DCK w nowej siedzibie
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 24 marca 2009 22:20
Oddanie Dębińskiemu Centrum Kultury nowej siedziby w Jastwi umożliwiające uruchomienie bogatej oferty zajęć sportowych i kulturalnych okazało się „strzałem w dziesiątkę”. Najlepszy dowód to sięgająca 300 liczba osób, które zdecydowały się z nich skorzystać. Nie bez znaczenia dla tak udanego naboru była zarówno szeroka akcja informacyjna przeprowadzona przez DCK jak również szybkie przygotowanie obiektu do zajęć. – Przeprowadzka zabrała nam niespełna miesiąc, dzięki czemu zajęcia mogliśmy rozpocząć niedługo po oficjalnym oddaniu obiektu do użytku – podkreśla Andrzej Potępa, dyrektor DCK. Satysfakcję z tak dużego zainteresowania propozycjami DCK ma także sołtys Jastwi Tadeusz Hebda. W związku z likwidacją szkoły przeżywał ciężkie chwile wysłuchując od niektórych mieszkańców, że sam jest za to współodpowiedzialny. Dzisiaj przeciwnicy utworzenia siedziby DCK w dawnej szkole kształcącej garstkę uczniów muszą być w defensywie. – Miło patrzeć jak ludzie się garną na zajęcia – cieszy się sołtys Hebda, który często odwiedza DCK.
 
Mniej imprez plenerowych w gminie Dębno
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 06 marca 2009 22:52
Zdecydowanie zmniejszy się w tym roku liczba imprez plenerowych organizowanych przez Dębińskie Centrum Kultury dla mieszkańców. To skutek decyzji Rady Gminy, która reaguje w ten sposób na gospodarczy kryzys i zmianę charakteru pracy DCK. W ubiegłym roku DCK przygotowało 12 imprez plenerowych w różnych sołectwach na terenie Gminy Dębno. W tym roku zaplanowano tylko cztery imprezy. – Komisja po analizie wydatków doszła do wniosku, że należy zredukować liczbę imprez do czterech i wskazała, które należy kontynuować – poinformował Jan Kołodziej, przewodniczy Komisji Finansów wnioskującej do całej rady o przyjęcie tej propozycji. Sugestia, by w kalendarzu pozostały dożynki gminne, Turniej Rycerski w Dębnie, Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Krakowiaczek” oraz Biesiada Agroturystyczna w Porąbce Uszewskiej została przyjęta przez Radę. Do przekonania trafiła radnym argumentacja finansowa. Tłumaczono, że w związku z uruchomieniem w tym roku siedziby DCK w Jastwi i związanymi z tym dużymi kosztami modernizacji i wyposażenia budynku należy poszukać oszczędności. Redukcja imprez uznana została za dobry sposób na zmniejszenie wydatków i propozycja została przyjęta.
 
Połączenie przedszkola i szkoły w Maszkienicach
WYDARZENIA - Dębno
czwartek, 05 marca 2009 13:12
Niższe koszty utrzymania i poprawa warunków opieki nad dziećmi – to główne motywy decyzji samorządu gminy Dębno o połączeniu w przedszkola i szkoły w Maszkienicach oraz przedszkola i szkoły w Łysej Górze. Pomysł o utworzeniu dwóch zespołów przedszkola i szkoły wejdzie w życie od pierwszego września tego roku. Dzisiaj sytuacja przedszkola w Maszkienicach i Łysej Górze jest podobnie. Zarówno jedno jak i drugie korzysta z pomieszczeń należących do ochotniczej straży pożarnej, która z tytułu najmu pobiera czynsz. Pomieszczenia będące do dyspozycji przedszkolaków nie rozpieszczają nadmiarem miejsca, a w pobliskich szkołach w związku ze zmniejszaniem się liczby uczniów jest go wystarczająco dużo. Chcąc obniżyć koszty związane z utrzymaniem dwóch osobnych lokali (dla szkoły i przedszkola) samorządowe władze postanowiły ulokować przedszkolaków i uczniów w jednym obiekcie. – Dzięki temu będzie on w pełni wykorzystany, a wydatki ulegną zmniejszeniu – tłumaczył Grzegorz Brach,. Wójt gminy Dębno. W obu przypadkach część wykorzystywana przez przedszkole będzie dysponować osobnym wejściem oraz większą liczbą pomieszczeń. W efekcie opieka i nauka będzie mogła się odbywać w bardziej komfortowych warunkach.
 
Sprawcy zatrzymani
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 03 marca 2009 12:56
Pod koniec stycznia w Sufczynie dwie młode kobiety pieszo wracają do domu  z dyskoteki. Jest już bardzo późno. Kobiety nawet nie przypuszczają co może ich za chwilę spotkać. Niespodziewanie podchodzi do nich dwóch mężczyzn. Mężczyźni mają założone kaptury na głowy oraz twarze zakryte szalikami. Jeden z nich nagle wyciąga nóż i kierując go w stronę jednej z kobiet żąda od niej wydania telefonu i portfela. Tego samo mężczyźni żądają od drugiej kobiety. Kobiety bojąc się o swoje życie oddają telefony komórkowe i portfel. Pokrzywdzone wracają do domu i informują o wszystkim rodzinę. Niestety obie nie potrafią podać rysopisów sprawców.  Po pewnym czasie działania brzeskich kryminalnych doprowadzają do zatrzymania 16-latka i dwóch 18-latków – mieszkańców gminy Zakliczyn.
 
Utrudnienia na krajowej czwórce
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 16 lutego 2009 16:02
To skutek wypadku, do którego doszło w miejscowości Jastew w gminie Dębno. W zdarzeniu uczestniczył samochód ciężarowy przewożący stalowe rury oraz dwa pojazdy osobowe. Podczas kolizji naczepa przewróciła się do góry kołami, a ładunek rozsypał po jezdni. Sytuacja była groźna, ale ranna jest tylko jedna osoba, podróżująca samochodem osobowym. Natomiast kierowcę TIR-a strażacy musieli wydobywać z wraku kabiny przy pomocy specjalistycznych narzędzi hydraulicznych. Służbom ratunkowym udało się już udrożnić jeden pas jezdni, dzięki czemu ruch odbywa się wahadłowo. Utrudnienia potrwają co najmniej dwie godziny. W tym czasie możliwe są też krótkie, ale całkowite blokady na drodze, zwłaszcza gdy straż pożarna będzie stawiała przewróconą naczepę na koła. Dodajmy, że na miejscu zdarzenia działają zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Brzeska, a także z Tarnowa oraz jeden zastęp ochotników z Jadowniki.
 
Przydomowe oczyszczalnie w gminie Dębno
WYDARZENIA - Dębno
środa, 11 lutego 2009 21:25
Samorząd gminy Dębno pomoże mieszkańcom zainteresowanym budową przydomowych oczyszczalni ścieków. Do ich dyspozycji będzie zakupiono przez gminę dokumentacja techniczna i fachowe doradztwo przy budowie oczyszczalni. Pomoc gminy pozwoliłaby maksymalnie zmniejszyć koszty związane z budową przydomowej oczyszczalni. Dokumentacja techniczna wraz ze specjalistycznym doradztwem to spory wydatek. Gmina zapisała w tegorocznym budżecie 25 tys. zł na ten cel. Potencjalni inwestorzy mieliby ten problem z głowy, ponieważ dokumentacja byłaby im udostępniania nieodpłatnie. Po ich stronie pozostawałyby jedynie koszty zakupu urządzenia oscylujące w granicach 5 tys. zł.
 
Plan zagospodarowania przestrzennego w sieci
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 09 lutego 2009 14:28
Plan zagospodarowania przestrzennego gminy Dębno dostępny jest w Internecie. – Jesteśmy czwartą gminą w Polsce, która w ten sposób znacznie ułatwi życie przedsiębiorcom jak i osobom indywidualnym – komentuje Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno. Plan dostępny jest on-line na oficjalnej stronie gminy www.gminadebno.pl. Jest na tyle szczegółowy, że mając numer działki można natychmiast zorientować się jakie jest jej przeznaczanie. Poruszanie się po planie ułatwiają także towarzyszące mu zdjęcia lotnicze. – Dzięki temu inwestor nie ruszając się z domu może zasięgnąć informacji o wielkości i położeniu działek przeznaczonych pod konkretną działalność czy to przemysłową, usługową lub turystyczną. Plan pozwoli uzyskać wiedzę o ich wielkości i otoczeniu. – Do tej pory zdobycie tych informacji wymagało wizyty w urzędzie i zaopatrzenia się w wypis i wyrys działek. Teraz każdy może to zrobić o dowolnej porze, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu – dodaje wójt Gminy Dębno.
 
400 tyś. na drogi w gminie Dębno
WYDARZENIA - Dębno
niedziela, 08 lutego 2009 14:33
Latem tego roku na terenie gminy Dębno planowany jest remont i modernizacja trzech kilometrów dróg gminnych. To efekt decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przyznaniu gminie 400 tys. zł dotacji na odbudowę zniszczonych nawierzchni. Promesę potwierdzającą taką skalę wsparcia finansowego państwa dla gminy wójt Grzegorz Brach odebrał z rąk wicepremiera Grzegorza Schetyny. Kwota ta stanowić będzie maksymalnie 80 procent ogólnych kosztów planowanych na terenie gminy robót modernizacyjnych na drogach.
 
<< pierwsza < poprzednia 71 72 73 74 75 następna > ostatnia >>

Strona 73 z 75

pro092017

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .