Wypadek karetki na sygnale w Dębnie
WYDARZENIA - Dębno
środa, 02 grudnia 2009 14:41
karetka5 pojazdów brało udział w wypadku drogowym, do którego doszło dzisiaj ok. godz. 14.30 na krajowej "czwórce" w miejscowości Dębno. Na skrzyżowaniu zderzył się opel tigra z jadącą na sygnale karetką pogotowia. Obydwa pojazdy poruszały się w tym samym kierunku jadąc od Tarnowa. Do uderzenia doszło, kiedy 18-letnia kierująca oplem wykonywał manewr skrętu w lewo. Po zderzeniu oba pojazdy przemieściły się na przydrożny parking, uszkadzając zaparkowane tam trzy pojazdy marki VW Golf. Nieprzytomna kierująca oplem oraz jej młodsza pasażerka trafiły do szpitala. Załoga pogotowia ratunkowego nie odniosła żadnych obrażeń.

 

 
Radni zadecydowali
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 01 grudnia 2009 01:07

Drogę do sprzedaży budynku w Woli Dębińskiej, w którym dawniej mieścił się urząd gminy, otworzyli władzom gminy radni. Mimo podjęcia uchwały sprawa nie jest jednak jeszcze przesądzona. Tuż po głosowaniu zaczęto rozważać… wycofanie się z tego pomysłu i przeznaczenia obiektu na cele publiczne. Chociaż sprzedaż mienia komunalnego to nic nadzwyczajnego, to jednak w przypadku decyzji o przeznaczeniu do zbycia budynku znajdującego się przy drodze krajowej nr 4 emocji było szczególnie dużo. Powód? Obawa, że wraz ze sprzedażą budynku z gminy wyprowadzi się poczta. – Jeśli nie otrzyma możliwości prowadzenia działalności w tym lokalu, zrezygnuje z niej całkowicie – przestrzegał radny Paweł Kraj.

 
Nie będzie masztu w Porąbce Uszewskiej
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 30 listopada 2009 16:50

Mieszkańcy Porąbki Uszewskiej wygrali przed Naczelnym Sądem Administracyjnym batalię o maszt telefonii komórkowej. Sąd podtrzymał stanowisko wojewody małopolskiego uchylające pozwolenie na budowę dla jednego z operatorów telefonicznych wydaną przez starostę brzeskiego. Maszt miał stanąć w Porąbce Uszewskiej w miejscu widokowym, gdzie znajdują się tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Część mieszkańców stanowczo zaprotestowała przeciwko takiemu pomysłowi argumentując, że ustawienie masztu obniży atrakcyjność działek budowlanych i negatywnie wpłynie na walory krajobrazowe okolicy. – Dla Porąbki ma to niebagatelne znaczenie, bo wieś stawia na agroturystykę – tłumaczyła Elżbieta Rzepa, sołtys Porąbki.

 
Orlik Plus jeszcze w tym roku
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 24 listopada 2009 12:54
orlikDo końca roku gotowe zakończona zostanie modernizacja boiska w Porąbce Uszewskiej wykonywana w ramach programu Orlik Plus. Prace obejmują także montaż kolektorów słoneczne służących do ogrzewania wody w łazienkach. Wniosek gminy Dębno o przyznanie dotacji w ramach tego programu został zaakceptowany bez zastrzeżeń, ale nieoczekiwanie inwestycja stanęła pod znakiem zapytania. Zgodnie z wymaganiami programu prace modernizacyjne powinny być sfinalizowane jeszcze w tym roku. Tymczasem na dwa kolejne przetargi nie zgłosił się żaden oferent. W tej sytuacji zdecydowano się skorzystać z możliwości dokonania zamówienia z wolnej ręki, co okazało się skutecznym rozwiązaniem.
 
Udana kwesta
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 03 listopada 2009 18:04
Ponad cztery tysiące złotych zebrano podczas tegorocznej kwesty na cmentarzu w Dębnie. Kolejna, piąta zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków odbywała się przez dwa dni. Do składania datków zachęcali m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy w Dębnie (sekretarz gminy Marian Kurek), kustosz zamku w Dębnie Krystyna Gurgul, wieloletni kierownik zamku w Dębnie Lidia Luchter – Krupińska, dyrektor DCK Andrzej Potępa, radny Wiesław Pach, były sołtys Dębna Marian Migdał. Robili to na tyle skutecznie, że w puszkach uzbierało się ponad 4 tys. zł. Kwota ta w całości będzie przeznaczona na odnowienie zabytkowych nagrobków. Dotychczas hojność odwiedzających groby na cmentarzu w Dębnie pozwoliła wesprzeć renowację Pięty i obelisku Jurgowskiego oraz częściowo kaplicy Jastrzębskich.

Kwesta zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie stała się w ciągu kilku lat stałym elementem dnia Wszystkich Świętych w Dębnie. Datki ofiaruje z roku na rok coraz większa liczba ludzi. – Często słyszymy od nich przy okazji wyrazy poparcia dla akcji, a niektórzy zachęcają do jej kontynuowania – podsumowuje Marian Kurek, Sekretarz Gminy.

[gp]
 
Mieszkańcy wycofali skargę
WYDARZENIA - Dębno
środa, 21 października 2009 22:58
Grupa mieszkańców Dębna wycofała skierowaną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność Wójta Gminy Dębno w związku z odmową wykonania przez gminę przyłączy do sieci kanalizacyjnej dla kilku indywidualnych gospodarstw. To efekt orzeczenia sądu, który w analogicznym przypadku uznał, że to obowiązek mieszkańców, a nie gminy. Grupa mieszkańców Dębna i Porąbki Uszewskiej domagała się od wójta, by na koszt gminy wykonał przyłącza do kanalizacji dla ich gospodarstw. Odmowa z uzasadnieniem, że to nie jest zadanie gminy nie trafiła mieszkańcom do przekonania. Swoich racji postanowili dochodzić w sądzie kierując skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność wójta. Sąd skargi jednak nie rozpatrzy, bo jeszcze przed wyznaczeniem terminu rozprawy mieszkańcy skargę wycofali.
 
Wyróżnienia dla Sołtysów
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 16 października 2009 23:03
Elżbieta Rzepa i Roman Sacha, sołtysi reprezentujący gminę Dębno, znaleźli się wśród laureatów konkursu na najlepszego Sołtysa Województwa organizowanego przez Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Na pełną satysfakcję z zajętego ex aequo trzeciego miejsca nie pozwalają jednak niejasne kryteria oceny. – Chciałabym wiedzieć, co takiego w swoje wsi zrobił zwycięzca konkursu – mówi Elżbieta Rzepa, sołtys Porąbki Uszewskiej. Konkurs, który odbywał się już po raz 11, jest współorganizowany przez województwo małopolskie. Z budżetu województwa zwycięzca otrzymuje czek na 50 tys. zł, a pieniądze mają być przeznaczone na potrzeby wsi reprezentowanej przez sołtysa-zwycięzcę.
 
Ekologiczne laury
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 13 października 2009 16:58
Publiczna Szkoła Podstawowa w Łoniowej zwyciężyła gminną rywalizację, w której pod uwagę bierze się efekty zbiórki odpadów wtórnych. Warto się było trudzić, bo samorząd co roku nagradza najlepszych nagrodą finansową pozwalającą znacznie zmniejszyć koszty wycieczek szkolnych. Rywalizacja pomiędzy szkołami prowadzona jest już od kilku lat. – To forma zwrócenie uwagi na problemy ochrony środowiska i zachęta do takich zachowań, które pozwalają chronić nasze zasoby naturalne – mówi Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno. Co roku szkoły przystępują do współzawodnictwa, którego reguły są proste.
 
<< pierwsza < poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 następna > ostatnia >>

Strona 72 z 77

chemi

pr012018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .