W sieci za darmo
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 06 stycznia 2009 01:45
Wioska internetowa powstała w Łysej Górze. Wspólnym wysiłkiem samorządu, parafii i organizacji pozarządowej uruchomiono centrum wyposażone w kilka stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, z których nieodpłatnie będzie można korzystać przez sześć dni w tygodniu. Lokalu użyczyła parafia oddając do tego celu pomieszczenie w domu parafialnym znajdujące się nieopodal kościoła. O sprzęt komputerowy zadbała gmina, a w urządzeniu całości pomogli przedstawiciele HDK „Krakus” i Akcji Katolickiej. Ze sprzętu korzystać będzie mógł każdy, kto tylko odczuwać będzie taką potrzebą. Stanowiska będą do dyspozycji przez sześć dni w tygodniu od poniedziałku do soboty przez 30 godzin tygodniowo. Centrum znajdować się będzie pod opieką przeszkolonego pracownika. Dzięki niemu mieszkańcy Łysej Góry nie dysponujący własnym komputerem i dostępem do sieci będą mogli bez przeszkód korzystać m.in. z programów edukacyjnych będących do dyspozycji samorządu lub też za pośrednictwem sieci zapoznać się z ofertą szkoleniową umożliwiająca podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Internet będzie też do dyspozycji uczniów szukających w nim materiałów niezbędnych do nauki.
 
Przedszkolanka z objawami sepsy
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 02 stycznia 2009 20:18
Przymusową kurację antybiotykami przeszły przedszkolaki z Maszkienic. Opiekująca się nimi nauczycielka w ciężkim stanie trafiła do szpitala z podejrzeniem zakażenia meningokokami. Obecnie trwają badania w Klinice Chorób Zakaźnych w Krakowie. Lekarze rodzinni z powiatu brzeskiego zostali poinformowani, aby pacjentów, którzy zgłaszają się z objawami grypy dodatkowo przepytali, bo chora kobieta bawiła się w drugi dzień świąt na jednej z brzeskich dyskotek. -Do brzeskiego szpitala z gorączką, wymiotami oraz wysypką trafiła młoda kobieta- mówi Adam Smoucha, zastępca dyrektora placówki. Ponieważ była ona pracownicą przedszkola w Maszkienicach został powiadomiony inspektorat sanitarny, a także wszyscy lekarze rodzinni, bowiem kobieta bawiła się na jednej z brzeskich dyskotek- mówi lekarz Jarosław Zachara. Lekarze uspokajają jednak, że nie ma powodów do paniki.
 
Łysa Góra: Nowa siedziba przedszkola
WYDARZENIA - Dębno
czwartek, 01 stycznia 2009 15:30

Nową siedzibę będzie mieć po feriach przedszkole w Łysej Górze w gminie Dębno. Ciasne pomieszczenia w remizie OSP zostaną zastąpione przestronnymi salami w budynku szkoły podstawowej. O nowym lokalu dla przedszkola mówiło się już od dawna, ale dopiero teraz pojawiła się możliwość przeprowadzki. Zmniejszająca się liczba dzieci w szkole umożliwiła wykorzystanie części pomieszczeń na potrzeby przedszkola. Wskutek przeprowadzonego remontu w części budynku urządzono dwie sale o powierzchni 50 i 45 metrów kwadratowych, a także szatnię oraz łazienkę. Do przedszkola prowadzi osobne wejście, a wszystkie pomieszczenia wyposażone są w centralne ogrzewanie. W efekcie kosztem 126 tys. zł wydanych z budżetu gminy zdecydowanie poprawiono najmłodszym oraz ich nauczycielom warunki nauki. Dotychczas korzystali oni z gościnności remizy OSP w Łysej Górze, która nie była w stanie zapewnić dzieciom warunków zgodnych z obowiązującymi dzisiaj standardami.

 
Cyfrowa mapa w urzędzie
WYDARZENIA - Dębno
niedziela, 28 grudnia 2008 20:52
Przyśpieszenie wydawania decyzji administracyjnych i ułatwienia w przygotowywaniu dokumentacji potrzebnej do modernizacji i remontów dróg to główne korzyści płynące z mapy drogowej Gminy Dębno opracowanej według najnowocześniejszej technologii. Za nieco ponad 60 tys. zł gmina dysponuje niezwykle dokładną ewidencją 130 km dróg. Firma, która wygrała przetarg na tę usługę, przygotowała opracowanie w formie mapy cyfrowej i analogowej. Zawiera ona wszelkie informacje niezbędne przy projektowaniu inwestycji drogowych takie jak: długość i szerokość drogi oraz pobocza, odległość ogrodzenia domów od drogi, liczba i wielkość przepustów, szerokość rowów itp. Uzyskanie tak szczegółowych informacji było możliwe dzięki zastosowaniu metody zdjęć sekwencyjnych wykonywanych za pomocą pięciu kamer filmujących obraz drogi z samochodu. Pozwoliło to uzyskać najbardziej szczegółowe informacje o drogach, które teraz będą wykorzystywane przy wydawaniu decyzji administracyjnych i planowaniu inwestycji drogowych w gminie.
 
Łysa Góra: Oszczędniej i efektywniej
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 22 grudnia 2008 22:03
Zmniejszenie zużycia energii przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności pracy taki jest efekt modernizacji kotłowni w Szkole Podstawowej w Łysej Górze. Samorząd Gminy Dębno mógł sobie na to pozwolić, bo pieniądze na ten cel w większość pozyskał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Dotychczas ogrzewanie szkoły zapewniały eksploatowane od kilkunastu lat kotły gazowe, których główną wadą było duże zużycie energii. Zastąpiono je także gazowymi, ale znacznie bardziej nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi, które nie dość, że do ogrzewania budynku potrzebują znacznie mniej energii, to jeszcze są znacznie mniejsze i zajmują bardzo mało miejsca. Wymiana kosztowała ponad 131 tys. zł, ale gmina z własnego budżetu nie musiała zbyt wiele do tego dokładać. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wsparł operację kwotą 107 tys. zł. Wydatek zresztą powinien się szybko zwrócić. Rachunki płacone dotychczas przez szkołę za ogrzewania będą teraz wyraźnie niższe.
 
Sąd ukarał mieszkańców za nielegalne ścieki
WYDARZENIA - Dębno
sobota, 20 grudnia 2008 15:17

Ośmiu mieszkańców gminy Dębno zostało ukaranych przez Sąd Grodzki w Brzesku kara grzywny za brak wiarygodnych dokumentów poświadczających pozbywanie się ścieków w sposób legalny i zgodny z zasadami ochrony środowiska. Sąd wymierzył im kary w wysokości od 100 do 500 zł obarczając ich ponadto z reguły znacznie wyższymi karami postępowania sądowego. Ukarani nie byli albo włączeni do sieci kanalizacyjnej mimo posiadania technicznych możliwości albo nie mieli umowa z firmą zajmują się odbiorem i wywozem ścieków do oczyszczalni. Samorządowi pracownicy zwracali każdemu z tych mieszkańców uwagę na konieczność rozwiązania problemu i odprowadzania ścieków zgodnie z obowiązującym prawem. Po tym jak wielokrotne monity w sprawie pozostały bez echa, musieli powiadomić o sprawie policję. Wskutek wszczętego przez funkcjonariuszy postępowania sprawy trafiły do Sądu Grodzkiego.

 
<< pierwsza < poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 następna > ostatnia >>

Strona 99 z 99

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .