Porozumienie Czchowa z Zakliczynem
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 16 lutego 2016 00:00

DSC01155Wiele wskazuje na to, że 1 września 2016 roku, na „mapie szkół artystycznych” w Polsce, pojawi się nowa placówka: mowa o filii Szkoły Muzycznej I stopnia z Domosławic (gmina Czchów), która powstanie w Paleśnicy, w gminie Zakliczyn. Dzisiaj porozumienie w tej sprawie parafowali: burmistrz Czchowa, Marek Chudoba, burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak, dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosłwicach (w strukturach tej placówki działa Szkoła Muzyczna I stopnia) Kazimierz Wojnicki oraz dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Paleśnicy, Sylwester Gostek.  – To przełomowy moment w historii obudzi szkół, jak też obydwu samorządów. Jest wola na powstanie kolejnej filii, tym samym obejmiemy kształceniem artystycznym dzieci z Zakliczyna i kilku gmin sąsiednich – mówili sygnatariusze porozumienia.

 
Po naszej interwencji: Rzecznik Praw Obywatelskich u Romów
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 05 lutego 2016 22:34

Limanowscy Romowie nie chcą przenosić się do Czchowa. Naszej redakcji udało się zainteresować rzecznika praw obywatelskich. W najbliższą środę pojawi się on w asyście pełnomocnika ds. Romów, w Limanowej, na miejscu będzie chciał się przyjrzeć w jaki sposób tamtejsza społeczność jest traktowana przez władze samorządowe Limanowej. Nie wykluczone, że rzecznik praw obywatelskich powiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prze włodarzy miasta. Mowa o artykule 119 Kodeksu Karnego (§ 1. Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 
Burmistrz Limanowej nie tylko złamał prawo, ale także zastrasza Romów?
WYDARZENIA - Czchów
niedziela, 17 stycznia 2016 22:22

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wezwał niedawno władze Limanowej, by wstrzymały się z przesiedleniem Romów do Czchowa. Urzędnicy resortu oraz służby wojewody małopolskiego chcą sprawdzić czy tamtejszy samorząd działał zgodnie z prawem czy też nie. Coraz więcej dowodów na to, że władze Limanowej nie tylko złamały prawo, ale co gorsza, zastraszają od wielu tygodni rodziny romskie. – Jeśli potwierdziłyby się zarzuty stawiane przez Romów w liście skierowanym do wojewody (jego odpis trafił już do premier Beaty Szydło  i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka), burmistrz Limanowej Władysław Bieda, powinien mieć postawione zarzuty – uważa mecenas Maciej Morawski, którego poprosiliśmy o opinię prawną w tej materii.   Do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy należy wstrzymać się z podejmowaniem ostatecznych decyzji dotyczących przeprowadzki Romów do Czchowa – pisze ministerstwo do burmistrza Limanowej. Ale ten ma to…

 
Gmina Czchów: Harmonogram akcji krwiodawstwa na 2016 rok
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 16 stycznia 2016 18:52

Sześć razy w tym roku zaplanowano akcję oddawania krwi w gminie Czchów. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, organizatorem tego szczytnego przedsięwzięcia jest Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. Tradycyjnie już akcje prowadzone są w Ośrodku Zdrowia w Jurkowie, w godzinach od 9 do 14. Pierwsza akcja już niebawem w najbliższą niedzielę 17 stycznia. Kolejne zaplanowano na marzec 2016 r. (niedziela),  22 maj 2016 r. (niedziela), 24 lipiec 2016 r. (niedziela), 2 październik 2016 r. (niedziela) oraz 11 grudzień 2016 r. (niedziela).

 
Czchów. Noworoczny koncert kolęd
WYDARZENIA - Czchów
środa, 13 stycznia 2016 12:27

Po raz 10 z rzędu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czchowie organizuje Koncert Kolęd i Pastorałek, który zaplanowano na 24 stycznia. Początek koncertu godzina 18 (sala kina Baszta). Na scenie zaprezentuje się Marcin Walkowicz Trio, Iza Mytnik & Przyjaciele. Skład artystów, którzy przyjęli zaproszenie na koncert gwarantuje bardzo wysoki poziom artystyczny. Marcin Walkowicz przez wiele lat związany był z RDN Małopolska, jest konferansjerem, artystą wszechstronnie uzdolnionym. Natomiast Iza Mytnik to jedna z najbardziej utalentowanych wokalistek w Małopolsce. Na co dzień wykłada w szkole muzycznej, pracuje także z krakowskim artystami.

 
Czchów. Prawnik za darmo
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 07 stycznia 2016 11:18

Od 1 stycznia w czchowskim magistracie udzielane są bezpłatne porady prawne. – To efekt porozumienia, jakie podpisaliśmy ze Starostwem Powiatowym w Brzesku. Prawnik za darmo będzie przyjmował w budynku Urzędu Miasta w Czchowie, Rynek 12 (Miejskiego; Biuro Obsługi Klienta),  pokój na parterze we wtorki i czwartki w godzinach od 8 do 12. Ponadto adwokaci będą czekali na mieszkańców naszej gminy także w co drugi piątek – informuje nas Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. I tak dyżury prawników zaplanowano w piątki: 15 i 29 stycznia, 12 i 26 lutego, 11 i 25 marca, 8 i 22 kwietnia, 6 i 20 maja, 3 i 17 czerwca, 1, 15 i 29 lipca, 12 i 26 sierpnia, 9 i 23 września, 7 i 21 października, 4 i 18 listopada, 2, 16 i 30 grudnia.

 
Czchów. Minister zaskoczony
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 02 stycznia 2016 18:22

Czy trzy romskie rodziny zamieszkają ostatecznie w Czchowie? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że decyzja o zakupie domu dla nich przez władze Limanowej właśnie w Czchowie, wzbudziła protesty mieszkańców i władz gminy oraz zaniepokojenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. W liście do pełnomocnika wojewody ds. mniejszości narodowych, kulturowych i etnicznych, Dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Andrzej Marcinkowski zasugerował, że do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności, trzeba wstrzymać się z przeprowadzką Romów. Z naszych informacji wynika, że ministerstwo zarządziło kontrolę poczynań władz Limanowej. Jej wyniki mają być znane za kilka, maksymalnie kilkanaście dni.

 
Jak burmistrz Limanowej poradził sobie z niechcianymi mieszkańcami?
WYDARZENIA - Czchów
środa, 23 grudnia 2015 22:13

Czy w Czchowie, niedaleko zapory, w samym centrum turystycznej części miasta, zamieszkają na stałe Romowie? Burmistrz Marek Chudoba nie ukrywa, że sprawa jest skomplikowana. Przyznaje, że wielu mieszkańców boi się nowych (ewentualnych) sąsiadów. Kilkuset z nich podpisało się pod protestem: wielu z nich zapowiada stanowcze kroki. – Po świętach zablokujemy wjazd do tej posesji. Nie ma na to naszej zgody. Jak w domu jednorodzinnym zamieszka ponad 20 osób: gdzie się pomieszczą, z czego będą żyli. Niebawem zaczną się kradzież, bójki, rozboje, tym bardziej że z tego co wiemy dwóch z Romów, którzy mają u nas zamieszkać, ma kryminalną, nieciekawą przeszłość. Jak będzie trzeba to urządzimy pikietę pod budynkiem wojewody małopolskiego, wybierzemy się do Warszawy – zapowiadają. Burmistrz Czchowa Marek Chudoba sprawa zainteresował „wszystkich świętych w tym kraju”. – Wysłałem pismo do wojewody, do ministra spraw wewnętrznych i administracji, do posłów, do starosty. Napisałem, że moim zdaniem budynek nie spełnia wymogów prawa budowlanego, a działanie władz Limanowej, które kupiły dom, z publiczne pieniądze i w ten sposób chcą pozbyć się romskiego problemu , to skandal. Wystąpimy na drogę sądową – zapowiada burmistrz Chudoba. Tymczasem wadze samorządowe Limanowej, „jak diabeł święconej wody”, unikają kontaktu z mediami. Rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski przekonuje, że wojewoda zna sprawę, ale nic – jak można odczuć w rozmowie – nie jest wstanie zrobić. Ale po kolei.

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 52

pro092017

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .