Reklama
Czchów. Szkoła na Trawnikach dla turystów
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 03 stycznia 2017 01:01

Kilkaset tysięcy złotych może kosztować adaptacja budynku po byłej Szkole Podstawowej  w Czchowie – Trawnikach. Pieniądze na remont obiektu gmina chce pozyskać ze środków unijnych, w ramach Lokalnej Grupy Działania „Na Śliwkowym Szlaku”.  Jakiś czas temu gmina nosiła się z zamiarem sprzedaży obiektu, wychodząc jednak z założenia, że warunkiem będzie prowadzenie w tym miejscu działalności o charakterze turystycznym. Chętni co prawda byli, ale oferowana przez nich kwota nie zadawalała władz miejskich. – Uznaliśmy, że dalej nie będziemy czekali. Za bezcen, takiego urokliwego budynku i miejsca widokowego, się nie pozbędziemy. Chcemy, we współpracy ze Stowarzyszeniem  Miłośników Ziemi Czchowskiej, obiekt wyremontować. Na parterze powstanie miejsce dla turystów, którzy przyjeżdżają w nasze strony na zbieranie grzybów czy runa leśnego. Powstanie tutaj taka „przystań” dla nich – miejsce gdzie będzie można się osuszyć, wykąpać, wysuszyć grzyby, przebrać się, coś zjeść, napić się herbaty. Obok szkoły powstanie także mały parking, miejsce na grilla oraz miejsce na rowery. To doskonała baza wypadowa dla miłośników jednośladów. – Cykliści będą mieli gdzie zostawić swoje rowery, ale także odpocząć, zwiedzając te strony. Stworzymy im odpowiednie miejsce. Chcę, by w przyszłości tym, jak i podobnymi tego typu obiektami, administrował Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości nasz MOKSiR przynajmniej częściowo, będzie utrzymywał się ze świadczenia usług turystycznych. Dodam, że na działalność kulturalną: MOKSiR i biblioteki, przekazujemy co roku około miliona dotacji. Przy coraz większej mizerii finansów samorządowych, nakładaniu na nas przez państwo, kolejnych obowiązków bez zabezpieczenia środków, musimy szukać powoli oszczędności – tłumaczy burmistrz Chudoba.

 
Czchów. O magii Bożego Narodzenia
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 30 grudnia 2016 23:01

O tradycjach w gminie Czchów pamięta się jak mało gdzie. Dlatego nie dziwi, że w sali Kina Baszta odbyło się spotkanie pn. Magia Świąt, będące wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Czchowskiej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, związane z podsumowaniem projektu pn. Gminny Klub Samopomocy, realizowanym przez Stowarzyszenie na terenie Gminy Czchów oraz ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w IV Gminnym Konkursie pn. „Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa”. Mimo, że już dwa dni Świąt mieliśmy za sobą, spotkanie pozwoliło zachować magię świąt na dłużej, a barszcz i pierogi z kapustą i grzybami  - smakowały wybornie. Warto wspomnieć, że projekt integrował pokolenia, co było widoczne w atmosferze, jaka panowała na sali. Zgromadzeni w kinie przedstawiciele różnych grup wiekowych dali przykład, że na terenie Gminy Czchów aktywna społeczność lokalna to nie tylko pusty slogan.

 
Gmina Czchów. Będą przydomowe oczyszczalnie ścieków
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 27 grudnia 2016 01:00

Około 150 przydomowych oczyszczalni ścieków, w najbliższych latach, zostanie zamontowanych na terenie gminy Czchów. – Sama realizacja programu potrwa od trzech do pięciu lat. Póki co mamy ponad 150 chętnych – wylicza burmistrz Marek Chudoba. Tutejsi samorządowcy zastanawiali się w którym kierunku pójść: czy program realizować samodzielnie w partnerstwie gmina – mieszkańcy czy też szukać pozabudżetowych dotacji: unijnych lub z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatecznie uznali, że samodzielne podjęcie się zadania, wcale nie oznacza, że inwestycja będzie kosztowniejsza.

 
Czchów. Inkubator koło „ratusza”
WYDARZENIA - Czchów
poniedziałek, 12 grudnia 2016 21:38

Wszystko wskazuje na to, że w budynku po restauracji (barze), który znajdywał się na czchowskim Rynku, powstanie Inkubator Produktu Regionalnego. – Obiekt wydzierżawimy Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Czchowskiej, pomożemy mu zdobyć o środki na remont. Uchwałę w tej sprawie podjęli jednogłośnie, na ostatniej, grudniowej sesji Rady Miejskiej, nasi radni – tłumaczy naszej redakcji Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Przez wiele lat (15) obiekt restauracji dzierżawiła Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”” w Czchowie. Umowa była tak niekorzystnie skonstruowana dla gminy (zawarta została przez poprzedniego burmistrza), że spółdzielnia nie tylko poddzierżawiała budynek, to jeszcze nie egzekwowała skutecznie  potrzebnych remontów. W efekcie obiekt jest w fatalnym stanie. Są tacy, którzy przekonują, że tak na dobrą sprawę, wartościowa jest tylko działka, która znajduje się przy zachodniej pierzei czchowskiego Rynku.

 
Strażacy z Czchowa mają powody do zadowolenia
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 01 grudnia 2016 00:07

Takiej infrastruktury i wyposażenia, jakie mają jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czchowie, mogą z pewnością pozazdrościć druhowie z sąsiednich gmin. – Wsparcie dla OSP to nie tylko priorytet naszego działania samorządowego, ale przede wszystkim potrzeba chwili. W Polsce, system Obrony Cywilnej, opiera się właśnie na druhach – ochotnikach. Pomimo wielkiego przyspieszenia cywilizacyjnego, szukania pracy poza miejscem zamieszkania, na brak chętnych do pracy w OSP nie narzekamy – podkreśla burmistrz Marek Chudoba. Jako szef struktur gminnych OSP, zna jednostki od podszewki.

 
Czchów. Prospołeczna polityka podatkowa gminy
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 26 listopada 2016 01:39

Niskie podatki i opłaty lokalne to atut tutejszego samorządu. – Nie chcemy drenować kieszeni podatników. Przyjazna polityka podatkowa przynosi efekty – zapewnia burmistrz Czchowa, Marek Chudoba. Dodajmy, że stawki   podatków i opłat lokalnych na terenie Gminy Czchów od roku 2013 nie uległy zmianie i utrzymywane są na stałym poziomie.  – Wydaje się to zrozumiałe – podwyższanie stawek podatkowych nie przysparza popularności, obciążanie podmiotów gospodarczych jest sprzeczne z prowadzoną przez większość gmin (z mniejszą lub większą intensywnością) polityką wspierania przedsiębiorczości. Argumentów by podatki utrzymywać na możliwie niskim poziomie jest zawsze wiele. Polityka dochodowa gminy musi  być kompromisem między dążeniem do stosunkowo niskich stawek dochodów własnych a koniecznością zapewnienia środków na  bieżącą działalność i przedsięwzięcia rozwojowe. Ustalenie stawek podatkowych powinno być zawsze poprzedzone dokładną analizą sytuacji finansowej gminy. Jeśli sytuacja finansowa gminy jest dobra, stawki podatkowe  mogą być utrzymywane przez dłuższy czas na stałym poziomie. Taka „polityka podatkowa” jest prowadzona od lat na terenie Gminy Czchów – podkreśla Marek Zabrzański.

 
Czchów. O potrzebach inwestycyjnych, ale i społecznych, turystycznych i kulturalnych
WYDARZENIA - Czchów
środa, 23 listopada 2016 14:52

Do końca roku powstanie program rewitalizacji gminy Czchów na lata 2016 – 2020. Jak zapewnia burmistrz Marek Chudoba będzie on uwzględniał zapisy strategii rozwoju gminy i będzie spójny z programami wojewódzkimi i krajowymi. Jak podkreśla burmistrz Chudoba program rewitalizacji określi potrzeby gminy związane z zagospodarowaniem terenów zdegradowanych, jak też plany rewitalizacji (inwestycji) niezbędnych do dalszego, dynamicznego rozwoju nie tylko gospodarczego, ale także społecznego, kulturalnego czy sportowego. Sam proces powstania programu, czyli rewitalizacji składa się z kilku etapów. Pierwszym była diagnoza, był czas na konsultacje społeczne. Na ich postawie zostały wypracowane propozycje działań naprawczych, potem znowu są on poddane konsultacjom społecznym, a na koniec zostaną przyjęte wnioski. Okres realizacji programu zaplanowano na lata 2016 – 2020. W Urzędzie Miejskim w Czchowie  trwają prace nad  "Gminnym Programem Rewitalizacji na lata 2016-2020". Ten strategiczny dokument będzie niezbędny do późniejszych starań o dofinansowanie unijne do inicjatyw inwestycyjnych oraz społecznych realizowanych na wyodrębnionych obszarach gminy.

 
Tragiczny wypadek na drodze nr 75. Droga zablokowana
WYDARZENIA - Czchów
środa, 16 listopada 2016 21:47

ospczchowlistop2-16Do tragicznego wypadku doszło w Czchowie: na skrzyżowaniu ul. Węgierskiej i Sądeckiej) na drodze krajowej nr 75 pomiędzy Brzeskiem, a Nowym Sączem doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego i ciężarowego. Jak informuje policja w wyniku zdarzenie śmierć poniosła 20 letnia kobieta (mieszkanka Jurkowa) kierująca samochodem osobowym. Droga pomiędzy Czchowem, a Brzeskiem jest całkowicie zablokowana. Może to potrwać nawet kilka godzin. Przyczyny wypadku bada policja pod okiem prokuratora.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 54

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

pr082018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .