Centrum gminy zmienia się nie do poznania
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 18 sierpnia 2012 22:01

Blisko trzysta tysięcy złotych będzie kosztowało urządzenie nowoczesnego placu zabaw przed szkołą Podstawową w Gnojniku. – To obiekt, który urządzamy nie tylko dla uczniów, ale dla całej gminnej społeczności czy turystów – mówi nam wójt Gnojnika, Sławomir Paterek. Prace rozpoczęły się niedawno, ale wszystko wskazuje na to, że za kilka tygodni (około miesiąc) zostanie on oddany do użytku. Oczywiście zmieni się przez to centrum gminy: zagospodarowany teren przed szkołą, to kolejny element dbania o centrum Gnojnika. Jak nam mówi wójt paterek plac zabaw w centrum Gnojnika, budowany jest  w ramach rządowego projektu „Radosna Szkoła” . – Dyrektor szkoły przygotowała wniosek, został on pozytywnie oceniony przez ekspertów przyznających środki, „tak” projektowi powiedzieli także radni naszej gminy, którzy zapewnili środki własne – mówi nam gospodarz gminy. Budowlańcy realizujący zadanie przygotowują właśnie teren o łącznej powierzchni ok. 500 metrów kwadratowych,  na którym już wkrótce staną ławeczki oraz liczne sprzęty zabawowo-rekreacyjne (m.in. huśtawka, baszta, piaskownica, Konik Polny). - Łączny koszt realizacji inwestycji wyniesie 276 tys. zł, z czego ponad 115 tys. zł przekazanych zostanie naszej gminie z funduszy rządowych przeznaczonych na program „Radosna Szkoła” - mówi wójt. Warto dodać, że przy okazji remontowane są sanitariaty w SP w Gnojniku. Władze gminy maja kolejne pomysły na zagospodarowanie centrum wsi. Wójt Sławomir Paterek chce podpisać porozumienie z parafia i przejąc parking, znajdujący się vi – a – vis szkoły. – W przyszłości chcielibyśmy zagospodarować ten teren, aż do Rzeki. Mamy także plany związane z dokończeniem inwestycji koło parku, budową nowego chodnika. Mam nadzieję, że w najbliższych latach te zamiary inwestycyjne uda się nam wykonać – mówi.

 
Lepsze drogi do pól uprawnych
WYDARZENIA - Gnojnik
czwartek, 16 sierpnia 2012 22:32

Ponad 70 tysięcy złotych przeznaczył samorząd Gnojnika na budowę tak zwanych dróg transportu rolnego. Samorząd skutecznie zabiegał o pieniądze na ten cel, którymi dysponuje marszałek Małopolski. Jak nam mówi wójt Gnojnika Sławomir paterek dzięki temu, że gmina Gnojnik podpisała umowę na rekultywację trzech odcinków dróg w miejscowościach Gosprzydowa, Gnojnik i Uszew, ich remont stanie się faktem. - Kwotę wykonania zadania po zakończeniu procedur przetargowych ustalono na ponad 70 tys. zł. Inwestycję wykona P.P.U.H. "TRANS-BET" S.J – mówi nam wójt Sławomir Paterek. Przyznane środki to oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale trudno też bez corocznego wsparcia ze strony Zarządu Województwa wyobrazić sobie modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w małopolskich gminach. -  Z roku na rok realizujemy określony zakres i dzięki temu stan dróg rolnych ulega sukcesywnej poprawie – podkreśla wójt paterek. W tym roku wartość dotacji wynosiła od 6 do 100 tysięcy złotych. To większe środki niż w latach ubiegłych. Jak zapewnia Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego jest to efekt skuteczniejszego ściągania opłat za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Jego zdaniem w latach następnych gminy mogą spodziewać się jeszcze większych środków na ten cel.

 
Dożynki w gminie Gnojnik
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 14 sierpnia 2012 21:35

Czas dożynek wystartował. W gminie Gnojnik, gospodarzem uroczystości, będzie Lewniowa. – Rolnictwo zmienia się, ale nadal odgrywa w naszej gminie ogromna rolę. Dożynki to nie tylko czas podziękowania za plony, ale także okazja, by podziękować tym, którzy dbają o to, aby nie zabrakło nam chleba powszedniego – mówi Sławomir Paterek, wójt Gnojnika.

 
Przygotowania do Dożynek Wojewódzkich
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 13 sierpnia 2012 22:00

Anastazja Rzepa i Marian Kurek pełnić będą obowiązki starostów, podczas dożynek wojewódzkich zaplanowanych na 2 września w Porąbce Uszewskiej. - To dla nas zaszczyt, że możemy reprezentować gminę podczas wydarzenia, którego nie było tutaj nigdy dotąd - podkreśla Marian Kurek będący równocześnie sekretarzem gminy. Zarówno Anastazja Rzepa jak i Marian Kurek w roli starostów będą debiutować. Nieobca jest im za to praca w rolnctwie i społeczne zaangażowanie. Mieszkająca w Porąbce Uszewskiej Anastazja Rzepa wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni przekraczającej nieco 5 ha specjalizujące się w sadownictwie. Wychowuje 3,5 letnią córkę Anielę i samodzielnie od 8 lat zajmuje się agroturystyką. Do dyspozycji ma osiem miejsc noclegowych i gościła już u siebie turystów z różnych części Polski, a także turystów z Francji, Austrii czy Niemiec. Poza pracą zawodową angażuje się także w działalność społeczną jako członek Stowarzyszenia "Dębowe Wrota". W wolnym czasie chętnie oddaje się turystyce górskiej preferując zwłaszcza wypady w polskie Tatry. Chętnie gotuje i piecze wymyślając przy tym wiele oryginalnych kulinarnych przepisów. Na własne potrzeby piecze chleb.

 
Wojewódzkie laury dla samorządu
WYDARZENIA - Gnojnik
czwartek, 09 sierpnia 2012 22:18

liderzykulturyTytułem Lidera Kultury ma prawo legitymować się gmina Gnojnik. Podczas gali - II Edycji Plebiscytów Euro-Gmina, Euro-Powiat województwa małopolskiego, przyznano nagrody w kilku kategoriach. Wójt Gnojnika Sławomir Paterek odebrał statuetkę kategorii Kultura. Zdaniem kapituły przyznającej laury: Gmina Gnojnik z dumą kultywuje dawne regionalne obyczaje, a zarazem jest otwarta na sztukę nowoczesną. - I właśnie za tę różnorodność kulturową Kapituła Plebiscytu uhonorowała naszą gminę tytułem i certyfikatem EURO-GMINA w kategorii Kultura - mówi wójt Paterek. Podczas gali towarzyszyła mu Ewa Świerczek, dyrektor Centrum Kultury. - To właśnie Centrum Kultury, jako placówka inicjująca i organizująca mniejsze i większe imprezy od wielu lat z pasją tworzy kulturalny krajobraz naszej małej Ojczyzny. W budynkach świetlic i bibliotek tworzą się i rozwijają kulturalne inicjatywy. W tym miejscu wypada więc podziękować pracownikom Centrum Kultury, a także wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój kultury w naszej gminie za poświęcony czas, niespożytą energię oraz kreatywność – zauważa wójt gminy. Jego zdaniem kilka imprez na trwałe wpisało się w krajobraz kulturalny powiatu i województwa. – Dni Gminy, Dożynki Gminne czy Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia to sztandarowe imprezy w naszej gminie – mówi nam gospodarz Gnojnika.

 
Plac zabaw z unijnej dotacji
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 06 sierpnia 2012 22:02

placzabawPrzy budynku wielofunkcyjnym w Zawadzie Uszewskiej oddano do użytku nowocześnie urządzony plac zabaw. – Kosztował blisko 60 tysięcy złotych. To środki, które w znakomitej większości otrzymaliśmy w ramach unijnego programu Leader + - mówi wójt Gnojnika, Sławomir Paterek.

 
107. urodziny Jadwigi Chochlińskiej
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 27 lipca 2012 21:46

ptr_2768Jadwiga Chochlińska z Lewniowej, w gminie Gnojnik, obchodziła dzisiaj… 107 urodziny. To obecnie najstarsza mieszkanka powiatu brzeskiego i jednocześnie jedna z najstarszych osób w Polsce. Nie zabrakło kwiatów, gratulacji i odśpiewanych przez rodzinę i gości życzeń: dwustu lat…

 
Ponad 2200 godz. dodatkowych zajęć edukacyjnych
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 27 lipca 2012 16:32

Wójt Gminy Gnojnik podpisał umowę na realizację projektu edukacyjnego „Nowe szanse – łatwiejszy start w edukacji” finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W dodatkowych zajęciach edukacyjnych będą mogli wziąć udział uczniowie klas I –III ze wszystkich szkół podstawowych w Gminie Gnojnik. W puli ponad 2 200 godzin znajdą się zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz zajęcia rozwijające indywidualne predyspozycje i umiejętności uczniów. Bogata oferta zajęć dostosowana jest do możliwości edukacyjnych dzieci, dzięki czemu słabsi uczniowie będą mogli zniwelować dotychczasowe braki w nauce. Nadrobienie edukacyjnych zaległości da dzieciom poczucie bezpieczeństwa oraz wpłynie dodatnio na ich samoocenę. Natomiast uczniowie zdolni staną przed szansą rozwijania swoich umiejętności oraz poszerzania wiedzy.

 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 następna > ostatnia >>

Strona 43 z 53

db2018plakat

pr0502018b

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .