WYBORY. Kto do powiatu? Analiza sytuacji w okręgu nr 1
WYDARZENIA - WYBORY 2019
piątek, 21 września 2018 21:43

Czterdzieści osób walczy o osiem mandatów w Radzie Powiatu Brzeskiego, w okręgu który obejmuje gminę Brzesko. Wynika z tego, że każdy ma dwudziestoprocentową szansę, by zostać radny, Ale to czysta statystyka, bo w praktyce – moim rzecz jasna zdaniem – tylko kilkanaście osób ma na to szansę. Dlaczego nie wszyscy? Powodów tego jest kilka. Pierwszy – listy danego komitetu muszą przekroczyć 5 procent w skali powiatu, by potem, na poziomie okręgu wyborczego (w powiecie brzeskim jest ich cztery: gmina Brzesko – 8 mandatów; gmina Dębno – 4 mandaty; gminy Borzęcin –  Szczurowa – 4 mandaty oraz gminy: Czchów – Gnojnik – Iwkowa – 5 mandatów). Po drugie – kandydat musi zgromadzić odpowiednią liczbę głosów – minim to znacznie ponad 500. Po trzecie – jakich ma rywali na swojej liście. I po czwarte – jak przepracuje kampanię wyborczą, czy potrafi dotrzeć do potencjalnego wyborcy. Niby proste, a jednak…

 
WYBORY. Kandydaci do Sejmiku Województwa Małopolskiego - KOMPLETNE LISTY
WYDARZENIA - WYBORY 2019
środa, 19 września 2018 23:34

Osiem komitetów wyborczych, większość to partyjne – zarejestrowało swoje listy do sejmiku samorządowego województwa małopolskiego, w tarnowskim okręgu wyborczym. Przypomnijmy, ze obejmuje on swoim zasięgiem Tarnów oraz powiaty brzeski, bocheński, dąbrowski i tarnowski. Do obsadzenia jest trzy mandaty. Przed czteroma laty trzy mandaty zgarnęło Prawo i Sprawiedliwość, dwa Platforma Obywatelska i dwa Polskie Stronnictwo Ludowe.

 
WYBORY. PiS bierze sejmik. Sondaż IBRIS dla dziennika Fakt
WYDARZENIA - WYBORY 2019
środa, 19 września 2018 23:04

Tylko trzy komitety wezmą udział w podziale mandatów do sejmiku samorządowego województwa małopolskiego, tak przynajmniej wynika z sondażu IBRIS, który został przeprowadzony dla dziennika „Fakt”. Ponad 44 procent respondentów chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość – co oznacza 21 mandatów. Na koalicję Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej padnie 27 procent głosów (13 mandatów), a na Polskie Stronnictwo Ludowe – 13 procent (5 mandatów).

 
WYBORY. Lista kandydatów do Rady Powiatu Brzeskiego
WYDARZENIA - WYBORY 2019
wtorek, 18 września 2018 20:42

Ponad stu kandydatów powalczy 21 miejsc w Radzie Powiatu Brzeskiego. Zainteresowanie wyborami, w porównaniu do poprzednich batalii, znacznie mniejsze. Przekonał się o tym chociażby Mirosław Wiśniowski, który jeszcze kilka tygodni temu zapowiadał utworzenie listy do Rady Miejskiej i Powiatu a skończyło się na… ostatnim miejscu z listy Tomasza Latochy, do Rady Miejskiej w Brzesku. Ostatecznie o powiat rywalizują cztery komitety. Z tym, że w przypadku okręgu – gminy Dębno, tylko trzy. Ale po kolei…

 
WYBORY. Olimpijczyk, wicemistrz świata, wystartuje do rady powiatu
WYDARZENIA - WYBORY 2019
wtorek, 18 września 2018 20:42

Ma 22 lata. Jest jednym z najbardziej uzdolnionych polskich pływaków. Ma na swoim koncie liczne sukcesy i medale: w tym w zawodach rangi międzynarodowej. W Brzesku rozpoczęła się jego przygoda z pływaniem. A wszystko za sprawą treningów w klubie, który prowadzi Marcin Kacer. Potem Wojciech Wojdak, bo o nim mowa, wyjechał do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, gdzie doskonalił swój pływacki kunszt. Wojtek specjalizuje się w stylu dowolnym, jest wicemistrzem świata z 2017 roku (Budapeszt). Do niego należy rekord Polski na osiemset metrów stylem dowolnym. Przypomnijmy, że w sierpniu 2016 roku reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro: w konkurencji400 mstylem dowolnym był dwudziesty trzeci, natomiast na dystansie1500 mstylem dowolnym zajął 28. miejsce. W tym samym roku na krótkim basenie w konkurencji1500 mstylem dowolnym czasem zdobył brązowy medal, a na400 mstylem dowolnym zajął czwarte miejsce. A co ma wspólnego z wyborami?

 
WYBORY. Dwóch Kwaśniaków na listach do sejmiku
WYDARZENIA - WYBORY 2019
wtorek, 18 września 2018 20:31

Adam Kwaśniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Marcel Kwaśniak z Partii Zielonych będą ubiegali się o mandat radnego województwa małopolskiego w naszym okręgu wyborczym. Samo nazwisko to jedno: ale ciekawostek na tym nie koniec. Obaj są kuzynami, w dodatku stratują z partii, które w swojej symbolice odwołują się do koloru zielonego. Oczywiście inaczej postrzeganego. Dla ludowców kolor zielony – to kolor koniczynki, która od ponad stu lat towarzyszy partii chłopskiej. Natomiast partie ekologów od lat posługują się słowem „zielony” dla podkreślenia związków z naturą i poszanowaniem przyrody, partia głosi mocno lewicowe poglądy.

 
WYBORY. Znamy nazwiska wszystkich kandydatów do Rady Miejskiej w Brzesku
WYDARZENIA - WYBORY 2019
wtorek, 18 września 2018 12:21

Ostatecznie cztery komitety zarejestrowały listy kandydatów na radnych do Rady Miejskiej w Brzesku. Trzy z nich zapowiadają wystawienie kandydata na burmistrza, czwarty – kojarzony z wieloletnim szefem Rady Miejskiej w Brzesku, Krzysztofem Ojczykiem – jeszcze się nie określił. Na listach sporo niespodzianek, zwłaszcza na liście Prawa i Sprawiedliwości. Kilku obecnych radnych miejskich (wybranych przed czteroma laty z listy PiS) dzisiaj kandyduje z listy niezależnych. Są to Krzysztof Ojczyk, Barbara Borowiecka – liderzy list w dwóch okręgach czy Bogusław Babicz.

 
WYBORY. Dla kogo sejmik? badanie preferencji wyborczych
WYDARZENIA - WYBORY 2019
niedziela, 16 września 2018 22:28

W sumie na 21 mandatów z 39 może liczyć Prawo i Sprawiedliwość w sejmiku samorządowym województwa małopolskiego – gdyby wybory odbyły się 15 września. Oznacza to, że Zjednoczona Prawica rządziłaby naszym regionem samodzielnie – to wynik badania preferencji wyborczych Małopolski, przeprowadzonych 15 września przez znanego w Polsce socjologa polityki Marcina Palade. Na PiS głosowałoby 47 procent wyborców. Natomiast na koalicję Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej – 25 procent. 11 procent oddałoby głos na Polskie Stronnictwo Ludowe. I tylko te trzy formacje brałyby udział w podziale wyborczego tortu. PO miałaby – 12 radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe 6. Próg przekroczyłby ruch Kukiz15 (6 procent) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (5 procent), ale nie brałoby te formacje udziału w podziale mandatów.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 12

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .