Gmina Gnojnik. Nowe Koła Gospodyń Wiejskich
WYDARZENIA - Gnojnik
środa, 23 stycznia 2019 00:00

Czy powstaną nowe KGW po wyniku wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich. Wszelkie formalności związane z rejestracją Kół oraz przyznawaniem środków finansowych na rozpoczęcie ich działalności prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (siedziba Biura Powiatowego – Brzesko, ul. Szczepanowska 23). Koła działają przede wszystkim na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a także kultywują folklor i tradycję. - Chętnych do prowadzenia tego typu działalności w naszej Gminie nie brakuje, o czym świadczyć może fakt, że pierwszym Kołem zarejestrowanym na terenie powiatu brzeskiego było KGW „Zawadzianki”, założone przez mieszkanki Zawady Uszewskiej – mówi wójt Gnojnika Sławomir Paterek.

 
Gnojnik. Dwanaście lat z orkiestrą
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 22 stycznia 2019 22:42

Jest jedną z najmłodszych orkiestr dętych w regionie, ale... dorobek artystyczny ma nie mniejszy niż o wiele starsze tego typu zespoły. Orkiestra dęta, którą prowadzi Wiesław Porwisz z Gnojnika została założona z inicjatywy ks. Piotra Barczyka w listopadzie 2007 r. Niemal od początku działa przy Centrum Kultury w Gnojniku i zrzesza w swych szeregach wielopokoleniowe talenty muzyczne z całej gminy. Wkrótce rozpoczęły się pierwsze próby i zmagania uczniów z instrumentami. Jak to zwykle bywa, na początku chętnych do nauki gry nie brakowało. Okazało się jednak, że trzeba mieć w sobie dużo samozaparcia, determinacji i uporu, żeby nauczyć się grać na instrumentach dętych. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Po niełatwych początkach, po latach prób, dziś doskonale przygotowani „muzykanci” swoimi występami uświetniają liczne imprezy – także powiatowe. Orkiestra, prezentuje bardzo wysoki poziom i stanowi wspaniałą wizytówkę gminy Gnojnik. Jej skład nieustannie się zmienia i zasilany jest coraz to młodszymi talentami. Orkiestra w swoim zeszycie nut posiada repertuar bardzo zróżnicowany – od pieśni patriotycznych, ludowych po skoczne marsze.

 
Gnojnik. Bliżej obywatela
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 14 stycznia 2019 22:05

Komisariat Policji w Czchowie, realizując założenia programu "Dzielnicowy bliżej nas", wyznaczył działania priorytetowe służące poprawie bezpieczeństwa w rejonie Gminy Gnojnik na okres od 1 stycznia do 30 czerwca br. Szczegóły w aktualności.

 
Gnojnik. Pomagają potrzebującym
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 12 stycznia 2019 20:39

Zima to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, pozostających w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, a także dla ludzi starszych, samotnych oraz niepełnosprawnych, które z uwagi na wychłodzenie, bądź brak ciepłej odzieży są narażone na bezpośrednie zagrożenie życia. Ujemne temperatury, wiatr, padający śnieg stanowią poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Należy zatem reagować zawsze, kiedy osoba znajduje się w trudnej sytuacji i potrzebuje pomocy. Stąd Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku po raz kolejny apeluje do mieszkańców Gminy z apelem o czujność i wrażliwość na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu, osób narażonych na działanie niskich temperatur.

 
Gnojnik. Gmina dla seniorów
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 04 stycznia 2019 00:00

Polskie społeczeństwo starzeje się – wynika to z wydłużania się przeciętnego trwania życia. W 2015 r. przeciętne trwanie życia mężczyzny wynosiło 73,6 lat, kobiety 81,6. Drugi czynnik, który powoduje zmiany to niski poziom dzietności. Już w 2026 r. rozpocznie się dynamiczny wzrost liczby osób w wieku 80 lat i więcej, co będzie efektem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego. Pomiędzy rokiem 2026 a 2040 liczba osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się z 1,7 mln osób do 3,4 ml. Dlatego już dzisiaj trzeba myśleć o polityce senioralnej.  Wójt Gminy Gnojnik oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ceniąc seniorów z terenu naszej Gminy oraz dostrzegając ich potrzeby utworzyli kolejny Klub „Senior+”, tym razem w Gnojniku.

 
Gnojnik. Tony żywności
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 28 grudnia 2018 22:03

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku rozdysponował 9552,50 kg żywności. Z pomocy w formie paczki żywnościowej tym razem skorzystały 994 osoby. W tegorocznej edycji zakwalifikowani do Programu POPŻ 2014 – 2020 Podprogram 2018 otrzymali produkty żywnościowe następującego typu: koncentrat pomidorowy, mleko UHT, szynka drobiowa, szynka wieprzowa, powidła śliwkowe, makaron jajeczny, filet z makreli w oleju, cukier biały, miód wielokwiatowy, gołąbki w sosie pomidorowym. Ponadto każda rodzina posiadająca małe dzieci otrzymała dodatkowo mleko modyfikowane oraz danie gotowe obiadek.

 
Uszew. To już Boże Narodzenie
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 23 grudnia 2018 01:12

Stowarzyszenie „Wieś Naszych Marzeń” w Zawadzie Uszewskiej znane jest z wielu niekonwencjonalnych metod działania. Ostatnio ogłosiło społeczności, że święta tuż, tuż… W dniu 15 grudnia na placu zabaw rozpalono światełka na choince. Uroczystego rozpalenia światełek dokonali sekretarz Gminy Gnojnik Anna Rachwalik i sołtys Zawady Uszewskiej Jan Robak. Wszyscy podziwiać mogli zgromadzone zwierzątka oraz Rodzinę świętą. W roli  Maryi - Kornelia Rzewuska, Józefa - Mateusz Babraj, Aniołka – Alicja Robak, Diabełka - Wiktor Kostuch. Zebrani gromkim głosem zaczęli śpiewać kolędy, w tym też czasie rozpadał się rzęsiście śnieg, co nadało jeszcze piękniejszy urok. Aniołek częstował słodkościami zebranych, którzy następnie udali się na salę w Domu Ludowym.

 
Gnojnik. Dom Strażaka po remoncie
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 16 grudnia 2018 23:06

Niedawno zakończyły się prace remontowe w Domu Strażaka w Gnojniku, prowadzone dzięki środkom uzyskanym przez Gminę z Programu Wieloletniego Senior+. Na potrzeby utworzenia klubu seniora zmodernizowano dużą salę spotkań, mniejsze pomieszczenie oraz korytarz. 1Dotacja uzyskana z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynosi 150 tys. zł, zaś przeprowadzone roboty budowlane, nadzór oraz zakup wyposażenia łącznie kosztowały ponad 265 tys. zł. Dzięki gruntownej modernizacji powstały nowoczesne, przestronne, estetyczne i jasne pomieszczenia. W toku prac adaptacyjno-budowlanych obiekt w centrum Gnojnika został dostosowany do potrzeb osób starszych, do dyspozycji których oddano dużą salę spotkań oraz mniejsze pomieszczenie mające służyć jako lokal klubowy wraz z wydzielonym miejscem na szatnię. - Prace przebiegały bardzo sprawnie, pomimo krótkiego terminu. Jestem przekonany, że placówka przyczyni się do zagospodarowania czasu wolnego naszym seniorom – mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 58

pr022019

plus2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .