Czchów. Co z Romami?
WYDARZENIA - Czchów
środa, 30 marca 2016 00:00

Sejmowa komisja ds. mniejszości narodowych i etnicznych gościła w Małopolsce. Odwiedziła między innymi Limanową, by na miejscu rozmawiać o problemach Romów.

 
Brzesko. Piraci na drogach
WYDARZENIA - Czchów
środa, 30 marca 2016 00:00

Dane Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie niepokoją. Na 3.1 skontrolowanych podczas akcji, która miała miejsce 11 i 12 marca na terenie województwa (kontrolowano prędkość) blisko 2.7 tysiąca kierowców jechało za szybko. Takie zachowanie odnotowano u… ponad 80 procent kierowców. Nałożono w sumie 2569 mandatów. 28 kierowców, z związku z przekroczeniem prędkości o 50 kilometrów w terenie zabudowanym, straciło na trzy miesiące prawo jazdy. W powiecie brzeskim mandat nałożono na 56 kierowców. W tej sytuacji policja zapowiada częstsze kontrole radarowe  na drogach. Funkcjonariuszy z „suszarką” spotkamy na wszystkich drogach powiatu brzeskiego. Jest na to jednak bardzo dobry i skuteczny sposób: jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

 
Czchów. Odzyskiwanie brzegu jeziora
WYDARZENIA - Czchów
środa, 16 marca 2016 00:00

Od kilkunastu lat trwa odzyskiwanie brzegów Jeziora Czchowskiego. Zadanie bardzo kosztowne, ale niezbędne. Dla gminy odzyskanie brzegu Jeziora Czchowskiego ma ogromne znacznie. Część prac już wykonano. Udało się na ten cel pozyskać wielomilionowe dotacje. W efekcie wykonano już kawałek promenady od promu w Wytrzyszce w kierunku zamku Tropsztyn. – W tym miejscu chcemy urządzić w przyszłości przystań, może kąpielisko, restauracje, parkingi, miejsca do spaceru i jazdy na rowerze. Tak przygotowana, a sfinansowana w zdecydowanej większości przez Unie Europejska infrastruktura, pozwoli nam na rozpoczęcie kolejnej batalii o turystów. Odzyskanie brzegu Jeziora to jedno z największych wyzwań samorządu gminnego, a z drugiej strony szansa na rozwój miasta i gminy Czchów – podkreśla burmistrz Marek Chudoba.

 
Czchów. Limanowa na „dywaniku” o rzecznika
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 20 lutego 2016 00:17

Pracownicy biura rzecznika praw obywatelskich nie mają najmniejszych wątpliwości: władze Limanowej stosują „inżynierię społeczną”  w stosunku do rodzin Romskich. Próba przesiedlenia ich do Czchowa nie ma nic wspólnego z integracją tej grupy narodowo – etnicznej z Polakami, jest działaniem niehumanitarnym, godzącym w podstawowe  prawa i wolności obywatelskie. Prawnicy idą jeszcze dalej: sugerują rzecznikowi praw obywatelskich skierowanie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez włodarzy Limanowej. Sporo wątpliwości budzi także prawny aspekt wykorzystania dotacji na integrację rodzin romskich przez samorząd Limanowej ora złamanie ustawy o samorządzie gminnym. W tej sytuacji 17 lutego burmistrz Czchowa Marek Chudoba wydał bezprecedensowy zakaz zasiedlania budynku przy ulicy Sądeckiej, do którego władze Limanowej chcą na siłę, eksmitować ponad dwudziestu Romów. – To nie romofobia, ale działanie zgodne z prawem. O takie działanie prosili nas sami Romowie. Oni po prostu nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania – podkreśla burmistrz Marek Chudoba.

 
Porozumienie Czchowa z Zakliczynem
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 16 lutego 2016 00:00

DSC01155Wiele wskazuje na to, że 1 września 2016 roku, na „mapie szkół artystycznych” w Polsce, pojawi się nowa placówka: mowa o filii Szkoły Muzycznej I stopnia z Domosławic (gmina Czchów), która powstanie w Paleśnicy, w gminie Zakliczyn. Dzisiaj porozumienie w tej sprawie parafowali: burmistrz Czchowa, Marek Chudoba, burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak, dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosłwicach (w strukturach tej placówki działa Szkoła Muzyczna I stopnia) Kazimierz Wojnicki oraz dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Paleśnicy, Sylwester Gostek.  – To przełomowy moment w historii obudzi szkół, jak też obydwu samorządów. Jest wola na powstanie kolejnej filii, tym samym obejmiemy kształceniem artystycznym dzieci z Zakliczyna i kilku gmin sąsiednich – mówili sygnatariusze porozumienia.

 
Po naszej interwencji: Rzecznik Praw Obywatelskich u Romów
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 05 lutego 2016 22:34

Limanowscy Romowie nie chcą przenosić się do Czchowa. Naszej redakcji udało się zainteresować rzecznika praw obywatelskich. W najbliższą środę pojawi się on w asyście pełnomocnika ds. Romów, w Limanowej, na miejscu będzie chciał się przyjrzeć w jaki sposób tamtejsza społeczność jest traktowana przez władze samorządowe Limanowej. Nie wykluczone, że rzecznik praw obywatelskich powiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prze włodarzy miasta. Mowa o artykule 119 Kodeksu Karnego (§ 1. Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 
Burmistrz Limanowej nie tylko złamał prawo, ale także zastrasza Romów?
WYDARZENIA - Czchów
niedziela, 17 stycznia 2016 22:22

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wezwał niedawno władze Limanowej, by wstrzymały się z przesiedleniem Romów do Czchowa. Urzędnicy resortu oraz służby wojewody małopolskiego chcą sprawdzić czy tamtejszy samorząd działał zgodnie z prawem czy też nie. Coraz więcej dowodów na to, że władze Limanowej nie tylko złamały prawo, ale co gorsza, zastraszają od wielu tygodni rodziny romskie. – Jeśli potwierdziłyby się zarzuty stawiane przez Romów w liście skierowanym do wojewody (jego odpis trafił już do premier Beaty Szydło  i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka), burmistrz Limanowej Władysław Bieda, powinien mieć postawione zarzuty – uważa mecenas Maciej Morawski, którego poprosiliśmy o opinię prawną w tej materii.   Do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy należy wstrzymać się z podejmowaniem ostatecznych decyzji dotyczących przeprowadzki Romów do Czchowa – pisze ministerstwo do burmistrza Limanowej. Ale ten ma to…

 
Gmina Czchów: Harmonogram akcji krwiodawstwa na 2016 rok
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 16 stycznia 2016 18:52

Sześć razy w tym roku zaplanowano akcję oddawania krwi w gminie Czchów. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, organizatorem tego szczytnego przedsięwzięcia jest Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. Tradycyjnie już akcje prowadzone są w Ośrodku Zdrowia w Jurkowie, w godzinach od 9 do 14. Pierwsza akcja już niebawem w najbliższą niedzielę 17 stycznia. Kolejne zaplanowano na marzec 2016 r. (niedziela),  22 maj 2016 r. (niedziela), 24 lipiec 2016 r. (niedziela), 2 październik 2016 r. (niedziela) oraz 11 grudzień 2016 r. (niedziela).

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 51

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .