Fundusz Sołecki w gminie Dębno
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 24 sierpnia 2009 14:13
Fundusz Sołecki będą mieli do dyspozycji mieszkańcy gminy Dębno już w przyszłym roku. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy poszczególnych wsi będą mogli według własnego uznania dysponować większą niż do tej pory częścią pieniędzy budżetu gminy. Fundusz to efekt ustawy przyjętej przez Sejm, która w swoim zamierzeniu ma dawać większe możliwości podejmowania decyzji finansowych mieszkańcom wsi. Do tej pory sołectwa otrzymywały część pieniędzy budżetu gminy do własnej dyspozycji, ale zwykle pojawiały się w tym kontekście narzekania, że to znikome środki niepozwalające faktycznie wpływać znacząco na rozwój wsi. Rząd mając te uwagi na względzie postanowił dać samorządom możliwość zwiększenia tej puli. Czy to faktycznie nastąpi – zależy od radnych. Przykładowo Brzesko z tej możliwości nie korzysta, ale w gminie Dębno radni postanowili podzielić się budżetowymi pieniędzmi i pozostawiać ich część, nawet w wyższej wysokości niż to gwarantuje ustawa, do dyspozycji mieszkańcom poszczególnych sołectw.
 
Promesa dla gminy Dębno
WYDARZENIA - Dębno
sobota, 01 sierpnia 2009 17:53
Trzysta tysięcy złotych na usuwanie skutków niedawnej powodzi otrzymała Gmina Dębno. – To zdecydowanie mniej niż wartość strat spowodowanych przez żywioł, ale docenić trzeba szybką reakcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – komentuje Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno. Przypomnijmy, że wskutek powodzi na terenie gminy Dębno zniszczonych zostało wiele dróg, mostków i przepustów, a wielkość strat oceniono na blisko 2 mln zł. Mimo że pomoc z MSWiA pozwoli na likwidację tylko części z nich samorządowcy są umiarkowanie zadowoleni. – Ważne, że decyzje podjęto szybko i już niebawem będziemy mogli wykorzystać przyznane gminie pieniądze – mówi wójt Grzegorz Brach.
 
Grzywna za nielegalny przyłącz
WYDARZENIA - Dębno
czwartek, 30 lipca 2009 08:07
Karę grzywny od 300 do 600 zł za niepodłączenie się do sieci kanalizacyjnej nałożył Sąd Grodzki w Brzesku na kilku mieszkańców Gminy Dębno. – To wyraźny sygnał ostrzegawczy dla wszystkich, którzy odprowadzają ścieki na dziko i zatruwają środowisko – komentuje Grzegorz Brach, wójt gminy Dębno.
Wyrok to efekt skierowania sprawy do sądu przez gminę. Dotyczy on osób, które mimo posiadania takiej możliwości nie tylko nie były podłączone do sieci kanalizacyjnej, ale też nie miały podpisanych umów na wywóz ścieków. – Wcześniej te same osoby złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wzywając wójta do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. W przesłanym gminie postanowieniu sąd skargę na bezczynność wójta odrzucił – dodaje Grzegorz Brach.
 
Pacjenci w obronie lekarza
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 28 lipca 2009 23:37
To jest świetny lekarz, nie zwalniające go dyscyplinarnie - pod tym dramatycznym apelem podpisało się  ponad 2 tysiące mieszkańców gminy Dębno. Co ciekawe bronią lekarza, mimo tego, że kilka tygodni temu przyjmował chorych w Ośrodku Zdrowia mając ponad 2,5 promil alkoholu. Kara będzie, jaka tego jeszcze nie wiadomo- mówią władze szpitala i prokuratura. Mało takich lekarzy jest z takim  podejściem, leczył dorosłych, dzieci, chodziło się do niego bezstresowo- mówi mieszkanka Dębna, Inna dodaje - Byłam tutaj częstym gościem i nigdy od niego nie czułam alkoholu. Pod listem poparcia podpisało się ponad 2 tysiące osób. Niemal wszyscy pacjenci bronią 64 letniego lekarza.
 
Uszkodzony gazociąg
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 28 lipca 2009 17:23
Policja i prokuratura wyjaśnia, dlaczego podczas prac prowadzonych na terenie jednej z posesji w Łysej Górze został uszkodzony gazociąg. Kilkudziesięciu mieszkańców zostało ewakuowanych, ponieważ istniała groźba wybuchu.
Późny wieczór. Do drzwi słychać pukanie a w powietrzu czuć zapach gazu. - Przyszedł strażak i powiedział, że musimy się ewakuować relacjonuje Andrzej Franczyk, mieszkaniec Łysej Góry. Swoje domy musiało opuścić kilkadziesiąt osób. - Część  przewieźliśmy do rodzin, tych co nie mieli pobliżu żadnych krewnych lub znajomych umieściliśmy w internacie- mówi Bogdan Bibro, Komendant OSP w Łysej Górze. Wszystko przez uszkodzony gazociąg. Najprawdopodobniej uszkodzony został podczas prowadzonych prac ziemnych. Koparka zahaczyła o rurę robiąc w niej spore pęknięcie.- Nasze urządzenia pokazały obecność gazu w atmosferze- mówi mł. bryg. Dariusz Pęcak, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.  Było go tak dużo, że istniała groźba wybuchu. Aby nie dopuścić do eksplozji - zastosowano specjalne kurtyny wodne. Strażacy i pracownicy pogotowia gazowego przez kilka godzin  usuwali awarię. Teraz prokurator wraz z policją bada okoliczności zdarzenia. Sprawdzają, czy prace były prowadzone legalnie.
 
Jeśli na grzyby... to do gminy Dębno
WYDARZENIA - Dębno
środa, 22 lipca 2009 08:19
Na rzadki okaz koźlarza czerwonego popularnie  zwanego 'osicokiem' natrafił Piotr Bodzioch z Porąbki Uszewskiej. Znalazł go trzeciego lipca w zagajniku brzozowym obok drogi asfaltowej łączącej Dębno z Godowem. Znawcy mówią, że po prawdziwkach to najbardziej poszukiwany grzyb. Charakteryzuje się bardzo dobrym smakiem i wspaniałym aromatem. Bardzo dobrze nadaje się do marynowania i duszenia. W takich rozmiarach jak ten raczej niespotykany.
 
Warsztaty ceramiczne
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 20 lipca 2009 17:16
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ceramiczne warsztaty zorganizowano w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze. 120 uczestniczących w nich dzieci przekonało się, że z kawałka gliny może powstać, na przykład, wazon będący ozdobą stołu. Trzydniowe warsztaty według autorskiego programu Julii Flis okazały się szczególnie interesujące dla nastolatków. W trakcie zajęć poznały one technikę formowania i zdobienia gliny specjalnymi farbami. Do ich dyspozycji były nie tylko materiały ceramiczne, ale także niezbędna narzędzia i urządzenia do wypalania prac. ZSTiO nieprzypadkowo był miejscem prowadzenia warsztatów. Szkoła ma długoletnie tradycje edukacyjne w zakresie ceramiki artystycznej.
 
Strażacy zrezygnowali z diet
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 13 lipca 2009 17:08
Strażacy z Gminy Dębno zrezygnowali z należnych im diet za wyjazdy i udział w akcji związanych z powodzią. – To piękny gest dobitnie świadczący o tym, że bezinteresowna pomoc to dla nich wartość najważniejsza – komentuje Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno. Jeszcze w tym roku stosując postanowienia ustawy Rada Gminy Dębno przyjęła uchwalę, w której określiła stawki diet dla strażaków-ochotników uczestniczących w akcjach ratunkowych. Przyjęto, że za godzinę pracy strażacy otrzymywać będą ekwiwalent w wysokości 5, 10 lub 15 zł. Najwyższa stawka obowiązuje w przypadku udziału w akcji pożarniczej na terenie gminy Dębno, 10 zł to stawka za udział w innej akcji ratunkowej, a na 5 zł wyceniono udział w szkoleniach. Zgodnie z intencją twórców ustawy pieniądze te miały zrekompensować strażakom utratę zarobków w związku z udziałem w akcjach ratowniczych.
 
<< pierwsza < poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 następna > ostatnia >>

Strona 77 z 80

wybory2018

Hubert-2018-strona-768x1085 kopia

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .