. Myślę, że od 1 września przejmiemy administrowanie cmentarzem parafialnym w tej parafii. Oczywiście chętnie zajmiemy się także innymi cmentarzami. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z parafiami w Okocimiu, Jadownikach i Maszkienicach, w sąsiedniej gminie Dębno – mówi prezes Filip.

 
<< pierwsza < poprzednia 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 następna > ostatnia >>

Strona 141 z 281

PR0607

baner-ddd

baner-cp

Relacje wideo z regionu brzeskiego

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .