Czchów. 1050 lat chrześcijaństwa
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 17 maja 2016 21:38

To było przełomowe wydarzenia w dziejach Polski. Chrzest nie tylko sprawił, że weszliśmy w orbitę świata zachodnioeuropejskiego, ale także uchroniliśmy naszą narodowa niezależność. Nie dziwi więc, że ten moment, w sposób szczególny, jest przypominany w tym roku – z okazji 1050 rocznicy chrztu. Nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie wraz z uczniami zorganizowali uroczystą akademię z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. W scenariuszu nie zabrakło prezentacji multimedialnej, quizu dla klas IV-VI i nagrody głównej - tortu czekoladowego, a także czytania przez uczniów, rodziców, dziadków oraz Sekretarza gminy Czchów opowiadań z czasów Mieszka I. Również siostra Marta przygotowała dla wszystkich uczniów z tej okazji przysmaki Słowian z X wieku - sok z pokrzyw i jabłek oraz babeczki.

 
Czchów. Gmina na targach
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 29 kwietnia 2016 00:00

Po raz kolejny gmina Czchów prezentowała się na Targach Turystycznych. – W ten sposób chcemy pokazać nasz ogromny potencjał. Już dzisiaj zapraszam do odwiedzenia Czchowa podczas sezonu wiosenno – wakacyjnego. Mamy sporo do zaoferowania: wspaniałe krajobrazy, ciekawe zabytki, wiele imprez kulturalnych i sportowych. A nade wszystko naszym atutem są mieszkańcy: mili, pracowici i bardzo gościnni – zachwala walory gminy Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.   Tegoroczne Targi trwały cztery dni: od 7 do 10 kwietnia, podczas nich wystawcy z całej Polski prezentowali swoje specjały i wyroby. Lokalne Grupy Działania z terenu Małopolski, prezentowały się na wspólnym stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. „Stowarzyszenie na Śliwkowym Szlaku” reprezentowane było przez grupę roboczą z gminy Czchów.

 
Czchów. Ma być bezpieczniej
WYDARZENIA - Czchów
niedziela, 03 kwietnia 2016 10:46

Ponad pięć milionów złotych, na inwestycje przeznaczyła w tegorocznym budżecie gmina Czchów. Z tej sumy dokładnie 1.335 miliona złotych zarezerwowano na drogi. Zakres prac w tym roku jest ogromny. 20 tysięcy złotych będzie kosztowało opracowanie dokumentacji technicznej projektu chodnika łączącego Jurków z Tworkowa, a dwieście tysięcy modernizacja chodnika. Sto tysięcy pochłonie budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 966 w miejscowości Tymowa, taka samo kwota to dotacja celowa na pomoc finansową udzielaną między jednostkami samorządu terytorialnego na dofinansowanie własnych zadań inwestycyjnych i zakupów inwestycyjnych (budowa chodnika przy drodze powiatowej nr K1410 Iwkowa- Czchów- Zdonia w miejscowości Czchów – 50 tysięcy złotych; budowa chodnika przy drodze powiatowej nr K1441 Złota przez Wieś we wsi Złota – 40 tysięcy złotych oraz opracowanie projektu chodnika przy drodze powiatowej nr K1410 Iwkowa- Czchów – Zdonia, - Czchów, ul. Szkolna – 10 tysięcy złotych). Ponad 915 tysięcy złotych trafi na drogi gminne: zaplanowano m.in. opracowanie dokumentacji dotyczącej budowy drogi gminnej łączącej ul. Granice z drogą krajową nr 75 (55 000,00); modernizację dróg gminnych (60 334,00); opracowanie projektu budowlanego parkingu w miejscowości Czchów (10 000,00); budowę chodnika Jurków - Równia (opracowanie dokumentacji) - 50 000,00; budowę oświetlenia ulicznego w Gminie Czchów (opracowanie dokumentacji) - 100 000,00; budowę drogi gminnej łączącej ul. Granice z drogą krajową nr 75 (299 167,00 złotych); budowę parkingu w Jurkowie (127 500,00 złotych); budowę drogi gminnej łączącej ul. Granice z drogą krajową nr 75 (171 000,00); budowę parkingu (Jurków - 22 500,00 złotych). Ponadto za 20 tysięcy złotych gmina zakupi kosiarkę bijakową do wykaszania rowów oraz urządzenia do posypywania dróg i chodników.

 
Czchów. Co z Romami?
WYDARZENIA - Czchów
środa, 30 marca 2016 00:00

Sejmowa komisja ds. mniejszości narodowych i etnicznych gościła w Małopolsce. Odwiedziła między innymi Limanową, by na miejscu rozmawiać o problemach Romów.

 
Brzesko. Piraci na drogach
WYDARZENIA - Czchów
środa, 30 marca 2016 00:00

Dane Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie niepokoją. Na 3.1 skontrolowanych podczas akcji, która miała miejsce 11 i 12 marca na terenie województwa (kontrolowano prędkość) blisko 2.7 tysiąca kierowców jechało za szybko. Takie zachowanie odnotowano u… ponad 80 procent kierowców. Nałożono w sumie 2569 mandatów. 28 kierowców, z związku z przekroczeniem prędkości o 50 kilometrów w terenie zabudowanym, straciło na trzy miesiące prawo jazdy. W powiecie brzeskim mandat nałożono na 56 kierowców. W tej sytuacji policja zapowiada częstsze kontrole radarowe  na drogach. Funkcjonariuszy z „suszarką” spotkamy na wszystkich drogach powiatu brzeskiego. Jest na to jednak bardzo dobry i skuteczny sposób: jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

 
Czchów. Odzyskiwanie brzegu jeziora
WYDARZENIA - Czchów
środa, 16 marca 2016 00:00

Od kilkunastu lat trwa odzyskiwanie brzegów Jeziora Czchowskiego. Zadanie bardzo kosztowne, ale niezbędne. Dla gminy odzyskanie brzegu Jeziora Czchowskiego ma ogromne znacznie. Część prac już wykonano. Udało się na ten cel pozyskać wielomilionowe dotacje. W efekcie wykonano już kawałek promenady od promu w Wytrzyszce w kierunku zamku Tropsztyn. – W tym miejscu chcemy urządzić w przyszłości przystań, może kąpielisko, restauracje, parkingi, miejsca do spaceru i jazdy na rowerze. Tak przygotowana, a sfinansowana w zdecydowanej większości przez Unie Europejska infrastruktura, pozwoli nam na rozpoczęcie kolejnej batalii o turystów. Odzyskanie brzegu Jeziora to jedno z największych wyzwań samorządu gminnego, a z drugiej strony szansa na rozwój miasta i gminy Czchów – podkreśla burmistrz Marek Chudoba.

 
Czchów. Limanowa na „dywaniku” o rzecznika
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 20 lutego 2016 00:17

Pracownicy biura rzecznika praw obywatelskich nie mają najmniejszych wątpliwości: władze Limanowej stosują „inżynierię społeczną”  w stosunku do rodzin Romskich. Próba przesiedlenia ich do Czchowa nie ma nic wspólnego z integracją tej grupy narodowo – etnicznej z Polakami, jest działaniem niehumanitarnym, godzącym w podstawowe  prawa i wolności obywatelskie. Prawnicy idą jeszcze dalej: sugerują rzecznikowi praw obywatelskich skierowanie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez włodarzy Limanowej. Sporo wątpliwości budzi także prawny aspekt wykorzystania dotacji na integrację rodzin romskich przez samorząd Limanowej ora złamanie ustawy o samorządzie gminnym. W tej sytuacji 17 lutego burmistrz Czchowa Marek Chudoba wydał bezprecedensowy zakaz zasiedlania budynku przy ulicy Sądeckiej, do którego władze Limanowej chcą na siłę, eksmitować ponad dwudziestu Romów. – To nie romofobia, ale działanie zgodne z prawem. O takie działanie prosili nas sami Romowie. Oni po prostu nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania – podkreśla burmistrz Marek Chudoba.

 
Porozumienie Czchowa z Zakliczynem
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 16 lutego 2016 00:00

DSC01155Wiele wskazuje na to, że 1 września 2016 roku, na „mapie szkół artystycznych” w Polsce, pojawi się nowa placówka: mowa o filii Szkoły Muzycznej I stopnia z Domosławic (gmina Czchów), która powstanie w Paleśnicy, w gminie Zakliczyn. Dzisiaj porozumienie w tej sprawie parafowali: burmistrz Czchowa, Marek Chudoba, burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak, dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosłwicach (w strukturach tej placówki działa Szkoła Muzyczna I stopnia) Kazimierz Wojnicki oraz dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Paleśnicy, Sylwester Gostek.  – To przełomowy moment w historii obudzi szkół, jak też obydwu samorządów. Jest wola na powstanie kolejnej filii, tym samym obejmiemy kształceniem artystycznym dzieci z Zakliczyna i kilku gmin sąsiednich – mówili sygnatariusze porozumienia.

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 53

pr102017

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .