Kolędowali maleńkiemu
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 18 stycznia 2013 00:00

Tradycyjnie już koncerty kolęd i pastorałek cieszą się w gminie Gnojnik spora popularnością. Nie inaczej było niedzielne popołudnie, 13 stycznia kiedy to w Dom Strażaka w Gosprzydowej rozbrzmiał melodiami kolęd i wesołych pastorałek. Tego dnia bowiem Centrum Kultury zorganizowało koncert bożonarodzeniowy, który już od lat uświetniają gminne talenty muzyczne.Tym razem chwałę Dzieciątku Jezus wyśpiewywały znane lokalne zespoły: "Fantazja", "Holidays" i Schola z Lewniowej. Ich muzykę przeplatały wesołe popisy grup kolędniczych - "Bajarzy" z Lewniowej i "Kolędników znad Uszwicy". Młodzież z Lewniowej pomimo tremy zaprezentowała wysoki poziom gry aktorskiej. Śmiech i śpiew naznaczyły spotkanie. Kolędnicy z Uszwi zaś jak zwykle rozbawili publikę i przypomnieli dawne tradycje. Śmiech i poruszenie wywoływały krążące po sali Śmierci i diabełki - o ile te pierwsze groźnie zaglądały publiczności w oczy, o tyle te drugie ochoczo wskakiwały zwłaszcza paniom na kolana. Na zakończenie spotkania wszyscy chwycili się za ręce, by wyśpiewać wraz z zespołem "Holidays" piękne słowa "Przekażcie sobie znak pokoju".

 
Gnojnik: Ferie z kulturą
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 14 stycznia 2013 22:41

Bardzo atrakcyjny program dla dzieci i młodzieży przygotowało Centrum Kultury w Gnojniku i podległe jej świetlice. Po szaleństwach na śniegu warto wybrać się do kina, teatru czy na basen, pograć w gry i zabawy integracyjne albo wziąć udział w zajęciach twórczych. Takie atrakcje przygotowały dla naszych dzieci gminne świetlice. Zapisy przyjmowane są do 11 stycznia. Centrum Kultury w Gnojniku tradycyjnie przygotowało wiele atrakcji. Zapisy przyjmowane są do 11 stycznia 2013 roku w Centrum Kultury i świetlicach wiejskich. Na pierwsze spotkanie – 14 stycznia o godz. 13.00 zapraszamy uczestników zimowiska wraz z rodzicem lub opiekunem. Jeśli utrzyma się zimowa aura prosimy zabrać ze sobą saneczki oraz numer telefonu i pesel. W tym roku fachową pomoc przy realizacji zimowiska zaoferowały panie bibliotekarki z bibliotek w Uszwi, w Gnojniku i w Biesiadkach. Zimowy wypoczynek finansują rodzice, Centrum Kultury i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku. Koszt wynosi 30 zł od osoby, płatne przy zapisach. Szczegóły na plakatach. Zapraszamy – mówi Ewa Świerczek, dyrektor CK w Gnojniku.

 
Kompleksowa oferta ośrodka EWA
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 11 stycznia 2013 22:09

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy Ewa w Gnojniku powstał przed rokiem. Od samego początku cieszy się ogromną popularnością. Coraz więcej odwiedza go osób z północnej Polski. Tutaj nie tylko mogą wypocząć, odzyskać siły, ale także podleczyć swoje zdrowie. Bo ta funkcja wydaje się być najważniejszą. - Jak tak dalej pójdzie to do nazwy Gnojnik, będziemy musieli dodać drugi człon „Zdrój” – mówią pół żartem, pół serio włodarze gminy. Jak mówi nam doktor Ewa Cierniak – Lambert placówka zapewnia specjalistyczne usługi rehabilitacyjne. Dba  także o wypoczynek i rekreację swoich kuracjuszy. Od wielu miesięcy, w ośrodku odbywają się turnusy rehabilitacyjne dla dorosłych i dzieci z różnymi schorzeniami. - Z rehabilitacji korzystają osoby ze schorzeniami reumatologicznymi, neurologicznymi, z dysfunkcja narządu ruchu, układu krążenia, ze schorzeniami kręgosłupa – zapewniają pracownicy Ośrodka. Dodajmy, że placówka realizuje również program rehabilitacji kobiet po mastektomii, dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz osób chorych na stwardnienie rozsiane. - Mamy przygotowany specjalny program rehabilitacyjny dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, w zależności od zaawansowania choroby. Działa też grupa wsparcia. Przyjeżdżają do nas osoby praktycznie z całej Polski. Pacjenci cenią sobie fachowość pracowników, dobrą obsługę, smaczne jedzenie, bardzo dobre warunki mieszkaniowe.  Podkreślają, że w Ośrodku panuje prawdziwa rodzinna atmosfera. Każdy traktowany jest podmiotowo. Do pacjentów zwracamy się po imieniu, co bardzo zacieśnia więź z personelem, a pacjent czuje się kimś ważnym.  Do każdego pacjenta personel podchodzi indywidualnie -  mówi Justyna Bakalarz, zastępca  dyrektora Ośrodka.

 
Rozmowa ze Sławomirem Paterkiem, wójtem gminy Gnojnik
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 04 stycznia 2013 01:16

spaterekn- Kilka nagród i wysokich miejsc w rankingach w 2012 roku napawają optymizmem?

- Na pewno cieszą, są dowodem na to, że podejmowane przez nas decyzje są słuszne. Te nagrody, wyróżnienia to docenienie pracy zespołowej: mojej, ale także podległych mi urzędników, pracowników instytucji gminnych, radnych i mieszkańców. Bo wszyscy coś wnosimy w to dzieło rozbudowy naszej Małej Ojczyzny – gminy Gnojnik. Nasza gmina, w rankingu Związku Powiatów Polskich znalazła się w złotej setce w kraju. My nie jesteśmy gminą zamożną, a mimo to udało się nam wejść do tego elitarnego grona stu najlepszych gmin w Polsce. To najlepszy dowód na to, że nie zmarnowaliśmy ostatnich dwóch lat, że skutecznie potrafimy zabiegać o środki unijne, racjonalnie gospodarujemy środkami. Miejsce cieszy tym bardziej, że w pierwszej setce rankingu gmin wiejskich znalazło się jedynie sześć samorządów z regionu tarnowskiego: Borzęcin (17),  Łapanów (40), Szczurowa (50), Wierzchosławice (62) oraz Trzciana (75). W tym elitarnym gronie znalazła się również nasza gmina, na 71 miejscu. Nasza gmina jest także Lidera Kultury w Małopolsce. Gmina Gnojnik z dumą kultywuje dawne regionalne obyczaje, a zarazem jest otwarta na sztukę nowoczesną. I właśnie za tę różnorodność kulturową Kapituła Plebiscytu uhonorowała naszą gminę tytułem i certyfikatem EURO-GMINA w kategorii Kultura. Centrum Kultury, jako placówka inicjująca i organizująca mniejsze i większe imprezy od wielu lat z pasją tworzy kulturalny krajobraz naszej małej Ojczyzny. Pod koniec czerwca odebrałem nagrodę dla gminy w V Konkursie na Najlepszą Stronę Internetową Małopolski w kategorii Gmina. Jednym z celów funkcjonowania oficjalnej witryny www.gnojnik.pl jest promowanie lokalnych inicjatyw kulturalnych, a – na co wskazuje tytuł Lidera Kultury – mamy się czym chwalić.

 

 
Kontrowersyjna ustawa śmieciowa
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 29 grudnia 2012 00:00

Rząd zafundował samorządom niezły pasztet – oceniają radni rady Gminy w Gnojniku. Mowa o ustawie śmieciowej, która dokona rewolucji w gospodarce odpadami komunalnymi. Zgodnie z jej duchem samorząd musi zorganizować wywóz śmieci. Samorządowcy z Gnojnika nie mają wątpliwości, że duch ustawy jest słuszny. – Gorzej z zapisami szczegółowymi. Sama ustawa powinna zostać wprowadzona za jakiś czas, powiedzmy dwa – trzy lata. Do niej trzeba przygotować społeczeństwo – trafnie zauważa wójt Sławomir Paterek. Wprowadzenie ustawy sejmowej ni mniej ni więcej doprowadzi do kolejnego drenażu kieszeni podatników. Koszta wywozu wzrosną między innymi dlatego, że gmina musi doliczyć mieszkańcom koszta opłat środowiskowych. - Mam nadzieję, że Sejm szybko znowelizuje ustawę w duchu wskazywanym przez samorządy – dodaje wójt Paterek. Nie ma wątpliwości, że ustawa została wprowadzona za wcześnie. Oczywiście walka z dzikimi wysypiskami śmieci jest bardzo ważna, ale ustawodawca musi pamiętać, że w terenach wiejskich, postępuje pauperyzacja społeczeństwa. Nie wszystkich stać na taki wydatek.

 
Zawada Uszewska: Warsztaty się rozrosły
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 22 grudnia 2012 17:46

ptr_4521Ponad 150 tysięcy złotych kosztowała rozbudowa Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej, koło Gnojnika. – Wszystkie pieniądze pozyskaliśmy od sponsorów i darczyńców. Ale w tym obiekcie jest także setki godzin, przepracowanych przez ludzi z różnych firm, za darmo, albo za zwrot kosztów przejazdu i wyżywienia – mówi doktor Ewa Cierniak – Lambert, prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” w Gnojniku. Sama idea rozbudowy WTZ zrodziła się przed kilkoma laty. – Nie ukrywam, że podpowiedział mi to mój mąż. Ten obiekt powstał w pocie czoła, z wielkim mozołem, wielkim wysiłkiem ludzi związanych ze stowarzyszeniem, pracowników WTZ. Pieniędzy szukaliśmy w wielu miejscach. Lista osób prywatnych, firm i instytucji która nam pomogła jest bardzo długa. Chcę podziękować między innymi samorządowi gminy Gnojnik, panu wójtowi Sławomirowi Paterkowi i przewodniczącemu Ryszardowi Machałowi. Słowa uznania i podziękowania kieruję na ręce starosty brzeskiego Andrzeja Potępy. Decyzja zarządu powiatu pozwoliła nam na przyjęcie w tym roku kolejnych pięciu podopiecznych. Wiele pracy wykonały firmy z gminy i regionu za darmo. Inni pojawili się tutaj za zwrot kosztów dojazdu i drobną sumę na wyżywienie. Pracowali przy tej inwestycji ofiarnie, z wielkim sercem. W imieniu władz stowarzyszenia, rodziców osób korzystających z naszej pomocy, a przede wszystkim naszych podopiecznych, serdecznie wszystkim darczyńcom i sponsorom dziękuję – mówiła doktor Ewa Cierniak – Lambert.

 
Szachowe zmagania w gminie Gnojnik
WYDARZENIA - Gnojnik
czwartek, 20 grudnia 2012 00:02

Srebrny i brązowy medal wzbogacił młodych szachistów z gminy Gnojnik. Królewska gra, od lat cieszy się tutaj ogromnym zainteresowaniem, w dużej mierze za sprawą nauczycieli oraz rozgrywanego w Gnojniku Turnieju o Czarnego Konia i Źrebiątko. Młodzi szachiści brali udział w powiatowych zawodach, które rozegrano w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. I tak brązowy medal z zawodów powiatowych przywiozła do domu mistrzyni Gminy Gnojnik – Alicja Hosaniak z Uszwi. Wspaniale zaprezentowały się również dwie pozostałe dziewczynki: Wiktoria Wiśniowska z PSP Gnojnik (6 miejsce) oraz Anna Kowalczyk z PSP Uszew (8 miejsce). Natomiast wśród chłopców najwyżej uplasował się mistrz naszej gminy, uczeń szkoły podstawowej w Gnojniku - Jacek Kowalczyk, który zajął wysokie 6 miejsce. Jego koledzy Franek Musiał z PSP Gosprzydowa oraz Marcin Hołyst z PSP Gnojnik wywalczyli odpowiednio 13 i 14 miejsce. Kolejnym medalistą turnieju powiatowego został Dominik Zapiór, który zajął 2 miejsce w zawodach rozgrywanych w ramach Gimnazjady. W szachowych potyczkach dzielnie rywalizowali również dwaj pozostali reprezentanci Publicznego Gimnazjum w Gnojniku, a tym samym naszej gminy - Jakub Kowalczyk oraz Kamil Kulas. Panowie zajęli odpowiednio 6 i 13 miejsce.

 
Łatwiejszy start dla dzieci
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 18 grudnia 2012 23:38

Grubo ponad dwa tysiące dodatkowych godzin zajęć  w szkołach podstawowych gminy Gnojnik, to efekt realizacji przez gminę projektu edukacyjnego: „Nowe szanse – łatwiejszy start w edukacji”. Sam program jest skierowany dla uczniów klas I – III. W ten sposób najmłodsi uczniowie  mogą nadrabiać edukacyjne zaległości oraz rozwijać swoje zdolności. Jak mówi nam wójt Sławomir Paterek projekt finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak wynika z jego założeń opiera się na indywidualnym podejściu do każdego ucznia. Koordynatorzy projektu wskazują, że bardzo bogata oferta zajęć dostosowana jest do możliwości edukacyjnych dzieci, dzięki czemu słabsi uczniowie mogą zniwelować dotychczasowe braki w nauce. Natomiast dzieci zdolne otrzymały szansę rozwijania swoich umiejętności oraz poszerzania wiedzy.

 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 następna > ostatnia >>

Strona 43 z 56

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .