Gnojnik: Tradycyjne spotkania czwartkowe
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 07 czerwca 2011 23:00

spotkaniaczwartkoweSpotkania czwartkowe w Gnojniku na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w gminie. Trzeba przyznać, że organizatorom nie brakuje inwencji i dobrego gustu. Tym razem spotkanie poświęcono mamom. Wiosenny uśmiech dla mamy – to motto ostatniego spotkania. W licznym gronie gości znaleźli się wójt gminy Gnojnik Sławomir Paterek, przewodniczący Rady Gminy Ryszard Machał, niektórzy członkowie Rady: Anna Stolarczyk, Krystyna Jaroszek i Stanisław Linca, instruktor PiMBP w Brzesku Renata Wielgosz, panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz stali bywalcy Spotkań - mieszkańcy gminy Gnojnik. W bogatym programie uroczystości znalazł się występ kabaretu, działającego od niedawna przy Bibliotece Publicznej w Uszwi. Młodzi aktorzy, pod czujnym okiem bibliotekarki Katarzyny Konicz, przygotowali skecz pt. Randka w ciemno. Debiut był udany, o czym świadczyły głośne śmiechy towarzyszące występowi i gromkie brawa na koniec.

 
Powiat z pomysłami: nagrody dla prezesa
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 07 czerwca 2011 17:54

Pomysłami oraz aktywnością zawodową i społeczną doktor Ewy Cierniak - Lambert (mieszkanki gminy Gnojnik) można byłoby obdzielić kilka osób. Od wielu lat zasiada w samorządzie powiatu brzeskiego. Z racji zawodu i działalności społecznej: zdrowie i opieka społeczna jest jej konikiem. Ale nie zapomina o tym, że tylko zrównoważony rozwój całego powiatu, przyczyni się do poprawy warunków życia. – Dlatego tyle uwagi samorząd powiatu brzeskiego przywiązuje do poprawy stanu dróg. Poprawa bezpieczeństwa to nie tylko dobre nawierzchnie dróg, ale także nowe chodniki i oświetlenie uliczne. W pierwszej kolejności musi się ono pojawić w centrach miejscowości. Praec prowadzimy w  wszystkich gminach powiatu brzeskiego. W tym roku realizowana będzie inwestycja w gminie Gnojnik, droga w kierunku gminy Dębno, przez Biesiadki. W poprzednim roku wsparliśmy remont dróg w gminie Iwkowa czy Czchów – mówi doktor Ewa Cierniak - Lambert. Pani doktor przypomina, że prace prowadzone są na drodze powiatowej: z gminy Dębno, przez gminę Borzęcin do gminy Szczurowa. To co zapewne cieszy samorząd powiatu brzeskiego to inwestowanie w edukację. Dzięki temu udało się wybudować nowy obiekt dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku. Wyremontowano gruntownie obiekty ZSP nr 2, przy szkole powstała nie tylko nowoczesna sala gimnastyczna z pierwsza w regionie ściana wspinaczkową. – Przed rokiem pojawił się pomysł, by przy szkole powstał kompleks boisk sportowych w ramach „Orlika”. Głosowaliśmy za tym rozwiązaniem. Moim zdaniem jeśli powiat realizuje jakieś inwestycje, to powinien do nich podchodzić w sposób kompleksowy. Takie zadania trzeba załatwić raz, a dobrze – trafnie ocenia radna Ewa Cierniak – Lambert.

Oczkiem w głowie radnej są sprawy opieki społecznej. To z jej inicjatywy, przed jedenastoma już laty, powstał Warsztat terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej. To placówka, która pomaga osobom niepełnosprawnym z kilku gmin, nie tylko powiatu brzeskiego. Dzisiaj z ośrodka korzysta ponad 40 podopiecznych z powiatu brzeskiego. Dominują osoby z gmin: Gnojnik, Czchów, Iwkowa. Codziennie, przez kilka godzin niepełnosprawni przebywają razem, pracują, uczą się, bawią, przygotowują do życia w miarę samodzielnego. Tutaj otoczeni są miłością i troskliwą opieką, tutaj znaleźli swój „drugi dom”. -  Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej został otwarty i poświęcony 27 listopada 2004 roku, natomiast zajęcia ruszyły od 1 grudnia 2004 roku. Patronem naszej placówki został Brat Albert Chmielowski. Dzisiaj, z perspektywy czasu, nie mam najmniejszych wątpliwości, że była to słuszna decyzja. Pomagamy osobom potrzebującym, przygotowujemy je do życia, terapia prowadzona przez nasz warsztat, to jeden z elementów rehabilitacji naszych podopiecznych - podkreśla dr Ewa Cierniak - Lambert.

Warto dodać, że pani doktor jest laureatem konkursu - IV edycji Nagrody Samorządu Województwa Małopolskiego „Amicus Hominum”. Na posiedzeniu 19 listopada 2009 roku kapituła - obradująca pod przewodnictwem Wicemarszałka Leszka Zegzdy - wyłoniła osoby, które wyróżniły się bezinteresowną pracą na rzecz innych. W kategorii „polityka prorodzinna” laury otrzymała Ewa Cierniak-Lambert – lekarz, prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń”, które organizuje m.in. wsparcie dla dzieci z najuboższych rodzin. Pani Ewa zaangażowana jest również m.in. w pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach komunalnych i ich rodzinom. Przypomnijmy, ze nagroda „Amicus Hominum” ma charakter honorowy i przyznawana jest w sześciu kategoriach: polityka społeczna, polityka prorodzinna, ochrona zdrowia, pomoc niepełnosprawnym, edukacja i wychowanie, działalność filantropijna. Laureaci otrzymują plakietę „AMICUS HOMINUM”. Organizatorem konkursu jest Województwo Małopolskie, natomiast wyboru laureatów dokonuje Kapituła Nagrody.

[mir]

 
Nowe technologie wkraczają do gminy
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 26 kwietnia 2011 22:06

uggnojnikWszystko wskazuje na to, że w gminie Gnojnik pojawia się hot – spoty. – Chcę, by takie rozwiązanie techniczne było dostępne, w każdej miejscowości, w centrach – podkreśla Sławomir Paterek, wójt gminy Gnojnik. Gmina udostępni wszystkim zainteresowanym bezpłatny punkt dostępu do Internetu, tzw. Hot spot. Każdy, kto pojawi się w centrum jakiejś miejscowości, np. z laptopem wyposażonym w kartę sieciową radiową, będzie miał możliwość bezpłatnego skorzystania z zasobów Internetu. Przez wiele lat hot spoty instalowane były najczęściej w hotelach, restauracjach, dworcach, lotniskach, uczelniach, centrach handlowych, centrach miast i innych miejscach publicznych. Instalacja Hot spota to ukłon w stronę osób odwiedzających naszą gminę, które będąc np. na wakacjach lub przebywając w Gnojniku, mogą przy pomocy komputera połączyć się z Internetem bez konieczności wpinania się do sieci. Teraz bezproblemowo można będzie sprawdzić za pośrednictwem Hot spota pogodę na najbliższe dni czy przesłać do bliskich zdjęcia z pobytu. To także szansa na bezpłatne serfowanie po sieci przez naszą młodzież - mówi Sławomir Paterek, wójt Gnojnika.

 
Rehabilitacja w standardach światowych
WYDARZENIA - Gnojnik
środa, 02 marca 2011 11:52

gnojnikzozCentrum Medycyny Rodzinnej w Gnojniku to jedyna w swoim rodzaju instytucja w powiecie brzeskim. Jedyna, bo zajmuje się nie tylko medycyna rodzinną, ale także są tutaj specjalistyczne gabinety lekarskie oraz rehabilitacja. Sama przychodnia czynna jest od godziny 7.30 do 18, a gabinet rehabilitacyjny, od 8 do 18.

 
Przedszkole za... swoje
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 25 lutego 2011 00:43

Blisko trzy miliony złotych będzie kosztowała budowa nowego przedszkola w Gnojniku. W stanie surowym, obiekt wzniesiono przed kilkoma laty. Potem stał pusty, bo samorząd próbował znaleźć środki pozabudżetowe na ten cel. Nie udało się. W tej sytuacji, pod koniec poprzedniej kadencji, postanowiono dokończyć prace ze środków własnych. – Szkoda, że nie udało się poprzednikom pozyskać dotacji na ten cel. Takie możliwości były. Nie mnie to jednak oceniać. Faktem jest, że dokończenie prac to wydatek rzędu około półtora miliona złotych. Około dwieście tysięcy będzie kosztowało nas wyposażenie. Wierze, że uda się nam na ten cel pozyskać jakieś dodatkowe środki. Jest szansa na refinansowanie części kosztów związanych z budowa obiektu – mówi wójt gminy Gnojnik, Sławomir Paterek. Przedszkole będzie czynne przez 9, nawet 10 godzin dziennie. – Chcemy, by te mamy, które po urodzeniu dziecka zechcą w miarę szybko wrócić do pracy, miały gdzie pozostawić swoje pociechy.

 
XV Międzynarodowy Turniej Szachowy
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 22 lutego 2011 16:44

Centrum Kultury i Urząd Gminy w Gnojniku oraz Starostwo Powiatowe w Brzesku uprzejmie informują, że w dniach 26 i 27 lutego 2011 r. w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Gnojniku rozegrany zostanie XV Międzynarodowy Turniej Szachowy w szachach szybkich P-15 oddzielnie dla juniorów jak i seniorów. Przyjmowanie do turnieju nastąpi w dniu 26.02.2011 r. od godz. 8.00. Dnia 27 lutego 2011 r. (niedziela) rozegrany zostanie turniej dla seniorów.

 
Gnojnik: Budżet skrojony
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 13 lutego 2011 23:09

slawomirpaterek1Rada Gminy w Gnojniku uchwaliła budżet na 2011 rok. – Wprowadziłem drobne korekty. To będzie trudny budżet, bo stan finansów gminy nie jest najlepszy. Mieszkańcy muszą mieć świadomość,  stan zadłużenia gminy, który odziedziczyłem po swoim poprzedniku, jest ogromny, bliski maksymalnego, dopuszczalnego prawem. Niestety: budowa przedszkola w Gnojniku jest sfinansowana z komercyjnego kredytu, bo nie udało się poprzedniej ekipie pozyskać na ten cel środków – mówi wójt Sławomir Paterek.

 
Nowy wójt w Gnojniku
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 05 grudnia 2010 23:36

paterek_slawekSławomir Paterek został wójtem Gnojnika. W II turze wyborów pokonał Wojciecha Rzepę stosunkiem głosów 1496 do 1355. Przewaga 141 głosów zapewniła zwycięstwo. Jakkolwiek są to wyniki nieoficjalne, już dzisiaj wiadomo, że nic się juz w tej kwestii nie zmieni. – To była mordercza, półtoramiesięczna kampania wyborcza. Spotkałem się z wieloma ludźmi, pokazaliśmy, że gminą można zarządzać lepiej, sprawniej. Za to wielkie poparcie serdecznie dziękuję, zrobię wszystko by danego wyborcom słowa dotrzymać. Czeka nas sporo pracy i pewne zmiany w sposobie funkcjonowania Urzędu Gminy i podległych mu instytucji – mówił nam zaraz po oblieczeniu głosów nowy wójt Gnojnika. Nowy wójt ma 30 lat, jest żonaty. To Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku. Absolwent studiów dziennych na Akademii Ekonomicznej w Krakowie (specjalność rachunkowość, rok ukończenia 2004). Absolwent Międzynarodowej Szkoły Bankowości i Finansów. Od początku swojej kariery zawodowej związany z bankowością i finansami. Od 2005 roku pełniący funkcje kierownicze i dyrektorskie. W 2009 r. zdał egzamin uprawniający do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Bankowca, oraz uzyskał stopień Dyplomowanego Pracownika Bankowego. Wolny czas poświęca zainteresowaniom: sport, ekonomia, Giełda Papierów Wartościowych.

 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 następna > ostatnia >>

Strona 47 z 50

pro092017

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .