Udana kwesta
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 03 listopada 2009 18:04
Ponad cztery tysiące złotych zebrano podczas tegorocznej kwesty na cmentarzu w Dębnie. Kolejna, piąta zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków odbywała się przez dwa dni. Do składania datków zachęcali m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy w Dębnie (sekretarz gminy Marian Kurek), kustosz zamku w Dębnie Krystyna Gurgul, wieloletni kierownik zamku w Dębnie Lidia Luchter – Krupińska, dyrektor DCK Andrzej Potępa, radny Wiesław Pach, były sołtys Dębna Marian Migdał. Robili to na tyle skutecznie, że w puszkach uzbierało się ponad 4 tys. zł. Kwota ta w całości będzie przeznaczona na odnowienie zabytkowych nagrobków. Dotychczas hojność odwiedzających groby na cmentarzu w Dębnie pozwoliła wesprzeć renowację Pięty i obelisku Jurgowskiego oraz częściowo kaplicy Jastrzębskich.

Kwesta zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie stała się w ciągu kilku lat stałym elementem dnia Wszystkich Świętych w Dębnie. Datki ofiaruje z roku na rok coraz większa liczba ludzi. – Często słyszymy od nich przy okazji wyrazy poparcia dla akcji, a niektórzy zachęcają do jej kontynuowania – podsumowuje Marian Kurek, Sekretarz Gminy.

[gp]
 
Mieszkańcy wycofali skargę
WYDARZENIA - Dębno
środa, 21 października 2009 22:58
Grupa mieszkańców Dębna wycofała skierowaną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność Wójta Gminy Dębno w związku z odmową wykonania przez gminę przyłączy do sieci kanalizacyjnej dla kilku indywidualnych gospodarstw. To efekt orzeczenia sądu, który w analogicznym przypadku uznał, że to obowiązek mieszkańców, a nie gminy. Grupa mieszkańców Dębna i Porąbki Uszewskiej domagała się od wójta, by na koszt gminy wykonał przyłącza do kanalizacji dla ich gospodarstw. Odmowa z uzasadnieniem, że to nie jest zadanie gminy nie trafiła mieszkańcom do przekonania. Swoich racji postanowili dochodzić w sądzie kierując skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność wójta. Sąd skargi jednak nie rozpatrzy, bo jeszcze przed wyznaczeniem terminu rozprawy mieszkańcy skargę wycofali.
 
Wyróżnienia dla Sołtysów
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 16 października 2009 23:03
Elżbieta Rzepa i Roman Sacha, sołtysi reprezentujący gminę Dębno, znaleźli się wśród laureatów konkursu na najlepszego Sołtysa Województwa organizowanego przez Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Na pełną satysfakcję z zajętego ex aequo trzeciego miejsca nie pozwalają jednak niejasne kryteria oceny. – Chciałabym wiedzieć, co takiego w swoje wsi zrobił zwycięzca konkursu – mówi Elżbieta Rzepa, sołtys Porąbki Uszewskiej. Konkurs, który odbywał się już po raz 11, jest współorganizowany przez województwo małopolskie. Z budżetu województwa zwycięzca otrzymuje czek na 50 tys. zł, a pieniądze mają być przeznaczone na potrzeby wsi reprezentowanej przez sołtysa-zwycięzcę.
 
Ekologiczne laury
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 13 października 2009 16:58
Publiczna Szkoła Podstawowa w Łoniowej zwyciężyła gminną rywalizację, w której pod uwagę bierze się efekty zbiórki odpadów wtórnych. Warto się było trudzić, bo samorząd co roku nagradza najlepszych nagrodą finansową pozwalającą znacznie zmniejszyć koszty wycieczek szkolnych. Rywalizacja pomiędzy szkołami prowadzona jest już od kilku lat. – To forma zwrócenie uwagi na problemy ochrony środowiska i zachęta do takich zachowań, które pozwalają chronić nasze zasoby naturalne – mówi Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno. Co roku szkoły przystępują do współzawodnictwa, którego reguły są proste.
 
Aktualizacja ewidencji
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 05 października 2009 14:31
Wyższe podatki lokalne w gminie Dębno mogą być efektem przeprowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Brzesku aktualizacji ewidencji gruntów i budynków. Zastosowanie dokładniejszej metody obliczeniowej spowodowało, że właścicielom nieruchomości „przybyło” lub „ubyło” gruntów w granicach od 1 do 5 arów. Wprowadzanie w życie tak zwanego zmodernizowanego operatu ewidencji gruntów Powiat Brzeski rozpoczął od gminy Dębno. Potem faktyczna wielkość gruntów obliczona zostanie na nowo także dla innych gmin. Na podstawie zaktualizowanych danych gminy przygotują z kolei zaktualizowane nakazy płatnicze podatku od nieruchomości i podatku rolnego.
 
Edukacja sześciolatków
WYDARZENIA - Dębno
niedziela, 30 sierpnia 2009 18:30
Edukacja sześciolatków, do której zachęca Ministerstwo Edukacji Narodowej, w gminie Dębno nie cieszy się zainteresowaniem. Spośród ponad 170 dzieci w wieku sześciu lat we wrześniu do szkoły pójdzie zaledwie pięcioro. Marek Gurgul, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli, podkreśla, że akcja informacyjna zgodnie z ministerialnym zaleceniem objęła całą gminę. – Dyrektorzy szkół organizowali specjalne spotkania dla rodziców dzieci w wieku sześciu lat i informowali o możliwości rozpoczęcia przez nich edukacji jeszcze w tym roku – zaznacza. Rodzicom przedstawiono także szczegółowo założenia leżące u podstaw inicjatywy rozpoczęcia nauki o rok wcześniej niż dotąd i prezentowano zalety takiego systemu.
 
Fundusz Sołecki w gminie Dębno
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 24 sierpnia 2009 14:13
Fundusz Sołecki będą mieli do dyspozycji mieszkańcy gminy Dębno już w przyszłym roku. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy poszczególnych wsi będą mogli według własnego uznania dysponować większą niż do tej pory częścią pieniędzy budżetu gminy. Fundusz to efekt ustawy przyjętej przez Sejm, która w swoim zamierzeniu ma dawać większe możliwości podejmowania decyzji finansowych mieszkańcom wsi. Do tej pory sołectwa otrzymywały część pieniędzy budżetu gminy do własnej dyspozycji, ale zwykle pojawiały się w tym kontekście narzekania, że to znikome środki niepozwalające faktycznie wpływać znacząco na rozwój wsi. Rząd mając te uwagi na względzie postanowił dać samorządom możliwość zwiększenia tej puli. Czy to faktycznie nastąpi – zależy od radnych. Przykładowo Brzesko z tej możliwości nie korzysta, ale w gminie Dębno radni postanowili podzielić się budżetowymi pieniędzmi i pozostawiać ich część, nawet w wyższej wysokości niż to gwarantuje ustawa, do dyspozycji mieszkańcom poszczególnych sołectw.
 
Promesa dla gminy Dębno
WYDARZENIA - Dębno
sobota, 01 sierpnia 2009 17:53
Trzysta tysięcy złotych na usuwanie skutków niedawnej powodzi otrzymała Gmina Dębno. – To zdecydowanie mniej niż wartość strat spowodowanych przez żywioł, ale docenić trzeba szybką reakcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – komentuje Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno. Przypomnijmy, że wskutek powodzi na terenie gminy Dębno zniszczonych zostało wiele dróg, mostków i przepustów, a wielkość strat oceniono na blisko 2 mln zł. Mimo że pomoc z MSWiA pozwoli na likwidację tylko części z nich samorządowcy są umiarkowanie zadowoleni. – Ważne, że decyzje podjęto szybko i już niebawem będziemy mogli wykorzystać przyznane gminie pieniądze – mówi wójt Grzegorz Brach.
 
<< pierwsza < poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 następna > ostatnia >>

Strona 75 z 79

db2018plakat

pr0502018b

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .